Gskill Ripjawsx 2x4GB ram overclock zamanlarını düşürme

Zagorstyle

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

İ7 4790k normalde 4.4 turbo boost oluyor ama ben ramleri overclock ettim. ( Gskill Ripjawsx 2x4 gb Kırmızı Seri CL11 1,65 V 2133 Mhz ) --> 2600 Mhz yükseltildi. Ama zamanlamaları daha düşürebilir miyim? Bir de oc genie açık olarak 4.4 yaptım xmp de açık harici 2600 mhz seçtim ama ayrıca kendim manuel cpu ratio ayarı yapamıyorum :(( Yanlış nerde acaba? 4.5 ghz 2600mhz ram ama cl 13 altı kullanmak istiyorum.

Konu hakkında desteğinizi rica ederim.

overclock.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Severek yardımcı oluruz, öncelikle hoş geldiniz Technopat Sosyal'e. Araya bir takım bilgiler de sıkıştıralım, herkes faydalansın.

Öncelikle RAM belleklerin standart olarak çalıştığı hız ve gecikme değerleri vardır. Bu 2 değer doğru orantılı olarak azalıp çoğalabilmektedir.
Belleklerini 2600MHZ hızda çalıştırabiliyor olmanı sağlayan şey anakart ve RAM belleklerinde bulunan XMP desteğidir, bu konuda da bilgin olsun.
XMP sayesinde işlemcinin standart olarak tanıdığı RAM bellek hız - zaman değerlerinin ötesine geçip şuanda olduğu gibi 2600MHZ 13Clock ile çalıştırabiliyorsun. XMP olmasa belleklerin otomatikmen, işlemcinin standartlarına indirgenecekti yani max 1600MHZ'de çalışacaktı.

Yukarıda kalın punto ile "Doğru orantılı olarak" yazmıştım. Frekans arttıkça dolaylı olarak gecikme süresi de artıyor.
Frekans artınca gecikme süresi artmıyor olsa 2600MHZ bellekleri herkes CL6 seviyesinde kullanıyor olurdu zaten :)
Bu noktada yapacak bir şey yok. 2600MHZ kullanıyorsan 13 gecikme değerine katlanacaksın.

Diğer soruna gelecek olursak detaylı bir cevap verebilmem için anakart marka model veya BIOS ekranından bir kare iletmeniz gerekecek.
Geri dönüş sağlarsan yardımcı olurum manuel ayarlamalar için zira işlemcin K ibareli, çarpan kilidi açık.

Merhaba bilgisayar kurdu:

kusura bakma cevap yazamadım. 1 gün copy paste cezası almışım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkçe kurallarına biraz özen göstermen gerekecek :) BIOS konusuna dönelim.

İlk göndermiş olduğun resimde CPU Ratio Mode ayarı bulunuyor. CPU Ratio ayarının 2 altında.
Bu ayar şuan Fixed yani sabit görünüyor, üzerine gelip enter'a tıkla. Bak bakalım başka hangi seçenekler çıkıyor?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı