GTX 1050 Ti laptop dahili GPU kullanıyor

Yabgu.TR

Hectopat
  • i5 8300H işlemci
  • UHD 630 dahili
  • GTX 1050 Ti harici ekran kartı
Oyuna girdiğim vakit NVIDIA denetim masasından oyun için özel ayarlardan GPU'yu entegre yapınca %100 entegre grafik çalışıyor, bunda sorun yok.
Ama aynı yerden yüksek performans harici GTX 1050 Ti kartı seçtiğimde oyun içi örnek %15 dahili %70 harici ekran kartı kullanılıyor.
Sormak istediğim şu, ben oyun için yüksek performans GPU'yu seçtiğim zaman oyun içinde sadece harici GPU çalışması gerekmiyor mu?
Bunu nasıl düzeltebilirim?
Tüm ayarları denedim ama hala aynı.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında bu sorunu ben de çok araştırdım. Optimus dizüstü bilgisayarlarda yani intel ve nvidia gpusu barındıran dizüstülerde bu sorun var. Zaten dizüstü olduğu için ısındığı gibi dahili gpu çalışınca daha da fazla ısınıyor işlemci. Bunu kapatmanın tek yolu dahili ekran kartının driverini kaldırıp biostan devre dışı bırakmak. Fakat dahili ekran kartını devre dışı bırakınca harici devreye girdiği için masaüstünde, tarayıcıda vs. dolaşırken pil daha hızlı tükeniyor.

Zamanında bu sorunu ben de çok araştırdım. Optimus dizüstü bilgisayarlarda yani intel ve nvidia gpusu barındıran dizüstülerde bu sorun var. Zaten dizüstü olduğu için ısındığı gibi dahili gpu çalışınca daha da fazla ısınıyor işlemci. Bunu kapatmanın tek yolu dahili ekran kartının driverini kaldırıp biostan devre dışı bırakmak. Fakat dahili ekran kartını devre dışı bırakınca harici devreye girdiği için masaüstünde, tarayıcıda vs. dolaşırken pil daha hızlı tükeniyor.

Bu mümkün ise yapabilirsin. Çoğu laptopta ne yazık ki mümkün değil çünkü dahili monitör doğrudan Intel Ekran Kartına lehimli. Seninki de öyle ise ekran kartı güncellemeleriyle veya spesifik bir oyunda sıkıntı yaşıyorsan oyun güncelleme ile çözebilir.

Maalesef çoğu markanın BIOS'unda dahili ekran kartını kapatma seçeneği de yok. Bu yüzden laptop olması gerekenden %20 düşük FPS alıyor. Genelde HDMI çıkışları direkt NVIDIA üzerinden çalışıyor. HDMI ile deneseniz Intel HD'yi hiç kullanmadığını görürsünüz.

Bu mümkün ise yapabilirsin. Çoğu laptopta ne yazık ki mümkün değil çünkü dahili monitör doğrudan Intel Ekran Kartına lehimli. Seninki de öyle ise ekran kartı güncellemeleriyle veya spesifik bir oyunda sıkıntı yaşıyorsan oyun güncelleme ile çözebilir.
Monitör aldım 6-7 ay önce. HDMI ile NVIDIA GPU'ya bağlandı. Dizüstünün kendi ekranı ise Intel GPU ile çalışıyor artık. Dediğim gibi ısınma zorunu biraz daha iyileşti, performans da gayet iyi. Dizüstünün ekranı HD Graphics'i kullandığı için herhangi bir performans düşüşü de yok.

Monitör aldım 6-7 ay önce. HDMI ile NVIDIA GPU'ya bağlandı. Dizüstünün kendi ekranı ise Intel GPU ile çalışıyor artık. Dediğim gibi ısınma zorunu biraz daha iyileşti, performans da gayet iyi. Dizüstünün ekranı HD Graphics'i kullandığı için herhangi bir performans düşüşü de yok.
En akıllıca ve kendim de kullanmak istediğim çözüm. Laptoplarda görüntü çıkışları genelde doğrudan GPU'ya bağlı olduğu için nerdeyse her oyunda FPS'in artmasını sağlıyor. YouTube da kıyaslamasını yapan çeşitli videolar mevcut.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı