GTX 1060 ekran kartının yandığı nasıl anlaşılır?

Bettlejuice

Hectopat
Daha fazla  
RAM
32GB
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1060
İşlemci
Intel(R) Core(TM) i7-8750H CPU @ 2.20GHz 2.21 GH
Geçenlerde bilgisayarım fazla yüklenme(?) sonucu aniden kapandı, sadece oyun oynuyordum. Sistem oyunu kaldıramayacak bir sistem değildi bu arada, Predator laptop, GTX 1060 ekran kartı ile maneater oynuyordum. Neyse, bu olay saat 18:00 gibi yaşandı. Gece yarısı 04:00'da ancak açabildim laptopu. O süreye kadar açma tuşuna bastığımda klavyemin ışığı yanıyor, arada sırada da fan sesi gelebiliyordu fakat birkaç saniyeye kesiliyordu hepsi. Ekranda tık yoktu ama. Gece yarısı açıldığında hiçbir sorun yok gibi gözüküyordu ama sonradan fark ettim ki GTX 1060 gitmiş yerine Intel UHD 630 gelmiş, yani onboarda geçmiş bilgisayar. Her türlü şeyi denedim, driverları kaldırdım yüklemeye çalıştım, Windows Update'leri silip baktım, Windows'u güncelledim, aygıt yöneticisinde aradım vs. hiçbir şekilde gözükmüyor GTX 1060. yani ya yandı ya da başka bir fiziksel sorun oluştu bilmiyorum. Servise götüreceğim ama yüklü bir ücret çıkacak ortaya, öğrenciyim ben de en uygun şekilde halletmem lazım. Bilgisayarcıya gitsem parça kaybolma riski var. Yanıp yanmadığını nasıl anlarım onu merak ediyorum. Macunu hiç değişmedim, öncesinde de hediye gelmişti zaten belki de hiç değiştirilmedi alındığından beri. Sistem oyunu kaldıracak düzeyde o yüzden yandığına inanmak istemiyorum. Bir şekilde düzeltmem lazım ama orası kesin, sınav haftasının bitmesine üç gün var ve tatile girmişken oyun oynayamamak çok koyar.

Son düzenleme:
Evet kurulumda bir sorun oluyor maalesef. Herhangi bir driver indirmeye çalıştığımda uygun olmadığını söylüyor ve iptal ediyor. Windows güncelle dendi ama yine de yüklemedi güncellememe rağmen. GeForce Experience'da ise bilgisayarda herhangi bir NVIDIA CPU bulunmadığını söylediği için açmıyor. Aygıt yöneticisinde ise kartım yok zaten.

Maalesef bu sebebten dolayı servise vermeniz gerekiyor çıkacak meblayada katlanmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

Okuyoruz beyefendi yardımcı olmaya çalışıyoruz güvenli modda driver kaldırdım falan yazmamışsınız. Laptop bu yöntemler ile düzelecek durumda değil zaten gidip tamire vereceksiniz. Veya laptopdaki ekran kartı slotlu ise açıp bakın slotda sorun olabilir eski laptoplara vardı yeni nesillerde var mı bilmiyorum.
Her şeyi denediğimi yazmıştım aslında. Maalesef abartı değildi o cümle, son 4 gündür kurtarmaya çalışıyorum bilgisayarı.

Evet kurulumda bir sorun oluyor maalesef. Herhangi bir driver indirmeye çalıştığımda uygun olmadığını söylüyor ve iptal ediyor. Windows güncelle dendi ama yine de yüklemedi güncellememe rağmen. GeForce Experience'da ise bilgisayarda herhangi bir NVIDIA CPU bulunmadığını söylediği için açmıyor. Aygıt yöneticisinde ise kartım yok zaten.

Anladım. Kartınız arızalanmış o zaman. Geçmiş olsun. Servis ile görüşün derim. Mahalle arası yerlere vermeyin sakın iyice çöp ederler cihazı.

Ekran kartınız aşırı ısınıp lehim koparmış muhtemelen. Öyleyse bilgisayarcılar ısıtır ya da reballing işlemi yapar. Bir süre çalışabilir, sonra yine aynı arızayı verir. O süre 3 gün, 3 ay, 3 yıl olabilir. Genelde ortalama 3 ay sonra yine aynı arızayı verir. Servis direkt anakartı değiştirir, aşırı ısınmadığı sürece sağlam bir anakart tekrar aynı arızayı vermez. Anakart değişimi için 2-3 bin liradan çok daha fazlasını ister ücret olarak.

Geri
Yukarı