GTX 1060 sistemde monitöre sinyal gelmiyor

meinhof

Hectopat
Dün kapatıp yattım ve bugün kalktığımda bilgisayarı açtım ama monitörde sinyal yok hatası aldım. Monitörü HDMI ile PlayStation'a taktığımda görüntü var, kasayı HDMI ile televizyona taktığımda görüntü yok. Normalde DisplayPort kullanıyorum. Kasada ekran kartı fanları dönüyor. Sorun ne olabilir? Misal işlemcim bozulmuşsa sinyal yok hatası mı verir yoksa ekrana sinyal gelir ve başka bir yazı mı yazar?

1060 6 GB 5 senelik.
5600X 1 senelik.
ASUS B450M 1 senelik.
HyperX Fury 3200 1 senelik.
PSU 600+80 5 senelik.

Sırasıyla:
* PSU'dan enerji fişini çek. Fiş çekiliyken bilgisayarın açma düğmesine 3-5 kere peş peşe basıp ardından bir 5-10 sn basılı tut. Biraz bekleyip fişi geri tak bilgisayarı açmaya çalış.

* Tekrardan görüntü alamazsan aynı işlemi tekrarla. Bu sefer fişi çektikten sonra önce RAM'i yerinden RAM sökülüyken işlemi tekrarla. Ardından RAM'i takıp fişi tak tekrar açmaya çalış. RAM 2 taneyse ikisini sök, tek tek takarak açmaya çalış. İçlerinden biri arızalanmışsa sağlam olanda görüntü verecektir.

Buraya kadar donanımsal bir arızan yoksa muhtemelen görüntü almış olacaksın. Gene alamadıysan son çare fişi çekip BIOS pilini çıkart. 1-2 dk bekle. Güç düğmesini birkaç kez tetikle. Ardından pili takıp bilgisayarı çalıştır.

Bu yöntemler işe yaramazsa donanımsal bir arızan olabilir.

Sırasıyla:
* PSU'dan enerji fişini çek. Fiş çekiliyken bilgisayarın açma düğmesine 3-5 kere peş peşe basıp ardından bir 5-10 sn basılı tut. Biraz bekleyip fişi geri tak bilgisayarı açmaya çalış.

* Tekrardan görüntü alamazsan aynı işlemi tekrarla. Bu sefer fişi çektikten sonra önce RAM'i yerinden RAM sökülüyken işlemi tekrarla. Ardından RAM'i takıp fişi tak tekrar açmaya çalış. RAM 2 taneyse ikisini sök, tek tek takarak açmaya çalış. İçlerinden biri arızalanmışsa sağlam olanda görüntü verecektir.

Buraya kadar donanımsal bir arızan yoksa muhtemelen görüntü almış olacaksın. Gene alamadıysan son çare fişi çekip BIOS pilini çıkart. 1-2 dk bekle. Güç düğmesini birkaç kez tetikle. Ardından pili takıp bilgisayarı çalıştır.

Bu yöntemler işe yaramazsa donanımsal bir arızan olabilir.
Cevabınız için teşekkür ederim şimdi yoldayım deneyip güncellerim. İşlemci bozulsaydı ekrana görüntü gelir miydi?

Fiziksel bir hasar almadığı sürece işlemci kolay kolay bozulan bir şey değil hatta neredeyse imkansız.

Hocam sorun çözüldü fakat anlamlandıramadığım bir şekilde çözüldü.
RAM'leri çıkarıp tek tek taktım. Tek takınca açtı sonra slot değiştirdim yine açtı. Sonra ikinci RAM'i ekledim açmadı birkaç kere daha slot RAM kombinasyonu denedikten sonra bu sefer iki RAM de çalışıyordu. Acaba RAM slotunda mı sorun var? Toz vb etkilemiş olabilir mi?

Bir de kasayı arkadaşım salona taşıdı 2 tane üçlü uzatarak bağlamış evin elektrik tesisatına çok güvenmiyorum, elektrikten de çok anlamam bu durum nedeniyle bir sıkıntı olmuş olabilir mi?

İlginiz alakanız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sorun çözüldü fakat anlamlandıramadığım bir şekilde çözüldü.
RAM'leri çıkarıp tek tek taktım. Tek takınca açtı sonra slot değiştirdim yine açtı. Sonra ikinci RAM'i ekledim açmadı birkaç kere daha slot RAM kombinasyonu denedikten sonra bu sefer iki RAM de çalışıyordu. Acaba RAM slotunda mı sorun var? Toz vb etkilemiş olabilir mi?

Bir de kasayı arkadaşım salona taşıdı 2 tane üçlü uzatarak bağlamış evin elektrik tesisatına çok güvenmiyorum, elektrikten de çok anlamam bu durum nedeniyle bir sıkıntı olmuş olabilir mi?

İlginiz alakanız için teşekkür ederim.

Genelde sebep toz kaynaklı veya kullanılan kabloların topraklamasında sıkıntı olmasından kaynaklı statik elektrik birikmesi. Tavsiyem priz mesafesini kısaltıp topraklama uçlarını kontrol edin. Kasanın tozunu da alın. Isıtıcısını açmadan fön makinesiyle balkonda yapabilirsiniz veya elektrikli süpürge ile dikkatli bir şekilde aradaki mesafeyi koruyarak temizleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı