GTA V için İşlemci, Anakart ve RAM Tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Sistemim:
  • AMD Phenom II X4 940 Quad-Core 3.0Ghz
  • Asus M3A78-EM, Highpower 650watt
  • Asus HD6950 Direct CU II 2GB
  • 4gb 1066 mhz OCZ
  • Big Water 780e Su Soğutma sistemi
  • 120gb SSD Corsair Force 3
  • 1tb WD Caviar Black+Harddisk kutusu
  • Creative X-FI surround 5.1
  • Samsung 40D6000 Led TV Monitör
  • Creative Z5500 Ses sistemi

Bu sistemde Anakart, İşlemci, RAM parçalarını değiştirmek istiyorum. Benim düşüncem:

VATAN COMPUTER - ASUS - Crosshair V Formula AMD 990FX/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) Anakart - Anakart % indirimde yaklaşık 498 e düşüyor.

VATAN COMPUTER - AMD - FX X8 8150 Soket AM3+ 3.6GHz 16MB Cache 32nm İşlemci - CPU - İşlemci % indirimde yaklaşık 505 e düşüyor.

VATAN COMPUTER - GSKILL - 16GB(4x4GB) RipjawsZ DDR3 2133MHz CL11 1.6V Dual Kit Ram - Ram % indirimle yaklaşık 420 ye düşüyor.

Bu parçaları toplamamın sebebi:
  • Anakartta: Anladığım kadarıyla overclock'a uygun bir kart. Dolayısı ile burak beyin söylediği gibi overclokta anakart önemlidir. Sata 3 olduğu için de ssd de sorun yaşamayacağım sanırım. Ayrıca ekran kartım daha verimli çalışır gibi bu anakart ile. Birde asıl mesele Crossfire meselesi. Bu kartın Crossfire olabilmesi gelecekte 1000w bir güç kaynağı ile 2.bir hd 6950 alma olanağını da göz önünde bulundurayım diyorum.

• İşlemci: Bildiğim kadarıyla bu işlemcinin çarpan kilidi açık. Dolayısıyla su soğutma sistemimde olduğuna göre 4,5 ghz e kadar overclock yapabilirim sanırım. Bu bana avantaj sağlayacaktır (özellikle oyun performansına bakıyorum).

• RAM: Bende hastalıktır, anakartın desteklediği en yüksek frekansta RAM kullanmayı seviyorum. Ayrıca bir nevi gta 5 için hazırladığım için bu sistemi, GTA IV'te 4 GB yeterli olmadığından sanırım 5 de 8 GB yetmeyecek. Ben direkt 16 GB alayım dedim.

Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim görüşlerimdeki yanlış düşüncelerimi siz daha bilgili kişiler olarak yazmanızı rica ediyorum.

Seçimleriniz gayet güzel ama GTA IV'e 4 GB yetmiyor değil. GTA IV'ün sorunu bir konsol portu olması. Bunu anlamanız ve kabul etmeniz gerek. Yoksa siz GTA V'e 16 GB RAM ile dalıp 20 FPS alırsanız ben ancak gülerim...

RAM seçiminiz çok yanlış! CL11 RAM'ler seçmişsiniz. Bu RAM'ler çok yavaş. Şu yazıya mutlaka göz atın:

https://www.technopat.net/forum/mas...-ram-belleklerdeki-cl-nedir-ne-ise-yarar.html

Sizin burada almanız gereken bellek budur, iki tane kit alıp 8 GB yaparsnız:

G.SKILL - G.SKILL F3-14900CL8D-4GBXM RipjawsX DDR3-1866Mhz CL8 4GB (2x2GB) DUAL Sandy Bridge - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı Alışveriş

CL değerleri hakkında bilgim vardı ancak bu değerlerin mhz hızından önemli durumda olduğunu sizden öğrenmiş bulunuyorum teşekkür ediyorum.Ancak insan almışken 16 gb istiyor işte.Peki cl9 bir ram alsakta overclock yapsak olmazmı :rolleyes: örn:

VATAN COMPUTER - CORSAIR - 8GB (2x4GB) KIT Vengeance 1866MHz DDR3 CL9 Ram - Ram

Birde İ7 li bir sistem bu işlemciden dahamı iyi olacaktır çünkü bu işlemciler gerçek 8 çekirdek değil 4 gerçek 4 sanal diyorlar gerçi bildiğim kadarıyla overclock rekortmeni ama biz LN2 soğutma kullanmayacağımız için :) bu konudada değerli görüşlerinizi bekliyorum.

i7 performans olarak daha iyi. Çekirdek falan önemli değil. Test sonuçlarında önde mi, önde... Öte yandan 1400 TL harcayacaksan X79'a da yönelebilirsin. Epey tuzlu, ama performans pekala.

x79 baya pahalı olacak gibi yaklaşık 2300 tl gibi. 1400 tl ye i5 2500k olan bir sistem kurulabiliyor oda ön bellek falan düşündürüyor 6mb cache ?

Ayrıca amd de dikkat ettim Scorpius platformu diye bişey var. Benim de ekran kartı HD 6900 serisi olduğu için bunun etkisi nedir üstadım? Yoksa sadece havalı bi isimmi bu Scorpius platformu denen şey...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı