GSI ROM nedir?

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Gsı ROM nedir? Custom ROM'dan farkı ve tüm telefonlara uyma olayı nedir? Custom ROM gibi farklı bir ROM mu kullanıyoruz bunu yükleyince? Ayrıca GitHub'da GSI ROM listesinde SAR ve non-SAR gördüm, bunlar nedir? Dikkat etmem gereken bir şey var mı?

@Umut Nas @364809 rahatsız ediyorum hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Generic System Image (GSI) Vendor'dan ayrı bir sistem imajı olup treble destekli cihazlar için kullanılabilen sistem görüntüsüdür.
Vendor'dan ayrı olarak sadece System imajı içerir, cihazın kendi vendoru ile birşelerek sistemi çalıştırır ve kullanımınıza sokar. Genellikle AOSP gibi stok Android kullanan cihazlarda çalışırlar ve sorunlu olurlar, kullanılması tavsiye edilmez.

Gsı ROM nedir? Custom ROM'dan farkı ve tüm telefonlara uyma olayı nedir? Custom ROM gibi farklı bir ROM mu kullanıyoruz bunu yükleyince? Ayrıca GitHub'da GSI ROM listesinde SAR ve non-SAR gördüm, bunlar nedir? Dikkat etmem gereken bir şey var mı?

@Umut Nas @364809 rahatsız ediyorum hocam.
GSI ROM Windows İnsider gibi düşün Custom ROM' dan daha tehlikelidir. GSI ROM = Geliştirici Romu

GSI ROM'lar hakkında çok kötü konuşmuşsunuz 🙁 GSI ROM'lar hayat kurtarabilirler. Eğer telefonunuzun fabrika çıkış Android sürümü 8 ve üstü ise telefonunuza uygun bir recovery kurup ROM flaşlayabilirsiniz. Telefonunuzun VNDK sürümüne bağlı olan ROM seçim listeniz çok geniştir. Her ROM'un farklı artı ve eksileri olabilir, hataları ve fixleri her sürümde değişir. Alıştıktan sonra normal bir Custom ROM kurmaktan daha basit olan gsı ROM kurmak aşırı basittir. TWRP veya benzeri bir recovery üzerinden "System","Data","Cache","Internal Storage" ve "Dalvik"i seçip temizledikten sonra, hafıza kartınıza indirdiğiniz GSI ROM imajını bulup, sistem imajı olarak flaşlamanız yeterlidir. FlameGapps veya OpenGapps'ın romunuzun Android sürümüne uygun bir versiyonunu indirip hafıza kartınıza atıp flaşladıktan sonra tertemiz ve güncel telefonunuz hazır. Android 8 çıkışlı telefonlarda VNDK sürümü 26'dır ve son Firmware Update ile bu sürüm satıcınız tarafından güncellenebilir. Telefonunuzun Treble desteğini öğrenmek için "Treble Info" indirip telefonunuzun A-only / AB durumunu öğrenebilir, VNDK sürümüne bakabilirsiniz. Son Firmware güncellemelerini yüklemeniz çoğunlukla pek sorun teşkil etmez fakat bazı firmalar telefonlarının Bootloader kilidi açılmasını ve özel ROM kurulmasını istemez ve bu yüzden engel koyarlar (örneğin Huawei). Bu yüzden her zaman en son Firmware Update'i yüklemek her zaman mantıklı değildir. Şahsi telefonumda (Fabrika çıkış Android sürümü 8 olan Y6 2018 kullanıyorum.) şu anda Android 10 Havoc OS 3.8 ROM'u ve FlameGapps Basic versiyonu kurulu. Telefonumun en son Firmware Update'i ile gelen engelleri yüzünden 8.0.0.155 C438 sürümüne downgrade yapmak zorunda kaldım ama şu anki Vendor ile ROM'lar sorunsuz çalışıyor. Telefonunuza GSI ROM kurmak isterseniz size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı