Grundig GNB 1150 B1 N2 Bios güncelleme

turquaz

Hectopat
Daha fazla  
Eminim bir cok kişi dogrusu bu kalitedeki Notebooku alan kişiler aynı sorunu yaşamışlardır yada yaşayacaklardır. Üstadlarıma sormak gerekirse Bu Notebook modelinin Bios Güncellemesi için firma dosya yolladı ama hiç bir döküman yani şöyle yapın böyle yapın diye bişey belirtmediler. Ne yapmam gerek acaba?

BIOS Dosyası: Yandex.Disk

Vendor Engineering Change Notice

KAPOK CO.
NO.200.the 2nd road
Export Processing Zone,
Kunshan,Jiangsu Province,China

VECN NO: PT150123-02Subject: Release BIOS: 1.03.12TAKTDate: 2015/1/23
Model: W510TU
Change Reason:
1. BIOS: 1.03.12
2. Fixed some M/B RTC clock not work.
3. Update secure issue code.
Change contents:
Update BIOS from 1.03.03TAKT to 1.03.12TAKT
[TBODY] [/TBODY]

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam aleyküm üstadlar yukarıdaki arkadasım (mykurtsuper) diyor ki... Kusura bakmayın ama cevap yazmam engellenmiş yarına kadar. Sebep ise gereksiz bi kac fazla mesaj imiş. Keşke yasak koymadan önce bi kere uyarılsaydım diyor. Ben ilkkez geliyorum ve kuralı bilmiyordum diyor. Dosyayı eklemek istiyormuş acilmiş lütfen diyor.

Mikail Fidan

Yandex.Disk

Grundig GNB 1150 B1 N2 Bios dosyası üretici firma tarafından gönderilen linkteki.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak Install.Bat dosyasını çalıştırın.
Daha sonra da FlashWinX64 dosyasını çalıştırın, güncelleme işlemi başlayacak.

Grundig GNB 1150 Notebook Windows 8 yüklü ve BIOS a girildiginde kesinlikle legacy boot Csm boot etkin olmuyor Bunun için zaten güncelleme gerekli EFI BOOT UEFI BOOT dışında Baska secenek yok....

1- Gönderilen Dosyaları Bootable Usb disk yaparak içine kopyaladım 98 dosyalarınıda içine attım
2-F7 İLE BOOT yaptıgım zaman boot seceneklerinde EFI: USB DISK görüyor secince de yine windows 8 devam ediyoe boot etmiyor
3- WİNDOWS 8 acıldıktan sonra Recep Baltaş üstadın dedigi gibi yapıyorum INSTALL.BAT önce FlashWinX64 kurunca siyah ekran çıkıyor %100 hızlı bir sekilde sayıyor otomatik olarak pencere kapanıyor buda güncellemeyi yapmımış oluyor.
4- Bu Güncellemeyi Dos ortamında (Boot USB ilemi) yapmam gerek Yoksa Windows 8 açıldıktan sonra mı Lütfen açıklayıcı olarak rica ediyorum sizden. Dos boot ile olacak yukarıdaki sorunlar cıkıyor Windows ortamında olacaksa Yine yukarıdaki olay cıkıyor

Not : Arkadasımın Evine gelerek onuda üye yaptım Technopat.Nete Nedenini soracak olursanız Ben derdimi anlatamadan hemen cevap yazmam kısıtlanıyor anlamıyorum nedenini coklu üyelik diye belirtmişler sizce neden çoklu üyelik geregi duydum cevap yazabilmek için cünkü diger kullanıcıda cevap yazması kısıtlanmıştı lütfen beni yanlıs anlamayın ama dünden beri Recep Baltaş üstada , Mikail Fidan üstada cevap yazamadıgım için bugün arkadasıma gelip yazdım bunu lütfen anlayın.

W510TU BIOS+TXE Update SOP
Update BIOS + TXE from Win8.1 version to Win7 version (use tools fpt64.efi, AfuEfix64.efi, and MeSetx64.efi)
a. Prepare a blank USB drive, unzip all files to USB drive.
b. Plug-in AC power.
c. Boot up machine, press F7 key to call boot device menu.
d. Choose ¡§UEFI: Build-in EFI Shell to enter UEFI-Shell environment.
e. Type MeSetx64 then system will reboot automatically, press F7 key to call boot device menu.
f. Choose ¡§UEFI: Build-in EFI Shell to enter UEFI-Shell environment.
g. Type flashtxe
* System will use fpt64.efi to update TXE block, it is a normal phenomenon to appear below warning message.
Warning: Not all of the file data will be written to flash because
the file is longer than the flash area to be written to!
File: "W54XTUXX.bin"
File Length: 8388608
Write Length: 3145728
* System will run AfuEfix64 to update BIOS block.
h. System will auto power off when the update procedure is finished.
i. Press power button to power on system (please note the system will auto power off/on for several times to initial TXE), repeat step d and step c to enter UEFI-Shell environment.
j. Type EOL to lock TXE block.
k. Enter CMOS setup to check BIOS version, to load system defaults and save changes then reboot system to finish BIOS+TXE update.

Not: Başaaramazsanız türkçe olarak anlatabilirim müsait bir zamanda. W510TU buradanda bütün bios versionalrına ulaşablirsiniz.

İşlem Recep Hocanın dediği gibi sadece .312 uzantılı bios versiyonumuzu W510TU.bin olarak adlandırıp komut istemi(yönetici) olarak çalıştırıp bios dosyalarını Sistem sürücümüzün içine bi klasöre atıp cd komutu ile o klasörü açıp sırası ile Install.bat yazıp çalıştırıyoruz ve ardından FlashWinX64 dosyasını açıp sabırlı bir şekilde biosun flaşlanmasını bekliyoruz kapanıp açılınca uyarı gelcek evet deyip geçin işte bu kadar.

Evet Arkadaşlar Konuyu tekrar canlandırmak değil amacım başıma geldi paylaşıyım dedim dün servise gelen GRUNDiG marka bu model cihazı
windows 7 kurulumu başlatma skıntısından ötürü bu konuya düştüm
Evet Arkadaşlar başına gelen hemen her GRUNDIG Sahibi bu işlem le Biosundaki UEFI Derdinden kurtula bilir

Üreticiden Aldığınız Bios Dosyasını indirin (1150.7z)
Boş bir Belleğe Atın Sonra Grundig(Arçelik)Notebook unuzun güç kablosunu takıp Açın Ardından f7 Tuşuna basın Açılan
seçeneklerden UEFI: Build-in EFI Shell Seçeneğini seçin Ardından sizi cihaza bağlı Depolamaların listesini ve birim
etiketlerini listeleyecek bir ekran açacak sarı renkte olanlar birim etiketleri İçerisinde
Removable Device yani Usb Belleğinize ait Etiketi bulun örneğin benim "blk2" yazdı sizde "blk0 yada blk1 yazar"
Ardından Şu komutları girin
blk2: (Not Daha Öncede belirttiğim gibi blk2 benim belleğimin etiketi siz kendi belleğinize ait olanı bulup yazacaksınız ve klavye de Türkçe karakter desteklemeyecektir İki
Nokta işaretini Alt Gr + Ş tuş Kombinasyonu ile Oluşturun)
Ve Ardından
AfuEfix64 <Buraya_Bios_yazılım_dosyası_Adı> (İndirdiğiniz Dosya içindeki İmajdosyası benimki W510TAKT.312 Dolayısıyla
ben AfuEfix64 W510TAKT.312 yazdım
Ve işlem bitince MeSetx64 Yazın Enter tuşuna basın cihaz yeniden başlayacak bu sırada sürekli f2 Tuşuna basın bırakın bios Menüsüne girin
BOOT seçeneği Altında UEFİ Setting Aktif Olacak Oraya girip UEFİ Boot Seçeneğini Disable Olarak Değiştirin ve F4 ile Kaydedip Çıkın
Haydi kolay gelsin.

Gnb 1150 bilgisayarımı w8'den w7'ye çevirmek istiyorum ama kurulum yapıp starting windowsta kalıyor. Sanırım uefi sorunu. Sizin belirttiğiniz bios güncellemeyi de yapamadım. İşlemleri kademe kademe ve mümkünse resimli olarak kaydedebilir misiniz?

Gnb 1150 bilgisayarımı w8'den w7'ye çevirmek istiyorum ama kurulum yapıp starting windowsta kalıyor. Sanırım uefi sorunu. Sizin belirttiğiniz bios güncellemeyi de yapamadım. İşlemleri kademe kademe ve mümkünse resimli olarak kaydedebilir misiniz?
Öncelikle kolay gelsin biraz geç farkettim mesajınızı kendi bloğumda konu mevcut fakat Resimli anlatım değil konu ile ilgili detaylı bilgiyi ancak tekrar aynı cihaz servise gelmesiyle paylaşa bilirim.
(Alıntı Konu: Grundig GNB 1150 B1 N2 Bios güncelleme Tüm Grundig Model Cihazların Ortak Konusu | EnesBiber'in Blogu)

Yeni konular

Geri
Yukarı