GTX 1660 Ti ve R5 3600 sistem toplama

freddiedredd

Centipat
İndirimleri kovalayarak almayı düşündüğüm parçalar;
MSI B450 Tomahawk MAX
R5 3600
Asus ROG Strix GTX 1660ti

Bunlara uygun olarak; Bileşenlerle sorunsuz uyum sağlayacak soğutuculu 2x8 GB 3200 MHz CL16 RAM, ortalama 500 GB M.2 SSD, ortalama 1 TB SSD, gerek varsa harici soğutucu, sisteme yeterli ve güvenilir güç kaynağı, kasa, ekran olarak 1ms, ortalama 120Hz ve en az 27 en fazla 32 inç monitör,F/P olarak mouse pad, mouse, mekanik klavye, mikrofonlu kulaklık Önerilerinizi bekliyorum.

Sistemi hem müzik(Home Studio) hem de oyun için istiyorum. OC yapmayı düşünmüyorum. Serin ve sessiz bir sistem istiyorum. Ürünlerde RGB olmasa daha iyi olur fakat olsa da büyük bir problem değil. Özellikle kasa siyah sade ve şık olursa sevinirim. Kasaya fazla bir bütçe ayırmak istemiyorum. Tavsiye yaparken önerdiğiniz ürünleri garantiye gönderdiğimde sorun yaşamak istemiyorum. Güvenilir markalar önceliğim. Bütçe sorunum yok lakin 10.000 TL'yi geçmeyi düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlı olsun.

Belleklerini ben önerelirim kendim de kullanıyorum .Corsair vengeance pro rgb 2x8 3600mhz Görsel olarak da çok güzel fakat 2 modeli var bi bakarsın. Ben geçen hafta topladım sistemi R5 3600 serinlik konusunda hiç iyi değil istersen biraz araştır Aida64 kararlılık testlerinde 95 dereceyi gördü stock soğutucu ile, İyi bir sıvı soğutma da almanı tavsiye ederim. Sıvı soğutma bilgim yok ilgili arkadaşlar tavsiye etsinler. Sıvı soğutmayla 65 dereceyi geçmediğini duydum. Almaz isende voltaj düşürürsün.

Hocam render gibi islemler yapmayacaksaniz islemciden de kisabilirsiniz. Gerci 0 AMD Ryzen islemciler arasından birini seçseniz cok kar etmezsiniz ama 2. el islemci alirsaniz kar edersiniz. Gerci 0 alabilecekken 2. el almaniza gerek kalmaz. Olur da butce konusunda sorununuz olursa dedigimi yapabilirsiniz. Sadece fikir vermek istedim. Yine de butceniz yetmiyor ise ikinci el Vega 56 da alabilirsiniz.

Bütçe sorununuz yoksa 1660Ti yerine RTX 2060 Super ya da AMD kanadında RX 5700 XT tercih edin bence. PC daha uzun ömürlü olur ekran kartı konusunda. RAM olarak XPG D60G 3200MHz CL16 kullanıyorum 3800MHz CL16’ya OC yaptım stabil çalışıyor, sağlam bir RAM yani her RAM’in harcı değildir bu değer. Ama RGB istemiyormuşsunuz bu RAM size gitmez sanırım. OC yapmayacaksanız ekstra soğutucuya gerek yok ama stok soğutucu biraz sesli çalışır. Bütçe varsa ekstra soğutucu alınabilir.

Anakart ve işlemci gayet güzel, ekran kartı konusunda eğer bütçe sıkıntın yoksa en azından RTX yada AMD RX 5000 serileri tercih et bence, M2 için Intel 660P öneririm F/P ürünü ve şahsen ben memnunum. OC yapmayacaksan 3600'e stok soğutucusu yetiyor, almana gerek yok. Çevre birimlerini indirim kovala en ucuz ne bulursan onu al. Marka olarak sırayla SteelSeries, Razer, Logitech markalarına bakabilirsin. Kasa şiddetle herkese öneriyorum sanada önereyim Phanteks P400A öneririm. PSU konusunda çok bilgim yok fakat bulabilirsen en az 650W Evga öneririm, forumda da FSP markasını çok övüyorlar onlara bakabilirsin.

Not:
Suan PC toplamak için pişman olunacak bir zaman RTX 3000 serileri tanıtılacak 2-3 aya bence sabret derim. Yaz sonuna ya da yaz içinde de Ryzen 4000 serileri gelecek.

Herkese yorumları için teşekkür ederim. Şöyle bir sorum olacak. RTX 2060 2800 TL. R5 3600 1250 TL.
B450 Tomahawk Max 990 TL. 500 GB M.2 SSD 500 TL. (2x8) 3600 MHz RAM 780 TL. 700W PSU 530 TL. 144 Hz 1ms 27" monitör 1300 TL. Ortalama bir kasa 450 TL. Ortalama bir klavye 350 TL.
Toplam 8950 TL. Sizce direkt bunu alıp geçsem nasıl olur?
Hazir kasa mi yoksa tek tek mi alıyorsun hocam. Bende ayni sistemden almayı düşünüyorum.
Tek tek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı