GTX 970 + I5 4690K Sistem İncelemesi

Merhaba arkadaşlar Size bugün yeni sistemimi inceleyeceğim daha önceki sistemim I5 4590 + GTX 960 tabanlı bir sistemdi upgrade'den vazgeçip sıfırdan toplamaya karar verdim. Sistemimi yaklaşık 1 aydır kullanıyorum fakat forumda inaktif olduğumdan dolayı konuyu açamamıştım. Sözü uzatmadan incelemeye geçeyim. Sistemin parçaları imzamda da yazıyor fakat ben yine de belirteyim.
  • Gigabyte Z97X SLI Plus Anakart
  • Intel I5 4690K 3.5GHz 6MB İşlemci
  • ASUS Strix GTX 970 4GB 256Bit Ekran Kartı
  • WD Blue 1TB 7200RPM HDD
  • Zalman R1 Mid Tower Kasa
  • Zalman 600-LE Güç kaynağı
  • Crucial Ballistix 2X4 GB CL9 1600MHz Bellekler
Kasa ve güç kaynağı hariç diğer ürünler yurt dışındaki bir akrabam aracılığı ile 26 Haziran tarihinde Micro Center'dan alındı fakat aksaklıklar yüzünden ürünler elime Eylül sonlarına doğru ulaştı. Ürünler mağazadan alındıktan bir süre sonra e-mail adresim aracılığı ile Batman Arkham Knight kodum ve faturanın çıktısı elime ulaştı. Onun dışındaki kasa ve güç kaynağı ikilisini 359 TL'ye Vatan Bilgisayar'dan aldım. Yani tüm sistem o anki dolar kuruyla 2250-2300 TL civarına geldi.

Adsız.png

Sistemin resimlerine geçelim;

kapak sk.jpg

Yan kapağın tasarımı bana kalırsa gayet basit ve şık olmuş.

ön led sk.jpg

Öndeki ledli fanın çalışırkenki görüntüsü.

kasa sk.jpg

Kasanın iç kısmı, kablolamayı çok becerebilmiş olmasam da.:)

üst sk.jpg

Kasanın üst kısmının içeriden görünüşü.

kasa dışsk.jpg

Kasanın dış görünüşü bana kalırsa gayet estetik. Ön kapak normalde fırçalanmış gibi bir desene sahip olsa da burada flash'ın azizliğine uğramış.

üstdışsk.jpg

Kasanın üst kısmının kapaksız görünüşü. Z3'ün aksine üst kısımda çift değil tek fan bulunuyor.

Çektiğim resimler bu kadar çekmemi istediğiniz başka resimler var ise söylemeniz yeterli. Kullanıcı görüşüne geçelim.

Kasa:
Görünüş olarak gayet güzel bir kasa, biri önde biri arkada biri de üstte olmak üzere 3 fanla geliyor. Üst kısmında Z3'ün aksine tek fan bulunmakta fakat yinede soğutması gayet yeterli. Ön tarafta tek USB 3.0 portu olması eksilerinden birisi, diğeri ise ön kapağı biraz dayanıksız açıp kaparken fazla kuvvet uygulamamaya dikkat edilmeli. Kablo düzeni yeterli düzeyde, toplarken herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Yanında gelen güç kaynağı 12V kanalından 540W veriyor.

Ekran Kartı:
Performansında memnun kaldığımı söyleyebilirim. Önceki sistemimde de Asus tercih ettiğim ve memnun kaldığım için vazgeçmek istemedim. Sıcaklık olarak oyunlarda genellikle 60-70 derece sıcaklık alıyorum, Kış aylarına girmek üzere olmamızdan olsa gerek 55-60 derece ile oynadığım da oluyor.

Genel Performans ve Kullanıcı Görüşü:
Performans olarak önceki sistemimden gözle görülür seviyede bir fark gördüm 60 FPS de akıcı bir şekilde oynayamadığım Witcher 3, Assassin's Creed Unity gibi oyunları akıcı bir şekilde oynama şansım oldu. GTX 980 yerine GTX 970 almamın sebebi ise Yakın zamanda bir adet daha GTX 970 almayı düşünmem bunun için anakartımı SLI destekleyen bir model tercih ettim. Fakat DSR'ın çoğu oyunda sağlıklı çalışmayışı biraz sinirimi bozdu. İşlemci sıcaklığından bahsetmek gerekirse stok fan beklediğimden iyi soğutuyor 70-75 derece arasını gördüğüm olmadı neredeyse ama ben bunu da kış aylarına yaklaşmamıza ve havaların soğumasına bağlıyorum.:D

EKİPMAN VE MONİTÖR İNCELEMESİ:

mssk.jpg

Logitech G302 Daedalus Prime:

Mouse'u 1 ay önce Hepsiburada.com üzerinden 137 TL'ye aldım. Önceki mouse'um G300'dü, G302'nin boyutları biraz daha büyük olsa da o yönden beni tatmin etmedi ama ikisi arasındaki en büyük fark G302'nin avuç içi için tasarlanmış olması, bu sayede biraz küçük de gelse elime oturmayı başardı.:) Mouse üzerinde 3 adet programlanabilir tuş bulunuyor, ayar yapmazsanız bunlardan birisi DPI diğer ikisi ise İleri ve Geri olarak programlanmış olarak geliyor. Özet geçersek;

Artıları:
  1. Ele oturacak şekilde tasarlanmış olması.
  2. Gayet sade ve şık tasarımı.
  3. Işıklandırması göze gayet hoş geliyor.
  4. Programlanabilir tuş sayısının az olması.(Bana göre bir artı kişiden kişiye değişebilir.)
  5. Bir League of Legends playerı olarak söyleyebilirim ki MOBA için biçilmiş kaftan.
Eksileri:
  1. Boyutları bana biraz küçük geldi.
  2. Fazla toz tutuyor.
  3. FPS oyunlarında aim almak gerçekten zor.
  4. Sıkı tutup uzun süre oynayınca terleme yapabiliyor.

ms1sk.jpg

ms2sk.jpg

ms3sk.jpg

Logitech G103:
7 adet programlanabilir tuşu mevcut, WASD, yön tuşları ve bu G tuşları kırmızı ile renklendirilmiş. Ne kadar internet kafe klavyesine benzese de zamanında verdiğim 65 TL'ye kesinlikle değer. Mekanik klavye seven biri olmadığımdan dolayı bana kalırsa tek eksiği ışıklandırmaya sahip olmaması. Özet geçecek olursak;

Artıları:
  1. Fiyatına göre hala iyi bir klavye.
  2. Bilek yeri sayesinde bileğim ağrımadan uzun saatler kullanabiliyorum.
Eksileri:
  1. Estetik görüntüsü hoşuma gitmiyor, renklendirmesiyle tam bir internet kafe klavyesini andırıyor.
  2. Işıklandırması olmadığından gece kullanmak zorlaşıyor.
  3. Temizlemek çok zor, üzerine yapışan toz kolay kolay çıkmıyor.

kbsk.jpg

Logitech G230 Headset:
Ürünü 2 ay önce hepsiburada.com üzerinden 166 TL'ye aldım. Asus Cerberus alacaktım fakat bulamadım. Genel olarak ses kalitesi gayet iyi, Surround olmasada bu benim için bir eksi değil fazla FPS oynayan bir oyuncu değilim.

Artıları:

1. Ses kalitesi gayet iyi.
  2. Tasarımını çok beğendim.
  3. Kulakların tam içine oturması sayesinde ağrı yapmıyor gayet rahat.
Eksileri:
  1. Mikrofonu az ses veriyor.
  2. Uzun süre takınca saçın ortasına resmen baraj açıyor.
  3. Kablosu çok uzun ve heryere dolanıyor size tavsiyem ilk toplanmış gelen kısmı sakın açmayın.:D

headsetsk.jpg

Asus VS229HA:

Ürünü 2 yada 3 ay önce Vatan Bilgisayardan 450 TL'ye aldım. HDMI çıkışına sahip, 21.5 inch ekran boyutu, 5ms tepki süresine sahip.

Artıları:
  1. 1080P çözünürlük desteği.
  2. HDMI çıkışına sahip olması.
  3. Gayet yeterli tepki süresi. (MOBA oyuncusu olduğumdan dolayı benim için gayet yeterli bir rakam.)
  4. Siyah, şık tasarım.
Eksileri:
  1. Eksi olarak sayabileceğim bir özellik göremiyorum.

monsk.jpg

Steelseries QcK Mini:
Ürünü 29 TL'ye Hepsiburada.com üzerinden aldım. Gönül isterdi ki QcK veya QcK+ alalım fakat hiçbiri stoklarda yoktu.:)

Artıları:
  1. Mouse üzerinde resmen akıyor.
  2. Eski mousepadim gibi ani hareket yapınca farenin altından kaymıyor.
Eksileri:
  1. Yok.

mpsk.jpg

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, yazım hatam olduysa affola elimden geldiğince incelemeye çalıştım. Oyun testleri de yakında eklenecek. Daha ilk incelemem, eleştrilerinize açığım.:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı