Gskill Farklı CL Değerlerine Sahip RAM Kullanmak

mstf19

Kilopat
Daha fazla  
2017 tarihinde G.Skill 8 GB RipjawsV Kırmızı DDR4 3000 MHz CL 15-16-16-35 RAM almıştım. Geçen hafta Trendyol'da indirime girdiği için aynı model RAM aldım. CL değerlerine baktığımda aynı gözüküyordu. RAM geldikten sonra yine de kontrol edeyim dedim RAM'de CL 16-18-18-38 yazıyor. Benim kullanmış olduğum RAM'de ise CL 15-16-16-35 yazıyor. Yeni almış olduğum RAM'i ilk taktığım da ekrana görüntü gelmedi. BIOS üzerinde frekans değerlerini varsayılan yaptım ve bilgisayara görüntü geldi ve RAM'leri okudu. Sizce bu CL değerindeki farklılıktan dolayı sıkıntı yaşar mıyım?

RAM.png

Tahminimce iki ramda cl16 çalışacaktır. Öncelikle bir deneyin. Eğer kit olarak xmp açtığınızda çalışırsa sıkıntı çıkartmaz sanırım. Yada direk iade edin hiç sıkılmayın boştan yere.

2017 tarihinde G.Skill 8 GB RipjawsV Kırmızı DDR4 3000 MHz CL 15-16-16-35 RAM almıştım. Geçen hafta Trendyol'da indirime girdiği için aynı model RAM aldım. CL değerlerine baktığımda aynı gözüküyordu. RAM geldikten sonra yine de kontrol edeyim dedim RAM'de CL 16-18-18-38 yazıyor. Benim kullanmış olduğum RAM'de ise CL 15-16-16-35 yazıyor. Yeni almış olduğum RAM'i ilk taktığım da ekrana görüntü gelmedi. BIOS üzerinde frekans değerlerini varsayılan yaptım ve bilgisayara görüntü geldi ve RAM'leri okudu. Sizce bu CL değerindeki farklılıktan dolayı sıkıntı yaşar mıyım?

Eki Görüntüle 468538
Profilime bakarsan geçen haftalarda aynı marka model ve aynı durula ilgili konular açtım.
Ben de CL15 kullanıyordum, CL16 aldım. Mavi ekranlar aldım, BIOS ayarları vs. derken bir türlü stabil çalışmadı. Bazen 3 gün sorunsuz çalışıyordu sonra durduk yere sistem kendini kapatıyordu. En sonunda iade ettim.

Valla bende aynı dertteyim şu an. Kullandığım ram 2133 mhz 19cl değerine sahip. Ve piyasada 19 CL ram bulamıyorum. Bulan varsa hayrına bir link atsın :)

Uyumlu çalışıp çalışmayacağının bir garantisi yok. Prensipte çalışması gerekir, pratikte çalışmayabilir.

Sıkıtı yaşatır yada yaşatmaz bilemem ama CL değerleri farklı olunca overclock sırasında problem yaşama şansın artıyormuş. Benim eski anakart kitapçığında aynı CL değerlerine sahip RAM alın diyordu uyarı olarak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı