GTX 1660 SUPER sistemde görüntü titriyor

Tungaa

Femtopat
Daha fazla  
Monitör: AOC 24G2U 144Hz.
İşlemci: i5 9400F.
Ekran kartı: MSI 1660 Super Ventus OC.
Anakart: B365 M PRO VH.
RAM: HyperX 2666 MHz 2X 8 GB.
HDD: Kingston A2000 M.2 SSD.
Power: Corsair 550W 80+

resim_2021-01-02_013758.png

Sistemi toplayalı 4 ay oldu. 4 aydırda görüntüdeki sorunu yaşıyorum. Araştırdığım kadarı ile bu hata flicker olarak adlandırılıyor. İnternette, sekmeler arası geçişte, bir şeyler yazarken, video izlerken, Steam'de dolanırken, sayfalarda aşağı ya da yukarı hareket ederken kısacası günlük kullanımda sıklıkla bu hatayı alıyorum. Bunu yazarken bile sayısızca yaptı fakat sistem yüksek güç kullanırken çok nadir yapmakla beraber hiç yapmadığı da oluyor. Yüksek güçten kastım oyun oynarken. GPU, CPU, 2X RAM, anakart ve monitör servise gitti geldi. Monitör sorun yok diye geri geldi arkadaşımın sisteminde denedim (benim sistemimden farkı GPU MSI Gaming X 2060 ve 650W +80 Power), monitör sorunsuz çalışıyor. CPU ve RAM'ler servise gitti ve yenisi ile değişti geldi, anakart ve GPU bir takım testlere tutulup sorun yok diye geri yollandı. Güç kaynağını ve SSD servise gitmedi. Bu sorun için acaba elektrik mi dedim, evin farklı prizlerinde denedim, fark etmedi, 144 Hz mi sorun dedim, 60 Hz ve 120Hz denedim, fark etmedi. Kabloda mı sorun acaba dedim, DP ve HDMI kabloları ile denedim, sorun yine devam ediyor. Güç kaynağıdır dedim, araştırdım, güç kaynağı arızalıysa sistemi yeniden başlatır ya da sistem açılmaz şeklinde bilgi edindim. Elimde bozuk bir donanım parçası ya da yazılımsal bir sorun var ama çare nedir bilmiyorum. GPU driver ve BIOS güncel. Konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum. Fotoğrafı ben çektim, görüntü bozuk. Kusura bakmayın, videodan kırpma.

Denenecek her şeyi denemişsiniz gibi gözüküyor. Format atmak yerine diskte ikinci bir bölüm varsa, o bölüme yeni ve temiz bir Windows kurup yazılımsal sorun olup olmadığını test edebilirsiniz.
Ama yine de ekran kartında bir sorun var gibi gözüküyor, belleklerde veya çipte veya güç beslemesinde.
Kendi sisteminizi başka bir ekran kartıyla deneme imkanınız varsa bir de o şekilde test edin, diğer parçalarda sorun olmadığından emin olmak için.

Monitör: AOC 24G2U 144Hz.
İşlemci: i5 9400F.
Ekran kartı: MSI 1660 Super Ventus OC.
Anakart: B365 M PRO VH.
RAM: HyperX 2666 MHz 2X 8 GB.
HDD: Kingston A2000 M.2 SSD.
Power: Corsair 550W 80+

Eki Görüntüle 812508

Sistemi toplayalı 4 ay oldu. 4 aydırda görüntüdeki sorunu yaşıyorum. Araştırdığım kadarı ile bu hata flicker olarak adlandırılıyor. İnternette, sekmeler arası geçişte, bir şeyler yazarken, video izlerken, Steam'de dolanırken, sayfalarda aşağı ya da yukarı hareket ederken kısacası günlük kullanımda sıklıkla bu hatayı alıyorum. Bunu yazarken bile sayısızca yaptı fakat sistem yüksek güç kullanırken çok nadir yapmakla beraber hiç yapmadığı da oluyor. Yüksek güçten kastım oyun oynarken. GPU, CPU, 2X RAM, anakart ve monitör servise gitti geldi. Monitör sorun yok diye geri geldi arkadaşımın sisteminde denedim (benim sistemimden farkı GPU MSI Gaming X 2060 ve 650W +80 Power), monitör sorunsuz çalışıyor. CPU ve RAM'ler servise gitti ve yenisi ile değişti geldi, anakart ve GPU bir takım testlere tutulup sorun yok diye geri yollandı. Güç kaynağını ve SSD servise gitmedi. Bu sorun için acaba elektrik mi dedim, evin farklı prizlerinde denedim, fark etmedi, 144 Hz mi sorun dedim, 60 Hz ve 120Hz denedim, fark etmedi. Kabloda mı sorun acaba dedim, DP ve HDMI kabloları ile denedim, sorun yine devam ediyor. Güç kaynağıdır dedim, araştırdım, güç kaynağı arızalıysa sistemi yeniden başlatır ya da sistem açılmaz şeklinde bilgi edindim. Elimde bozuk bir donanım parçası ya da yazılımsal bir sorun var ama çare nedir bilmiyorum. GPU driver ve BIOS güncel. Konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum. Fotoğrafı ben çektim, görüntü bozuk. Kusura bakmayın, videodan kırpma.
Nvidia denetim masasında güç yönetimini mak. performans yaparsanız düzelecektir. Mak.Performans ayarını yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bende bu sorunu yaşadım. Bu sorunun sebebi ekran kartının hynix marka çipseti ile üretilmesi. Bu sorunu 1660 süper gaming x ekran kartında yaşadım . Gelecek güncellemelerle düzeleceğini umuyorum.
Buda benim konum

Benim yaşadığım sorunda sizinkine benzer monitörün üst bölgesinde birden çıkıp gidiveriyor.
bf2800df4c9e94cc72fe353da3844326.jpeg

Geri
Yukarı