GTX 1650 RAM'den kaynaklı FPS düşmesi

alperengalip

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemim:
Ryzen 5 3550U.
GTX1650 4 GB.
8 GB DDR4 2x4 2933MHz.
240GB NVMe M.2.
60Hz 1080P ekran.
Oyunlarda RM dolmasından dolayı birkaç saniyelik droplar yaşıyorum. Genelde harita yüklenirken oluyor. Arka planda çalışan uygulamaları kapattığım zaman sorun ortadan kalkıyor. Ancak bilgisayarın 4 yıl garantisi var ve cihazı resmi sitesinden satın almadığım için upgrateler cihazın garantiden çıkmasına yol açıyor. Donanım değiştirmeden bu sorunu çözmek mümkün mü?
Not: Arka planda TeamSpeak, FiveM gibi uygulamalar RP serverlerinde açık olması gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunu yaşadığım oyunlar sadece Deceit ve scrap Mechanic. İşlemci kullanımı 70/80 civarı, RAM'ler sürekli dolu %100. genelde (aynı anda) Steam, Discord, teamsepeak. Ve kullanım değerleri toplamda 1GB gördüm. Görüş mesafesini kıstığım zaman çok daha kısa sürüyor drop.

Bu sorunu yaşadığım oyunlar sadece Deceit ve scrap Mechanic. İşlemci kullanımı 70/80 civarı, RAM'ler sürekli dolu %100. genelde (aynı anda) Steam, Discord, teamsepeak. Ve kullanım değerleri toplamda 1GB gördüm. Görüş mesafesini kıstığım zaman çok daha kısa sürüyor drop.

RAM'ler devamlı 100% ise evet bu tarz düşüşe neden olabilir ama bahsettiğin oyunlar ve arkaplan uygulamaları için 2x4 2933Mhz RAM'lerin yeterli bant genişliğini sağlayacağını düşünüyorum.

MSI Afterburner ile görüş mesafesini açtığında veya kıstığında RAM ve CPU kullanım değerlerinin farkına bakmanı öneririm tamamen emin olmak için.

Değerlere bakarken şunu fark ettim ki 8 GB RAM olmasına rağmen 6 GB gözüküyor ve sanırım 2 inci monitör bağlı olduğu için dahili grafik işlemcisi devrede. RAM GPU: 200MHz (sabit) %84 kullanım işlemci:%60-80 arası RAM %80 ile 90 arası(6 GB içerisinden)

Değerlere bakarken şunu fark ettim ki 8 GB RAM olmasına rağmen 6 GB gözüküyor ve sanırım 2 inci monitör bağlı olduğu için dahili grafik işlemcisi devrede. RAM GPU: 200MHz (sabit) %84 kullanım işlemci:%60-80 arası RAM %80 ile 90 arası(6 GB içerisinden)

Çünkü 2GB RAM dahili ekran kartına ayrılı olarak görünür. Tam çözüm mü emin değilim fakat şunu denemeni öneririm.

Arama - msconfig - enter - Önyükleme - Gelişmiş Seçenekler - Bellek Üst Sınırı üzerindeki tiki kaldır ve tamam de.

Olmazsa böyle rehberlere de göz atmanı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında sistemin kullandığın uygulamalar ve oyunlar için rahatça yeterli fakat bir şekilde o dropun önüne geçebilmek iyi olurdu. Kendimden şunu biliyorum RAM'leri 4x8'e çıkardığımda dahi World War Z'nin bazı haritalarının bazı bölümlerinde işlemci 80% ve üzerine çıktığında 2-3 saniyelik hafif düşüşler oluyordu sonra tekrar akıcı haline geri dönüyordu. Bu 2x8 oynarken de aynı.

Umarım sorununu çözersin en azından 2GB'lık kısmı serbest bırakabilme ihitmali varsa kıyaslaman için mükemmel olur.

Geri
Yukarı