GTX 1650S sistem için PSU tavsiyesi

BioDread

Hectopat
Merhaba değerli arkadaşlar,

Elimde Cooler Master RS-460-PCAP-A3 (460W) model güç kaynağı bulunmakta. Temiz kullandım, şimdiye kadar da bir sorun çıkardığına şahit olmadım.

Tüm DC çıkış değerlerini ilgili bağlantıya tıklayarak sitesinden görebilirsiniz. Ürün üzerindeki değerlerle, sitedeki değerler birebir aynı.

Aynı zamanda Samsung 850 Evo 250 GB SSD bulunmakta.

Aşağıda sıraladığım bileşenleri yeni satın aldım.

Ryzen 3 3100.
Gigabyte B450M S2H (F51 son tarihli BIOS'u yükledim.)
G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) DDR4 3200MHz CL16 Dual 1.35V siyah (F4-3200C16D-16gvkb)
Galax GeForce GTX 1650 Super ex (1-Click) OC 4 GB 128Bit GDDR6 GTX 1650 Super ekran kartı (65SQL8DS61EX)

Bu bileşenlerle uzay montaj yaparak sistemin ilk ayarlamasını yaptım, Windows'u kurdum.

Genel kullanım, ofis uygulamaları kullandım, bir sorun ile karşılaşmadım.

Hoş zaten bu işler işlemci ve grafik kartını yormuyor, dolayısıyla bu durumda tahminim 200 Watt anca enerji tüketiyordur.

Daha stres testleri ve oyun testleri yapmadım.

İşin açıkçası biraz da çekiniyorum.

O yüzden sizin fikirlerinizi almak istedim.

Acaba bu güç kaynağı sistemin beslemesinde bir sorun oluşturur mu? Yetersiz kalabilir mi? Ya da yetersiz kaldığında işlemci veya grafik kartının performansı mı düşer, yoksa daha kötü senoryalar mümkün olabilir mi? Donanıma zarar verme gibi.

Genel kullanım rutinim şu şekilde; 2-3 saatlik oyun ve 6-8 saatlik CAD modelleme, Office programları, çok sayıda websayfası (Minimum 30 tane sekme açık olur, arttığına şahidim ama azaldığına olmadım, bir şekilde birçok kaynaktan bilgi almam gereken bir iş yapıyorum.) bu yüzden RAM kapasitesini yüksek tuttum.

Tavsiyelerinizi rica eder, iyi geceler dilerim.

1650 Super'e 400-450W arası tavsiye ediliyor. Ama 12V üzerinden verebildiği güç de önemli.

Hoş zaten bu işler işlemci ve grafik kartını yormuyor, dolayısıyla bu durumda tahminim 200 Watt anca enerji tüketiyordur.
Evet bu sebeple bence yeterli.

Güç kaynağınız 12V kanalından 312W verebiliyor. 460W bir PSU için biraz düşük gibi geldi. Ama bir problem olacağını düşünmüyorum.

Ne zaman almıştınız güç kaynağını?

Buradan da kanalları inceleyebilirsiniz.

12v.png

Merhaba,

@267345 Tavsiye ettiğiniz OCCT programı ile bir saatten uzun bir süre güç tüketim testi yaptım. Aşağıdaki görselde sonuçları bulabilirsiniz. Ancak, 70 W civarı bir tüketim gözlemliyorum. Acaba bu tüm sistemin çektiği güç mü yoksa sadece işlemcinin çektiği güç mü? Çok düşük bir değer, şaşırdım işin açıkçası 😁

1599830989096.png

@EgeN7 Kanallar ile ilgili teknik paylaşımınız çok değerli, teşekkür ederim. Güç kaynağını sanırım 8 yıldır kullanıyorum. İşin açıkçası montaj öncesi metal kabını açıp içindeki komponentleri görsel olarak kontrol ettim, fanı gayet sessiz, titreşimsiz çalışıyor. Zaten sık sık eski kasamın içini basınçlı hava ile temizlerdim. O yüzden kullanımdan kaynaklı yorulma dışında bir sorun yoktur diye tahmin ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı