GT 635M GPU kullanımı arttıkça Core Clock Düşüyor

Clouearke

Centipat
Merhabalar, oyun oynarken %60-80 arası kullanımda normal GPU Core clock değerlerini alıyorum fakat bu %80-100 arasına cıktıgında 400MHz ile 205MHz'e düşüyor. Bellek Hızı normal seyrediyor sıkıntı sadece Core clock da var.

MSI Afterburner programından Core Clocku 130MHz, Bellek Hızını da 115MHz overclockladım. Laptopun altında harici soğutucu var yani sıcaklıklar normal seyrediyor.

CPU kullanımım normalde gidiyor, yani darboğaz yaptığını düşünmüyorum. Aynı şekilde bellek kullanımı da normal seyrediyor. Ayrıca driverım en güncel driver.

Donanım:
  • Casper Nirvana NB 15.6 CKU. 3230-4L05V-B
  • i5-3230M 2.6GHz
  • 8 GB DDR3 Bellek
  • GT635M Ekran Kartı

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba yüksek GPU kullanımı ve düşük frekans değerlerini gördüğünüz sırada ekran görüntüsü paylaşır mısınız? Overclock kapatın ekran görüntüsü alırken, CPU-GPU frekans, sıcaklık, kullanım mutlaka olsun.
Ekran kartının saat hızları kullanım arttıkça düşer. Ama bu kadar olması normal değil. En azından temel frekans değerlerini verebilmesi gerekli.

efe06262ff44051ce9a9b29bfba75f7f.png

Arma 3 oynarken çektim

Son düzenleme:
Notebook pilde değil di mi, şarja takılı olsun. Güç modunda gibi duruyor sanki notebook. Performans moduna aldınız mı ekran kartını? Nvidia ayarlarından bunu yapın mutlaka.

Hayır, sarja takılı olarak oynuyorum ve yüksek performans modunda. Nvidia denetim masasindan da yüksek performansa aldım hepsini ben psunun yeterince güç veremediğini düşünüyorum ne kadar doğrudur bilmem ama...

GT 635M ekran kartından çok şey beklemeniz hata. Bu ekran kartı puanı da çok düşük. Sürekli 400MHz de çalışacak değil. Benim kart 1500MHz fakat 800 ve 900 MHz de çalışıyor ortalama gerektiği yerde de hızı yükseltiyor. Aynı CPU gibi düşün sürekli turbo da nasıl çalışmıyorsa GPU da öyle. Ekran kartın da sıcak geldi bu ekran kartına göre. Bazı üreticilerde sınırda koyabiliyor belli dereceye hızlı şekilde ulaşınca böyle olur. Tekrar diyorum fazla ümitlerin olmasın ekran kartında. Bu ekran kartı kullan biri varsa tabi kaldıysa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Cok birşey beklemiyorum zaten 1 ay içinde yeni pcye geçiş yapicam fakat aynı bileşenlere sahip olanlar daha yüksek fps değeri alıyorlar, kafamı karıştıran yer burası... Ayrıca 600MHz gibi bir değerden 200Mhz e düşmesi pek normal görünmüyor bana.

Aynı bileşenlere sahip olan arkadaşların bilgisayarın markası ne? Lenovo ve Acer aynı bileşenlere sahip olsa bile iki firmanın performansları bir olmuyor neredeyse aynı marka ve model olması zorunda. Arkadaşında üreticisi kısıtlama yapmamıştır kullanıyordur.

Örneğin, Dell ve Lenovo Ryzen 2500U Vega 8 bilgisayar fakat Dell markası işlemciye kısıtlama yapmamış ekran kartına tüm gücünü veriyor fakat Lenovo kısıtlama yaptığı için 2 dakika sonra hızını yarıya düşüyor. Eee Lenovo da aynı bileşenler ve aynı işlemci var o benden neden fazla FPS alıyor? İşte bu yüzden bileşenleri aynı olması yetmez.

Hayır, sarja takılı olarak oynuyorum ve yüksek performans modunda. Nvidia denetim masasindan da yüksek performansa aldım hepsini ben psunun yeterince güç veremediğini düşünüyorum ne kadar doğrudur bilmem ama...
Sizin için biraz araştırma yaptım. Kusura bakmayın geç cevabım için. Ekran kartınız 80-90 derecelere kadar rahatlıkla çıkabiliyor. İşlemci de 90 üstlerine kadar devam ediyor. GPU kullanımınızın da tam. Fakat söylediğiniz gibi bir sebepten ötürü ekran kartı güç çekemiyor.
Buradaki sorun Windows, GPU, Anakart üçlüsünden birisi riske girmemek için ekran kartına fazla güç vermiyor olabilir. Bazen overclock yapmak buna sebep oluyor.
Benzer sorunlara sahip iki kişi buldum. İlki donanım problemine işaret ediyor, bu senaryoda karttan kokular gelmeye başlamış bir süre sonra ve tabi ki çözülememiş.
İkincisi ise yine kart ile yazılım anlamında uğraşmış bir 635m sahibi.
Şimdi denemen gerekenleri sırayla anlatıyorum, işe yaramaz ise bir sonraki adıma atla.
1- Notebooku şarjdan çıkar, yükün altına sok, sonra oyunu kapatıp şarja tak ve tekrar yüke sok.
2- Güvenli modta GPU'ya ait her şeyi (Sürücüler, Afterburner, Riva, Physx) sil, cleaner indir ve bütün bozuk girdileri temizle. Sonra Nvidia'nın sitesinden sürücüleri kendin tekrar kur.
3- Windows'u geri yükleme noktalarından birine döndür.
4- Windowsa format at.
Eğer donanımsal bir problem yok ise muhtemelen 4. adım sorununu çözecektir. Direk onu da yapabilirsin eğer kolayına geliyorsa.

um fakat bu %80-100 arasına cıktıgında 400MHz ile 2
GT 635M ekran kartından çok şey beklemeniz hata. Bu ekran kartı puanı da çok düşük. Sürekli 400MHz de çalışacak değil. Benim kart 1500MHz fakat 800 ve 900 MHz de çalışıyor ortalama gerektiği yerde de hızı yükseltiyor. Aynı CPU gibi düşün sürekli turbo da nasıl çalışmıyorsa GPU da öyle. Ekran kartın da sıcak geldi bu ekran kartına göre. Bazı üreticilerde sınırda koyabiliyor belli dereceye hızlı şekilde ulaşınca böyle olur. Tekrar diyorum fazla ümitlerin olmasın ekran kartında. Bu ekran kartı kullan biri varsa tabi kaldıysa sorabilirsiniz.
ekran kartının normal hızı 650 mhz turbo 770 yani 650 normal hızı varken 200mhz çalışıyor arada yükseliyor

Yeni konular

Geri
Yukarı