GTX 1050 Ti AC: Syndicate Performans Sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

Hasan Esad Göl

Kilopat
Daha fazla  
Sistemim şu şekilde:
GTX 1050 Ti
G4560
8 GB RAM
Normal şartlarda bu oyunu benim 50-60 civarı oynamam gerekirken oyun takılıyor. Kaplamalar yüklenmiyor. Nasıl çözebilirim bu sorunu?

İşlemcin yetersiz kalıyor dostum, ana sebep bu. Yan sebebi ise HDD'nin yetersiz kalması. O iki oyunda da HDD darboğaza maruz kalabiliyor.
Kısacası 50-60 FPS oynamak hayal o işlemci ile bu iki oyunda. Daha güçlü bir işlemciye geçmen gerekiyor veya ayarları yükseltip 30-40 FPS civarında oynaman gerekiyor.

Takılmaların sebebi de işlemciden muhtemelen. Normal şartlarda işlemci darboğaza maruz kaldığında takılma yapmaz, GPU kullanımı düşer ama ne hikmetse bu iki oyunda kullanılan grafik motorundan dolayı böyle bir durum yaşanıyor.

İşlemcin yetersiz kalıyor dostum, ana sebep bu. Yan sebebi ise HDD'nin yetersiz kalması. O iki oyunda da HDD darboğaza maruz kalabiliyor.
Kısacası 50-60 FPS oynamak hayal o işlemci ile bu iki oyunda. Daha güçlü bir işlemciye geçmen gerekiyor veya ayarları yükseltip 30-40 FPS civarında oynaman gerekiyor.

Takılmaların sebebi de işlemciden muhtemelen. Normal şartlarda işlemci darboğaza maruz kaldığında takılma yapmaz, GPU kullanımı düşer ama ne hikmetse bu iki oyunda kullanılan grafik motorundan dolayı böyle bir durum yaşanıyor.

Syndicate'i 7200 Rpm disk ve i5 7500 + 1060 6 GB ile sıfır takılma ile oynatabiliyorum. Sorun büyük ihtimal işlemci kaynaklı gibi geldi bana, özellikle bu problem şehir içi popülasyonun sık ve bol olduğu noktalarda meydana geliyorsa 4560'ın tıkanması doğal geldi bana, ama test videolarına da baktığım zaman çok da işkence çektirecek bir işlemci de değil, ama uzun süreli oynanışta sağlıklı olamayabiliyor bazen, sürekli ve kesintisiz bir şekilde aşırı takılma varsa HDD'de de sorun olabilir.

Syndicate'i 7200 RPM disk ve i5 7500 + 1060 6 GB ile sıfır takılma ile oynatabiliyorum.
Demek ki benim emekliye ayırdığım disk ölmüş :) Syndicate oynadığım zamanlar eski bir diskim vardı 7200 RPM, sıkıntı varmış demek ki onda. Hiç farkına varmamıştım valla :)

Ama şu an kullandığım disk ile son iki oyunda yetersiz kalıyor bazı durumlarda. :)

Edit: Arkadaş, detaylı yazayım diye cümlelerde çok anlatım bozukluğu oluyor yav. :) Sonra 50 defa edit yapıyoruz. Acele ediyorum hep :D

Demek ki benim emekliye ayırdığım disk ölmüş :) Syndicate oynadığım zamanlar eski bir diskim vardı 7200 RPM, sıkıntı varmış demek ki onda. Hiç farkına varmamıştım valla :)

Büyük ihtimal ondandır 🙂, bendeki WD Blue daha yeni sayılır çünkü; 2020 sonunda 3.yılını dolduracak, sorun yaşatmaması bu noktada normal geldi, belki 8-10 yaşında olsaydı kim bilir aynı problemi ben de yaşıyor olabilirdim. HDD'lerin çalışmaları ve efektif performansları gerçekten böyleyse eğer; ömürleri gerçekten az bence. Aslında SATA SSD'lerin fiyatları da eskiye oranla düşmüşken, yeni bir disk alırken boyutu yüksek bir SSD almak lazım, uzun vadede çok daha hızlı, güvenli ve performanslı bir çözüm olmuş olur.

Büyük ihtimal ondandır 🙂, bendeki WD Blue daha yeni sayılır çünkü; 2020 sonunda 3.yılını dolduracak, sorun yaşatmaması bu noktada normal geldi, belki 8-10 yaşında olsaydı kim bilir aynı problemi ben de yaşıyor olabilirdim. HDD'lerin çalışmaları ve efektif performansları gerçekten böyleyse eğer; ömürleri gerçekten az bence. Aslında SATA SSD'lerin fiyatları da eskiye oranla düşmüşken, yeni bir disk alırken boyutu yüksek bir SSD almak lazım, uzun vadede çok daha hızlı, güvenli ve performanslı bir çözüm olmuş olur.
Aynen öyle. Benim aklımda 1 TB M2 veya 500 GB M2 + 500 GB SSD var. Samsung'dan seçeceğim %99 ihtimal ama şu anlık bilgisayarla pek işim olmadığından dolayı ilerleyen zamanlarda düşünüyorum :)
Ha bu arada Samsung'dan şaşma :)

Yeni konular

Geri
Yukarı