Çözüm GTA 5 düşük FPS

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

omrally

Centipat
Yer
Kuytu bir köşe
Daha fazla  
3 tane arkadaşım ile benzer sistemden almıştık ve hepimizde de GTA 5 düşüşk FPS ve akıcılık sorunu vardı. Ayrıca GPU kullanımı ve sıcaklığı da 50'yi geçmiyordu. Birçok yabancı ya da yerli forumda onlarca mesaj okumama rağmen sorunun sebebini bulamadım. Okuduklarıma göre sorun genellikle RTX kartlarda ve Ryzen işlemcilerde yaşanıyormuş. He bir de kasa olması gerekiyor. Çözüm yolunun driver ya da çift kanal ile alakası olmadığını biliyordum zaten. Sorunun çözümü basit hemen anlatayım:
1- GTA'yı açıyoruz ve story moda giriyoruz.
2-grafik ve Advanced grafik ayarlarını en düşüğe alın.
3- (komik gelebilir belki ama oluyor.) Kasama ve akıcı olmama durumu devam edecektir. Bir saat boyunca kasa kasa oynayın ve bol bol Alt+Tab yapın. Bunu yapmamızdaki amaç, yaptığımız ayarları bilgisayarımıza alıştırmak.
4-FPS yükselmeye başlayacaktır. Eğer yükselmezse ekran çözünürlüğünü düşürün ve tam ekrandan pencereli yapın.
5- gene düzelmezse oyunu kapatıp açın, gene düzelmezse de bilgisayarı kapatıp açın.
6-FPS yükseldikten sonra ise ayarları yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

Sorarsanız aşırı saçma ama ben ve benzer sisteme sahip 3 arkadaşımda da sorun bu şekilde çözüldüğü için yazmak istedim.
Sistemler: RTX 2060, RTX 2060 Super, Ryzen 5 3600, Ryzen 5 2600, Ryzen 5 3600X, B450M-A.
RAM ve SSD yazmadım çünkü çok önemli faktörler olduklarını düşünmüyorum. Hepimizinki de çift kanal.

Son düzenleyen: Moderatör:
3. madde bence göz alışması FPS'yi açıp deneyin bakalım değişicek mi :D
Sizde de oluyor mu bilmem ama ben bir oyunu 40 FPS akıcı hissederken FPS'yi açınca kasıyormuş hissi alıyorum.

3 tane arkadaşım ile benzer sistemden almıştık ve hepimizde de GTA 5 düşüşk FPS ve akıcılık sorunu vardı. Ayrıca GPU kullanımı ve sıcaklığı da 50'yi geçmiyordu. Birçok yabancı ya da yerli forumda onlarca mesaj okumama rağmen sorunun sebebini bulamadım. Okuduklarıma göre sorun genellikle RTX kartlarda ve Ryzen işlemcilerde yaşanıyormuş. He bir de kasa olması gerekiyor. Çözüm yolunun driver ya da çift kanal ile alakası olmadığını biliyordum zaten. Sorunun çözümü basit hemen anlatayım:
1- GTA'yı açıyoruz ve story moda giriyoruz.
2-grafik ve Advanced grafik ayarlarını en düşüğe alın.
3- (komik gelebilir belki ama oluyor.) Kasama ve akıcı olmama durumu devam edecektir. Bir saat boyunca kasa kasa oynayın ve bol bol Alt+Tab yapın. Bunu yapmamızdaki amaç, yaptığımız ayarları bilgisayarımıza alıştırmak.
4-FPS yükselmeye başlayacaktır. Eğer yükselmezse ekran çözünürlüğünü düşürün ve tam ekrandan pencereli yapın.
5- gene düzelmezse oyunu kapatıp açın, gene düzelmezse de bilgisayarı kapatıp açın.
6-FPS yükseldikten sonra ise ayarları yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

Sorarsanız aşırı saçma ama ben ve benzer sisteme sahip 3 arkadaşımda da sorun bu şekilde çözüldüğü için yazmak istedim.
Sistemler: RTX 2060, RTX 2060 Super, Ryzen 5 3600, Ryzen 5 2600, Ryzen 5 3600X, B450M-A.
RAM ve SSD yazmadım çünkü çok önemli faktörler olduklarını düşünmüyorum. Hepimizinki de çift kanal.
kanka söylediklerinin hepsini yaptım sistemim hem yeni hemde gta 5 sistem gereksinimlerini fazlasıyla karşılıyor ama hala 20 fps ne yapmalıyım

Oyun 2014'teki hali gibi değil güncelleme aldı o kadar tabii olmaz.
ama şimdi sistem gereksinimlerini karşılıyor
Oyun 2014'teki hali gibi değil güncelleme aldı o kadar tabii olmaz.
ve benim pc mele aynı pc ye sahip arkadaşıma sordum o şu anki günce versiyonunda sabit 60 fps alıyor high ayarlarda

Geri
Yukarı