GTA V ERR_GFX_D3D_INIT hatası

E.E.K

Hectopat
İyi akşamlar herkese. Bildiğiniz üzere Epic Games platformunda Grand Theft Auto V ücretsiz ilan edildi ve ben de indirdim. Laptop bilgisayar kullandığım için ısınmasını önlemek nedeniyle grafik ayarlamalarını en düşüğe alıyorum. Alıyorum ve oyun gayet akıcı ilerliyor ancak tek bir sorun var ki, o da ERR_GFX_D3D_INIT.

İnternette ne yapıldıysa yaptım, settings.xml değiştirme, DirectX yükleme, VCRedist yükleme, Safe Mode'da çalıştırma, V-Sync ve Tesselation kapatıp Borderless seçeneğiyle oynama, ekran kartı sürücü zaten güncel, donanımdan hiç anlamama rağmen FurMark isimli bir programla test yapmayı denedim, normal birisi olarak GPU stress test işlemine başladım, 1 dakika boyunca açık tuttum ve hiçbir sorun olmadı.

Ancak GTA V oyununda çoğu zaman ekranda bozulmalar oluyor hatta oyun kapandıktan sonra bu bozulmalar sadece oyunu değil pencerelerin etraflarını vb. de etkiliyor. Daha sonrasında ekran bir anda kapanıyor ve birkaç saniye sonra imleç gözüküyor ve ekran düzeliyor. Sanırım GTA V ücretsiz olunca bu sorunu yaşayan benim gibi çok fazla insan vardır.

Şimdiden çözümleriniz için şükranlarımı sunar, hayırlı günler dilemekteyim.
Yok mu çözümü bilen dostlar?
Low Specs Experience adında bir program kullandım, oyun bir süre oynadıktan sonra ekran siyah olup tekrar düzeldi, oyun sonrasında yanıt vermiyordu, görev yöneticisinden kapattım ve bu hatayı almadım.
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınızda donanımsal bir sorun olduğundan kart cevap vermeyi kesiyor. Özellikle laptoplarda aşırı ısınma bu soruna sebep oluyor. Aşırı ısınma sorunu GPU'nun bazı lehim noktaları kayıyor ve iletişim sorunu dolayısı ile görüntüde bozulmalar başlıyor. Bu durum sanırım GPU soğuyup bağlantı düzelince ortadan kayboluyor.

Yapılabilecek iki şey var:
  • Reballing: Cihazın GPU'sunun sökülüp lehim noktalarının yeniden yapılandırılması.
  • Termal macun değişimi ve cihaz temizliği.

Yeni konular

Geri
Yukarı