GTX 750Ti GPU %100 kullanılıyor ve sistem oyunlarda düşük FPS veriyor

LazErr

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
Zotac GTX750 Ti 2GB
Öncelikle merhaba, sorun şu ki bir ay kadar bilgisayardan uzaktaydım ve döndüğümde daha önce oynadığım oyunları şu anda oynayamıyorum. Ekran kartı %100 kullanılıyor kötü bir şey olmadığını biliyorum fakat daha önce çoğu oyunda böyle bir kullanım değeri görmüyordum. Örnek vermek gerekirse F1 2022 oyununu orta ayarlarda 40-60 FPS arası oynuyordum fakat şu anda 10-20 FPS'leri görüyorum ve göze çarpan tek detay ekran kartı kullanımının %99 olması. Oyunun grafik ayarlarını sonuna kadar düşürdüm ve arttırdım değişen hiçbir şey yok. Aynı şekilde başka oyunlarda da yüksek derecede performans kaybı yaşıyorum. Virüs veya driver kaynaklı bir problemden şüpheleniyorum fakat ekran kartında fiziksel bir hasar eskime veya performans kaybı gibi bir problem olma ihtimali var mıdır?

Ekran kartının ömrü yavaştan bitiyor da olabilir, temiz olmamasından kaynaklanıyor da olabilir. Ne zaman aldınız sistemi o zamandan bu yana hiç ekran kartı termal macununu değiştirdiniz mi? Kaspersky ya da malwarebytes ile tarama yaptınız mı?

Ekran kartının ömrü yavaştan bitiyor da olabilir, temiz olmamasından kaynaklanıyor da olabilir. Ne zaman aldınız sistemi o zamandan bu yana hiç ekran kartı termal macununu değiştirdiniz mi? Kaspersky ya da Malwarebytes ile tarama yaptınız mı?

Düzenli olarak temizlerim o konuda bir problem yok 2-3 ayda bir derin temizlerim. Ekran kartı macunu değiştireli yaklaşık 1-2 yıl oldu ama ısınma gibi bir sorun görmedim. Hiç virüs programı kullanmadım bir bakmak gerekebilir.

Geri
Yukarı