Çözüldü GTX 1060 ve Ryzen 5 1500X Düşük FPS Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tobin Bell

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Tüm sürücüler kurulu ve yeni format attım ama sistem emsalleriyle aynı performansı vermiyor. Örneğin CS:GO' da 100 FPS'nin üzerine çıkamıyorum. Keza R6S'de de ultrada 80 FPS alıyorum ama daha fazla almam gerek. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Tom Clancy's Rainbow Six  Siege Screenshot 2018.08.26 - 18.20.20.19.png
    Tom Clancy's Rainbow Six Siege Screenshot 2018.08.26 - 18.20.20.19.png
    51,5 KB · Görüntüleme: 149
  • Counter-strike  Global Offensive Screenshot 2018.08.26 - 18.23.48.100.png
    Counter-strike Global Offensive Screenshot 2018.08.26 - 18.23.48.100.png
    217,5 KB · Görüntüleme: 137
Çözüm
BIOS Update version 4014'ten 4011'e çektim, şimdi sorun düzeldi. Yardımcı olduģunuz için teşekkürler.
Ben almıyorum hocam sorun orda kimsede yardım etmiyor. Max 40 FPS BF4 ü bile zor oynuyorum. driverlar kurulu her şey tam 3-4 kere windows kurdum oyun orjinal lakin yok testlerde de sorun yok ama oyunları oynatmıyor.

Benimde aynı windows sürümü

Ekran kartı ve chipset, bios driverlerini güncellediğini varsayıyorum. Güncellemediysen belirt.
Şimdi windows eski sürüme dönüp deneyeceksin, malesef yeni güncellemeler bazen stabil olmuyor. 1709 ve öncesine gidebilirsin.

Ayarlar uygulaması>Güncelleme ve güvenlik>Kurtarma sekmesini seç ve Windows 10'un önceki sürümüne geri git ardından başlayına tıkla.

Ekran kartı ve chipset, bios driverlerini güncellediğini varsayıyorum. Güncellemediysen belirt.
Şimdi windows eski sürüme dönüp deneyeceksin, malesef yeni güncellemeler bazen stabil olmuyor. 1709 ve öncesine gidebilirsin.

Ayarlar uygulaması>Güncelleme ve güvenlik>Kurtarma sekmesini seç ve Windows 10'un önceki sürümüne geri git ardından başlayına tıkla.
Öncelikle cevabın için teşekkür ederim.O sürümde de aynıydı güncellemeden önce,forumlara yazıyorum kimse cevaplamıyor.Garantiye göndersem hangi parçada sorun var bellide değil.

-Başka windows sürümlerinde dene. Mesela windows 7 olabilir. Biliyorum eski ama bunun windowsdan 10 dan mı kaynaklandığı anlamak lazım. Uğraşamam dersen kalsın.
-Ryzen Chipset sürücülerini kesin güncelle.
-HDD' yi HDD tune ile test et.
-RAM çift ise 2. ve 4. slotlara takıp dene tek ise 2. de kalsın. RAM mhz değerlerini söyle.
Aida 64 ile sistemi tam yükte stress testine sok.
Tüm her şey deniyerek çözüme ulaşmak gerekir en son donanıma bakmak gerek.

-Başka windows sürümlerinde dene. Mesela windows 7 olabilir. Biliyorum eski ama bunun windowsdan 10 dan mı kaynaklandığı anlamak lazım. Uğraşamam dersen kalsın.
-HDD' yi HDD tune ile test et.
-RAM çift ise 2. ve 4. slotlara takıp dene tek ise 2. de kalsın. RAM mhz değerlerini söyle.
Aida 64 ile sistemi tam yükte stress testine sok.
Tüm her şey deniyerek çözüme ulaşmak gerekir en son donanıma bakmak gerek.
O test nasıl yapılıyor hocam?

-Başka Windows sürümlerinde dene. Mesela Windows 7 olabilir. Biliyorum eski ama bunun Windows'dan 10'dan mı kaynaklandığı anlamak lazım. Uğraşamam dersen kalsın.
-HDD'yi HDD Tune ile test et.
-RAM çift ise 2. ve 4. slotlara takıp dene tek ise 2. de kalsın. RAM MHz değerlerini söyle.
AIDA 64 ile sistemi tam yükte stress testine sok.
Tüm her şey deneyerek çözüme ulaşmak gerekir en son donanıma bakmak gerek.

Cevabın için teşekkür ederim hepsini deneyeceğim. Dün Ryzen Master diye bir uygulama kurdum, Gaming moda aldım PC'ye res attı ve bir daha ekran gelmedi. Ben de BIOS'u sıfırladım düzeldi. RAM tek 2133MHz.
Diğerlerini de test edip yazacağım.

-Başka Windows sürümlerinde dene. Mesela Windows 7 olabilir. Biliyorum eski ama bunun Windows'dan 10'dan mı kaynaklandığı anlamak lazım. Uğraşamam dersen kalsın.
-RAM çift ise 2. ve 4. slotlara takıp dene tek ise 2. de kalsın. RAM MHz değerlerini söyle.

AIDA64 sonuçları bunlar her şey 100'de 100 kullanıldı GPU hariç. GPU 1-2 kere 80'in üzerine çıktı Full 17-60 arasıydı.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    12,6 KB · Görüntüleme: 61
  • GPU.PNG
    GPU.PNG
    15,3 KB · Görüntüleme: 44
@vMedussa
Diğer dediklerimi uygulayın.
Yazılımsal bir çok şey denedik ve hala aynı ise burda RAM' in 2133mhz ve tek kanal olsa bile düşük değerlere sahip olmasının etkilediğini düşünüyorum. Ryzen sistemlerde tek ve çift kanal 2600mhz üstü performansa etki ediyor. Deneyebiliyorsan başka RAM'ler bulup deneyebilirsin. Başka yazılımsal yapabileceğimiz bir şey olduğunu sanmıyorum ayrıca yeni konu açmalısın veya araştırabilirsin bunla ilgili çok konu var.

@Yerli padawan Dediklerimi dene aynı şekilde. Google de aratırsan hepsini nasıl yapıldığını görebilirsin.

@vMedussa
Diğer dediklerimi uygulayın.
Yazılımsal bir çok şey denedik ve hala aynı ise burda RAM' in 2133mhz ve tek kanal olsa bile düşük değerlere sahip olmasının etkilediğini düşünüyorum. Ryzen sistemlerde tek ve çift kanal 2600mhz üstü performansa etki ediyor. Deneyebiliyorsan başka RAM'ler bulup deneyebilirsin. Başka yazılımsal yapabileceğimiz bir şey olduğunu sanmıyorum ayrıca yeni konu açmalısın veya araştırabilirsin bunla ilgili çok konu var.

@Yerli padawan Dediklerimi dene aynı şekilde. Google de aratırsan hepsini nasıl yapıldığını görebilirsin.
Hocam biraz önce tekrar denedim. Güç denetim modum maksimum performansı tercih et ve güç seçeneklerim de yüksek performans ayarlı. GPU kullanımı %35'lere kadar düştü, 35 - 95 arası değişiyor. Acaba ana kartım yanlışlıkla slient modun da falan mı kaldı?

@Yerli padawan Bios ayarlarını bios dan sıfırla yani default yap. Ekran kartı ayarlarını ellediysen programlardan felan onlarıda default hale getir. Windows ve işlemci güç ayarlarınıda sıfırla. RAM mhz değerlerin düşükte çalışıyorsa bunları elle kendin arttır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı