Çözüldü Grubx64.EFI bulunamadı hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ihydrogeni

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Tasaarım Müh.
Diskin içinde iki işletim sistemi var, grub üzerinden Ubuntu veya Windows olarak seçerek giriyordum. Geçen gün lazım olduğu için diski çıkarıp başka bir bilgisayara USB olarak bağladım, geri bilgisayarıma koyup çalıştırdığımda dosyayı bulamadım hatası veriyor. Ekrana çıkan yazı aşağıdaki gibi, daha sonra da Windows açılımına geçiyor zaten.
Failed to open \EFI\UBUNTU\grubx64.efi - Not Found. Failed to load image \EFI\UBUNTU\grubx64.efi - Not Found. start_image() returned Not Found
Anladığım kadarı ile grub silinmiş gibi, yenilemem gerekiyor.
Bu problemi en kısa yoldan nasıl çözebilirim?
@Kerem00.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Nasıl yenileyeceğimi bilmiyorum, bir dökümanı var mı? 😅
Aşağıdaki sitede iki tane yöntem verilmiş.
Boot-Repair - Community Help Wiki

2. Yöntemi herhangi bir live USB üzerinde uygulayabilirsiniz. 1. Yöntem ise kendi hazırladıkları ISO sanırım.

Bash:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
(Burada kopyala yapıştır yaptığım için APT-GET var. Normal şartlarda program kurarken veya güncellerken APT kullanmanızı tavsiye ederim. APT daha yeni diye biliyorum. Yazması da daha kısa ve kolay zaten.)

Bu işi tamamıyla manuel yapmanın yolu vardır ama gerek yok.
Nasıl yenileyeceğimi bilmiyorum, bir dökümanı var mı? 😅

2. Yöntemi herhangi bir live USB üzerinde uygulayabilirsiniz. 1. Yöntem ise kendi hazırladıkları ISO sanırım.

Bash:
sudo apt-get update
(Burada kopyala yapıştır yaptığım için APT-GET var. Normal şartlarda program kurarken veya güncellerken APT kullanmanızı tavsiye ederim. APT daha yeni diye biliyorum. Yazması da daha kısa ve kolay zaten.)

Çözüm

Bash:
sudo apt-get update

2. yöntem daha kolayıma geldi, yazılı bir USB vardı zaten. üç komutla sıkıntısız hallediliyor. Teşekkürler.
Çözüldü. @Emre C

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı