GTX 1060 sistemde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

aydontlosssss

Decapat
Olayı tüm detaylarıyla anlatacağım olabildiğince hızlı yardım alabilirsem çok iyi olur paramı bilgisayardan kazanan birisiyim ama bilgisayarı kullanamıyorum xd.

Her şey normal Windows 10 Pro kurulu bilgisayarımda bir problem yoktu taa ki ağustos (Ağustos 13) ayında kardeşim aslında kedimiz kasanın üst fan kısmından içeri birazcık su dökene kadar. Su döküldüğünde ben evde yoktum ondan dolayı ondan sonraki tüm detayları bilmiyorum ama geçen haftaya kadar su dökülmüş olsa bile problemsiz bilgisayarı kullanıyordum su döküldükten sonra da içine bir baktım ve olabildiğince tekrar kuruttum (olayın üstünden 2-3 gün geçmiş olmasına rağmen). Bunu sadece su dökülmesinden şüpelendiğim için anlattım çünkü su dökülmesine rağmen ki çok fazla bir miktar su değil. Bilgisayar çalışıyordu ve problem yoktu sadece su döküldüğü aralar 1-2 defa mavi ekran aldım fakat sonrasında bir problem olmadı.

Neyse uzun sürede bilgisayar problemsiz çalıştı ki neredeyse sürekli açık kullanıyorum bilgisayarı. Fakat son 10 gündür Windows 10 Pro kuruluyken mavi ekranlar yakamı bırakmadı sürekli farklı farklı hatalardan mavi ekranlar geliyor %100 olmasına rağmen yeniden otomatik başlamıyor (yeniden başlamasını saatlerce beklediğim oldu) ve ben manuel kapatıp tekrar açıyordum. Bu geçtiğimiz günlerde iyice fazlalaşınca hatta 20 dakikada 4-5 tane mavi ekran yiyince illalah ettirdi ve format atmaya karar verdim.

Bilgisayar özelliklerim şu şekilde:
  • Ryzen 5 2600X.
  • 2x8GB 3200MHz RAM (2933MHz'de çalışıyor)
  • GTX 1060 MSI Gaming X 6G.
  • Cooler Master Masterliquid 240ML sıvı soğutucu.
  • NZXT S340 Elite kasa.
  • Corsair 650W Custom güç kaynağı.
  • ASUS ROG STRIX B350-F Gaming anakart.
  • Samsung 970 EVO 500GB M.2 SSD.
  • 140GB normal SSD.
  • 1TB Laptop'tan kalma HDD.

Zaten depolamalarım HDD ve harici 140GB'lik SSD'de olduğu için Windows 10 varken format atayım dedim. Bu mavi ekranlar sıklıklaşınca başka bir hata geldi karşıma bilgisayar açılmıyor otomatik onarım diyor ve ardından kendi yeniden başlatıyordu ve siyah ekranda kalıyordu. Bir şekilde bu hatanın çok sürmeden üstesinden geldim ve bilgisayarı açtım 3 defa format atmayı denedim ilk 2'sinde yine mavi ekran yüzünden (mavi ekranda olmayabilir sadece hata veriyordu tekrar başlatıyordu hiçbir şey olmamış gibi tekrar format için deniyordum) format atamadım fakat sonrasında 3.'de başarılı bir şekilde format attım. Bilgisayarı açtım ve Windows 11'e yükseltme kararı aldım her ne kadar Beta da olsa zaten Windows 11 kurmak istiyordum bu vesileyle onu da yapayım dedim.

Windows 11'i format attıktan sonra kurdum formattan sonra herhangi bir mavi ekran gelmedi. Direkt olarak ayarlardan Insider programına katılıp Windows 11 indirip Windows 10'u yükselttim ve 11 yaptım. Windows 11 kurduktan sonra gerekli programları vesaire yükledim ve diğer iki diskimi de taktım (HDD ve normal SSD).

İlk gün yanlış hatırlamıyorsam herhangi bir mavi veya yeşil ekran görmedim fakat bugün yani Windows 11 yaptıktan sadece 1 gün sonra ardı ardına CS:GO oynarken 2 defa yeşil ekran yedim bu yeşil ekranların arasındaki fark 10dk bile değildi bu sefer %100'de takılmıyordu kendisi yeniden başlattı. Sonrasında ben bilgisayarda hiçbir şey yapmıyorken kendi kendine tekrar yeşil ekran yedi (bu diğer yeşil ekran hatalarından yaklaşık 45dk sonra) zaten maça gidecektim ve yeşil ekranda bilgisayarı bıraktım %100 olmuştu ama maça gittim geri geldim aradan yaklaşık 2 saat geçti ve hala kendini yeniden başlatmamıştı. Bende gücünü kesip tekrar açtım ve şu anda o andayım dedimki artık birilerinden help diye bağırmam gerekiyor çünkü bu iş beni aşıyor kendim çözüm bulamıyorum.

Bilgisayarımda yüklü olan programlarda bunlar:
  • 7ZIP
  • Adobe Acrobat.
  • After Effects 2021.
  • Audition 2021.
  • Adobe Creative Cloud.
  • Adobe Illustrator 2021.
  • Adobe lightroom.
  • Adobe Media encoder 2021.
  • Adobe Photoshop 2021.
  • Adobe Premiere Pro 2021.
  • AMD chipset software.
  • Bandicam
  • CCleaner
  • Core Temp.
  • CS:GO
  • Discord
  • Driver Booster 8
  • Evernote
  • Figma
  • Java
  • LightShot
  • Maxon cinema 4D 22.
  • Microsoft Edge.
  • Microsoft Visual C++ şeyleri klasik tonla.
  • Node.js
  • NVIDIA ekran kartı sürücüsü.
  • GeForce Experience.
  • Okayfreedom
  • OpenAL
  • Realtek Audio driver.
  • Soundtrack by Twitch.
  • Steam
  • Streamlabs OBS.
  • TeamViewer
  • Twitch
  • Uxp webview Support.
  • VoiceMeeter banana.
  • Webm for Premiere.
  • WinRAR
  • Microsoft Visual Studio Code.
  • WhatsApp
*Tüm programlar orijinal hiçbirisi crackli torent vesaire değil.

Şu anda bilgisayarımın denetim masaından gördüğüm ve zaten olması gereken programlarınm hepsi de bunlar. Windows 11 güncel ve tüm driverlar son sürüm olması gerekiyor Driver Booster 8 ile güncellemiştim GPU sürücüsünü de kendim güncelledim zaten. Orada da Game Ready değil Studio driver kullanıyorum Adobe'de yüksek performans almak için.

Sonuç?
Yeşil ekranlar devam ediyor ve aşağıda minidump dosya linki mevcut. Format attığım için eski mavi ekran logları mevcut değil sadece 3 tane yeşil ekran logu var hepsi Windows 11'de olan ve son anlattığım son birkaç saat içinde gerçekleşmiş yeşil ekranlar hepsinin kaynağı farklıydı.

DMP.zip
*Şunu da konuya eklemek istedim eklediğim görsele bakabilirsiniz. Site fark etmeksiniz bazen böyle oluyor bu da normalde olmazdı Event kısmındaki bazı hatalarda da geçici güç kaybı vesaire diyordu. Bazen siteler bir anda gidiyor böyle.
Yeni güncelleme!

Mavi veya yeşil ekran yemedim ama bilgisayar dondu kendi kendine kapandı falan bir şey oldu yine minidump kısmında bir dosya yoktu baktığımda zaten yeşil veya mavi ekranda gelmedi. CS:GO kendi kendiliğine kapandı falan sonrada bilgisayar dondu ilkinde tekrar açtım sonra yine bir şey oldu kendi kendiliğine kapandı neden anlamadım. Kasayı biraz açtım incelemedim sadece ekran kartını çıkardım tekrar taktım kabloların temassızlığını inceledim bir şey göremedim her şey düzgünce bağlı gibi gözüküyordu.
Yeni Bir Güncellemem var!

Bilgili bir abimle beraber OCCT ve Prime95 ile hem işlemciye hem de ekran kartına yük bindirerek ayrı ayrı testler yaptık. Burada ikisin de de sorun çıkmadı ne ekran kartında ne işlemcide bir problem yoktu. Fakat OCCT ile hem ekran kartına hem de işlemciye aynı anda yüklenince "Power" testinde problem çıktı ve bana güç kaynağımda (Corsair 650W Bronze) problem olduğunu söyledi. Power testini 5-6 kere yaptık her seferinde 2. saniyede "Power Crashed" adlı hata geliyor ve test zaten kendini durduruyordu. Yeni bir güç kaynağı almayı düşünüyorum sizce bu problemi çözer mi?

Dosya Ekleri

• xxx.png
    xxx.png
    220,9 KB · Görüntüleme: 39
  • xxxxxx.png
    xxxxxx.png
    16,8 KB · Görüntüleme: 31
  • xxxxxxxxx.png
    xxxxxxxxx.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri