GTX 460 için 400W PSU yeter mi?

Eğer bunu alırsanız bu yeterli olacaktır hocam.

Pek ilgisi yok aslında, 80+ sertifikası enerji verimliliğini ifade eder. 12V kanalıyla çok bir ilgisi yok.
Benim bildiğim kadarıyla örneğin 80+ bronz olduğunda 400'ün 380 390 civarını kullanıyor ancak baya dandikse 340 350 civarını kullanıyor.
Yanlış biliyorsam kusura bakmayın.
Pardon biraz daha değişikmiş şimdi gerçeğini anlatan bir görsel buldum.
1656066818554.png

@noob_01tr Frisby ise kafadan elendi zaten, görüntü almak için bile çalıştırmanı önermiyorum.

Eki Görüntüle 1429927

12v kanalından 20a güç, yaklaşık 240W. Çok verimsiz ve berbat bir güç kaynağı. Sistemini beslemez.

Pek ilgisi yok aslında, 80+ sertifikası enerji verimliliğini ifade eder. 12v kanalıyla çok bir ilgisi yok.

Tamam hocam.

@noob_01tr Frisby ise kafadan elendi zaten, görüntü almak için bile çalıştırmanı önermiyorum.

Eki Görüntüle 1429927

12v kanalından 20a güç, yaklaşık 240W. Çok verimsiz ve berbat bir güç kaynağı. Sistemini beslemez.

Pek ilgisi yok aslında, 80+ sertifikası enerji verimliliğini ifade eder. 12v kanalıyla çok bir ilgisi yok.

Hadi taktım diyelim patlar mı hocam?

Hadi taktım diyelim patlar mı hocam?
Patlayacağını boştayken zannetmiyorum ama yük altında sistem büyük ihtimalle kapanacak ya da güç kaynağı sistemle beraber fişini çekecek. Bu güç kaynaklarının sağı solu belli olmuyor çünkü.

Patlayacağını boştayken zannetmiyorum ama yük altında sistem büyük ihtimalle kapanacak ya da güç kaynağı sistemle beraber fişini çekecek. Bu güç kaynaklarının sağı solu belli olmuyor çünkü.
Biraz şansa bağlı sistemi eline de alabilir sorunsuz da çalışabilir ancak ilk seçenek çok daha yüksek oranlı.

Hocam birce elimde GTX 260 var 6 pin istiyormuş PSU 6 pin destekliyor mu bir de GTX 260'ı desteklerimi.

@noob_01tr uyar uymasına da 182W TDP değerine sahip olan kartı o güç kaynağında nasıl çalıştırmayı düşünüyorsun? Hem 460 hem de 260 bu güç kaynağıyla çalışmaz. İmkansız, yeni güç kaynağı alman lazım.

Eki Görüntüle 1429945

6 pin PCI-e konnektörü var.

Hocam ben o konuları falan bilmiyorum. Takdığımı farz edin ne olur?

Hocam ben o konuları falan bilmiyorum. Takdığımı farz edin ne olur?
*fazla

@noob_01tr uyar uymasına da 182W TDP değerine sahip olan kartı o güç kaynağında nasıl çalıştırmayı düşünüyorsun? Hem 460 hem de 260 bu güç kaynağıyla çalışmaz. İmkansız, yeni güç kaynağı alman lazım.

Eki Görüntüle 1429945

6 pin PCIe konnektörü var.
Performax 650W Gaming 80+ Bronze RGB Güç Kaynağı

Hocam Buna GTX 560 ti fln olurmu? Rahat Beslermi?

0

Son düzenleme:
Hocam ben o konuları fazla bilmiyorum. Takdığımı farz edin ne olur?
Güç kaynakları kanallara ayrılır, başlıca 5V, 3.3V ve 12V olarak ele alıyoruz bu kanalları. 12V kanalı en önemli kısım, işlemci ve ekran kartı bu kanaldan güç alıyor. 5V kanalından depolama ve çevre birimleri güç alır. Ses kartı gibi PCI aygıtları da 5V kanalından besleniyor. 3.3V kanalını da RAM bellekler kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Neyse, bu kadar teknik bilgiye gerek yok.

İşlemci ve ekran kartının güç aldığı kanal 12V kanalı, buraya kadar her şey tamam. Bahsettiğin Frisby güç kaynağı güç tablosunda 12V kanalından 20A güç sağladığını iddia ediyor, bu da 240W eder. Yani 240W güç sağlayabiliyor işlemci ve ekran kartına. Ekran kartlarının güç tüketimi TDP değeri ile ilişkili bir konu, GTX 260 180W'ın üstünde TDP değerine sahip. Yarın bir gün sistemi yük altına sokarsan işlemciyle beraber 12V kanalına olması gerektiğinden fazla yüklenirsin.

Peki fazla yüklenince ne olur? Koruma röleleri yoksa (yok, o güç kaynağında korumalar var ama tam çalıştığına kimse inandıramaz beni) işlemcin, ekran kartın ve diğer donanımların uyduruk bir güç kaynağı yüzünden çalışmaz hale gelir. Mümkün olduğunca o güç kaynağıyla kullanmamak lazım. Evet, buraya kadar anladıysan güzel.

SONUÇ

Güç kaynağını değiştirmen gerekiyor, her iki kartı da o güç kaynağıyla kullanırsan üzülürsün. Yeni güç kaynağı için varsa bütçeni alabilir miyim? Öneri yapayım.

Dandik.

Yeni konular

Geri
Yukarı