GTX 960 vs R9 280

lerumma

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Arkadaşlar forumda sürekli okuyorum. Sürekli Nvidia'nın FPS olarak geri kalmasına rağmen yazılım, düşük güç tüketimi ve az ısınma ile satın alınmasını okudum. İyi de elektriği en çok rezistanslı eşyaların çektiğini biliyoruz. Tost makinesini 5 saat açık bir şekilde bırakırsak zaten fatura halay çekerek yanımıza gelir. Yani sen R9 280X yerine GTX 960 aldıysan faturada 5-10 lira fark olucaktır. Isınma konusuna gelirsek AMD R7 ve R9 serisinde ısınma gibi bir söz konusu yok. Sadece yüksek TDP değeri yüzünden 3-4 derece ileri. Yok benimkisi ısınıyor diyorsan o senin sorunun. Kasanın hava sirkülasyonu yetersizdir, Toz kaplamıştır ve yanlış seçim yapmışsındır.
Gidip R9 serisinde Asus DirectCU II aldıysan (strix modeli değil) tabikide ısınma sorunu yaşarsın. Zaten asus R9 serisinde çuvalladı. Şu video'yu buraya park edeyim. Yazılıma gelirsek Nvidia'da olup da AMD'de olmayan tek şey Physx ve Hairworks. Yeni oyunlar çıktığında AMD'de Nvidia'da yeni güncelleme getiriyor zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burdanda izleyeceğiniz üzere R9 280X açık ara GTX 960'ı geçiyor.
Yanlışlarım olabilir. İyi kötü sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
O kadar basit değil. Sana birkaç neden açıklayayım:
  • Öncelikle AMD'nin en son Beta olmayan sürücüsü 2014'te çıktı. 2015'te henüz AMD'den Beta olmayan bir sürücü gelmedi.
  • AMD'nin halen daha süreki çöken ve .NET tabanlı bir Catalyst Control Center arabirimi var. Bu arabirim ben bildim bileli aynı. Sadece biraz değişti... O da kabuk olarak...
  • GTX 960 ile 5K oyun oynayabiliyorsun DSR kullanarak. R9 280 ise 3K çözünürlüğün üsütne çıkamıyor VSR'da.
  • NVIDIA GeForce Experinece sonrası AMD alelacele Raptr ile anlaşıp Gaming Evolved'u piyasaya çıkardı. Program halen daha Programlar''da Raptr diye geçiyor. Oyunlarda çözümden çok soruna neden oluyor. Berbat bir arabirimi ve çorba gibi ayarları var. Bugüne kadar bir tane bile video kaydetmedim o programla.
Kısacası AMD birçok şeyi NVIDIA'dan sonra kopyalıyor ama bunu yaparken bile eline yüzüne bulaştırıyor. Firmanın kendisine bir çeki düzen vermezi lazım.

Ek olarak GTX 960'ın overclock potansiyeli çok daha yüksek.

Catalyst Control Center kullandığım en kötü ve verimsiz program. Bu programlar ile uğraşan var ise AMD ile pek ilgilenmemeli. Ek olarak Gaming Evolved de hâlâ otomatik sürücü güncellerken hata veriyor.

1-) Verdiğiniz videoda R9 280X ile karşılaştırılmış geçmesi elbet doğal.
2-) Gaming Evoled bana göre çok kötü olmasada hataları yok değil fakat ben gaming evoled kullanıyorum artık örneğin karşılaştığım bir hata oyuna girer girmez kayıt yapması oyunu kapatana dek senin için manuel kayıt yapıyor fakat arkada kendi baştan beri kayıt yapıyor ve bu can sıkıcı.
3-) Nvdia yazılım konusunda AMD'den iyi demek yanlış olmaz sanırım Catalyst gerek arayüzü olsun gerek sunduğu özellikler olsun kötü sayılır.

GTX 960 ile R9 280 arasında kalmamalısın direk GTX 960 almalısın zaten AMD R9 280'i kendi gözünden çıkardı onun yerine R9 285 kullanıyor.

1-) Verdiğiniz videoda R9 280X ile karşılaştırılmış geçmesi elbet doğal.
2-) Gaming Evoled bana göre çok kötü olmasada hataları yok değil fakat ben gaming evoled kullanıyorum artık örneğin karşılaştığım bir hata oyuna girer girmez kayıt yapması oyunu kapatana dek senin için manuel kayıt yapıyor fakat arkada kendi baştan beri kayıt yapıyor ve bu can sıkıcı.
3-) Nvdia yazılım konusunda AMD'den iyi demek yanlış olmaz sanırım Catalyst gerek arayüzü olsun gerek sunduğu özellikler olsun kötü sayılır.

GTX 960 ile R9 280 arasında kalmamalısın direk GTX 960 almalısın zaten AMD R9 280'i kendi gözünden çıkardı onun yerine R9 285 kullanıyor.
R9 280 659 lira GTX 960 en ucuzu 787 lira yani zaten gtx 960'a eş r9 280X var ki o da geçiyor FPS olarak.
O kadar basit değil. Sana birkaç neden açıklayayım:
  • Öncelikle AMD'nin en son Beta olmayan sürücüsü 2014'te çıktı. 2015'te henüz AMD'den Beta olmayan bir sürücü gelmedi.
  • AMD'nin halen daha süreki çöken ve .NET tabanlı bir Catalyst Control Center arabirimi var. Bu arabirim ben bildim bileli aynı. Sadece biraz değişti... O da kabuk olarak...
  • GTX 960 ile 5K oyun oynayabiliyorsun DSR kullanarak. R9 280 ise 3K çözünürlüğün üsütne çıkamıyor VSR'da.
  • NVIDIA GeForce Experinece sonrası AMD alelacele Raptr ile anlaşıp Gaming Evolved'u piyasaya çıkardı. Program halen daha Programlar''da Raptr diye geçiyor. Oyunlarda çözümden çok soruna neden oluyor. Berbat bir arabirimi ve çorba gibi ayarları var. Bugüne kadar bir tane bile video kaydetmedim o programla.
Kısacası AMD birçok şeyi NVIDIA'dan sonra kopyalıyor ama bunu yaparken bile eline yüzüne bulaştırıyor. Firmanın kendisine bir çeki düzen vermezi lazım.

Ek olarak GTX 960'ın overclock potansiyeli çok daha yüksek.
Yazılım konusunda haklısınız. Fakat DSR konusunda Bir tek mobada yüksek çözünürlükte oynayabilir bunn da oyuncunun daha çok oyuna odaklı olduğu için pek fark olmaz. Zaten GTX 980 alanın monitör 21.5 inç olursa GTX 980 almasın zaten. OC Potansiyeli yüksek ama 280X'e yaklaşsa bile yine OC'layarak R9 280X yine öne geçebilir. Ayrıca 3GB VRam olması zaten ileriye dönük ve avantaj.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı