GTX 660 ve i5 2500k sisteme GTX 1060 ve i7 3770k takmak

Kerem_Efe

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Şu anda elimde halihazırda bulunan sistemimin özellikleri:

• Anakart : Gigabyte H61m-S2pv (Rev. 2.2)
  • Ekran Kartı : Nvidia Geforce GTX 660
  • İşlemci : İntel i5 2500K
  • RAM : 2x4 GB Kingston HyperX Fury DDR3
  • PSU : 550W

Bu sisteme GTX 1060 ve i7 3770k takmak istiyorum. Anakartla uyumsuzluk veya bir darboğaz söz konusu olur mu?

Yanlış Bilgi
GTX 1060 ve i7 3770K darboğaz yapmayacaktır fakat i7 3770k takmak için anakartınızı değiştirmeniz
gerekecektir. Ayrıca 2. el almayacaksan yeni nesil bir Ryzen işlemci almanı öneririm ancak bununla beraber bellekleride değitirmeniz gerekecektir buda bilgisayarın tamamen değişmesidir. Elinizdeki sistemi satıp sıfırdan dan toplamanızı öneriyorum.

GTX 1060 ve i7 3770K darboğaz yapmayacaktır fakat i7 3770k takmak için anakartınızı değiştirmeniz
gerekecektir. Ayrıca 2. el almayacaksan yeni nesil bir Ryzen işlemci almanı öneririm ancak bununla beraber bellekleride değitirmeniz gerekecektir buda bilgisayarın tamamen değişmesidir. Elinizdeki sistemi satıp sıfırdan dan toplamanızı öneriyorum.
Yanlış bilgi verilmiş. İki işlemci de 1155 pindir. Anakartınızı değiştirmenize gerek yoktur. GTX1060 6G normal fiyatları 1400 Tl ama şuan da piyasa uçuk. Ekran kartınızı şuan almayın. Darboğaz olmaz.

Yanlış bilgi verilmiş. İki işlemci de 1155 pindir. Anakartınızı değiştirmenize gerek yoktur. GTX1060 6G normal fiyatları 1400 Tl ama şuan da piyasa uçuk. Ekran kartınızı şuan almayın. Darboğaz olmaz.
Bu fiyatlar sanırsam dolar kurundan dolayı bu kadar yüksek ve dolar düşecek gibi de görünmüyor malesef.

Hayır bu fiyatlar, ekran kartlarının stoklarının bir anda tükenmesinden dolayı böyle ve stok geldikçe de tükenmeye devam ediyor. Bunun nedeni de "Bitcoin Mining" yani madencilik. 2-3 ay beklemek gerekiyor fiyatların düşmesi için.

Hayır bu fiyatlar, ekran kartlarının stoklarının bir anda tükenmesinden dolayı böyle ve stok geldikçe de tükenmeye devam ediyor. Bunun nedeni de "Bitcoin Mining" yani madencilik. 2-3 ay beklemek gerekiyor fiyatların düşmesi için.
Peki neden 2-3 ay yani dediğiniz gibi stoklar tükenmiş durumda ve geldikçe de yine bitiyor aynı durum 2-3 ay sonra da olursa stoklar hemen tükenirse ne olacak?

Stoklara yeni gelecek olan kartların Madencilik şuan ki kadar uygun olmayacağı kanıları var. Ben madenciliği bilmiyorum ama "Hash Rate" felan deniliyordu.
Evet, AMD ekran kartlarının Hash Rate'i nVidia'nınkilerden daha yüksek olduğu için mining için AMD tavsiye ediliyor. İki firma da mining için ekran kartı çıkaracak ama eğer miningciler bu kartlardan tatmin olmayıp tekrar oyuncu kartları alırsa diye oyuncu ekran kartlarının Hash Rate'i oyun performansı çok etkilemeden düşürülmeli.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı