Çözüldü GTX 1650 Ti WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Batcucu

Femtopat
Daha fazla  
MSI GL 75 Leopard bilgisayarımda Assassin's credd odyses oynarken mavi ekran alıyorum. Steam'de oyunun gereksinimlerine baktığımda bilgisayarım çok üst düzeyde ama bana oyunu oynatmıyor. Valorant da oynuyorum onda bir sıkıntı çıkartmıyor. Minidump dosyasında mavi ekran yediğim zamanlar gözükmüyor. Bunun sebebi nedir yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun yaşayan @Batcucu kullanıcı adlı arkadaşa bazı soruları sordum, ve neticesinde aldığı Dizüstü bilgisayarın 2 Sene önce alındığını ve bu süreç içerisinde hiçbir temizliğinin yapılmadığı bilgisini aldım.

Aşağıdaki Resimlerdeki sıcaklık değerlerine bakacak olursanız aşırı sıcak olduğunu görebilirsiniz.

Valorant Oyunundaki sıcaklık değerleri;
1:

Sıcaklık 1 Valorant.png

2:

Sıcaklık 2 Valorant.png

3:

Sıcaklık 3 Valorant.png

Assassin's Creed Oyunundaki sıcaklık değerleri;
1:

Sıcaklık 1 AC.png

2:

Sıcaklık 2 AC.png

Oyunlardan çıktıktan sonraki sıcaklık değerlerine HW Monitor programı vasıtasıyla bakıldı:

Oyunlardan sonraki sıcaklık değerleri..png

Sorunun çözümü olarak, Teknik servise göndermesini ve temizliğinin yapılması gerektiğini belirtmesini istedim.

Teknik servisten geldikten sonraki sıcaklık değerlerini ve mavi ekran alırsa buradan paylaşması gerektiğini belirttim.

En son oynadığı oyunda Mavi ekran aldığını belirtmesi üzerine, En son aldığı mavi ekranın dosyasının "C:\Windows\Minidump" klasöründe olmadığını görünce ve bu sorunu ısıdan kaynaklandığını belirttim.

@SIRINDOSCARF @KojiroHyuga04 @283156 Sizlerin de görüşlerini almak isterim.
Sorun yaşayan @Batcucu kullanıcı adlı arkadaşa bazı soruları sordum, ve neticesinde aldığı Dizüstü bilgisayarın 2 Sene önce alındığını ve bu süreç içerisinde hiçbir temizliğinin yapılmadığı bilgisini aldım.

Aşağıdaki Resimlerdeki sıcaklık değerlerine bakacak olursanız aşırı sıcak olduğunu görebilirsiniz.

Valorant Oyunundaki sıcaklık değerleri;
1:

Sıcaklık 1 Valorant.png

2:

Sıcaklık 2 Valorant.png

3:

Sıcaklık 3 Valorant.png

Assassin's Creed Oyunundaki sıcaklık değerleri;
1:

Sıcaklık 1 AC.png

2:

Sıcaklık 2 AC.png

Oyunlardan çıktıktan sonraki sıcaklık değerlerine HW Monitor programı vasıtasıyla bakıldı:

Oyunlardan sonraki sıcaklık değerleri..png

Sorunun çözümü olarak, Teknik servise göndermesini ve temizliğinin yapılması gerektiğini belirtmesini istedim.

Teknik servisten geldikten sonraki sıcaklık değerlerini ve mavi ekran alırsa buradan paylaşması gerektiğini belirttim.

En son oynadığı oyunda Mavi ekran aldığını belirtmesi üzerine, En son aldığı mavi ekranın dosyasının "C:\Windows\Minidump" klasöründe olmadığını görünce ve bu sorunu ısıdan kaynaklandığını belirttim.

@SIRINDOSCARF @KojiroHyuga04 @283156 Sizlerin de görüşlerini almak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sıcaklıklar fazla, buna karşıt bir görüşüm yok. İlla teknik servis ile uğraşmak istemiyorsa dediğim birkaç önerimi uygulayıp sonuca göre teknik servise gönderebilir. Denemek veya denememek ona kalmış.

BIOS üzerinden Intel Turbo Boost kapatın. Bu sistemin performansını düşürebilir ama sıcaklıkları da düşerebilir ve mavi ekrana çözüm olabilir.

Hızlı başlatma özelliğini kapatabilirsin.

Intel Wi-Fi sürücünü güncelleyebilirsin.

Intel chipset sürücünü nasıl güncelledin? Güncellediğinden emin misin?

BIOS sürümün nedir? AIDA64 HTML raporunda "xxx.109" bir şey yazıyordu, laptopun BIOS sitesinde ise "xxx.10C" yazıyor. "msinfo32" üzerinden bana BIOS sürümünü paylaşabilir misin? BIOS sürümün güncel değil ise güncelle diyorum.

Genelde bu hata kodu donanımsal bir soruna işaret eder, genel olarak işlemcinin dengesiz güç tüketimi kullanımı diyebilirim. Genel olmayarak ise chipset ve sıcaklık diye biliyorum. Tecrübelerim bu yöndedir. Ek olarak NVMe diskler de ara sıra sebep olabiliyor, o yüzden en başta HD HTML raporu istedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı