GTX 970'ler neden 3.5+0.5 GB olarak çalışıyor?

• Konuyu başlatan MantLe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 13B

MantLe

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar GTX 970'ler neden 3.5+0.5 GB olarak çalışıyor? Nvidia bunu bilerek mi yaptı? Yoksa bu coil whine sorunu gibi bazı GTX 970'lerde görünen bir sorun mu? Ve Nvidia bunu bilerek yaptıysa neden böyle bişey yaptı?

Bilerek yaptığını sanmıyorum. Aksi halde duyururlardı. Ya da Gtx 970 bitmeye yakın farketmişlerdir bu sorunu. Geri dönmenin çok büyük masraf ve risk olduğunu düşünmüşlerdir ve battı balık yan gider diyip üretmişlerdir. Gtx 970'ler 3.5 gb vram'i aştığı zaman Fps düşüşü yaşanıyor. Yani 4 gb vram'i işleyemiyor. Bunu 1080P monitörlerde göremezsin. Daha çok 4K oyun oynayan oyuncular farkedebilir.

Hatırlarsanız GTX 500 serisindeki bazı kartlar 1.5 GB idi. nVidia o zaman ki mimari ile bu işin üstesinden gelmemişti. Maxwell ile birlikte GTX 980'den azalan ROP ünitelerinden kaynaklı olan bu soruna çözüm getirilebiliyor. Aksi halde GTX 970 3.5 GB ile piyasaya sürülecekti. Bu bir sorun değil, çözümdür aslında. Performans düşüşü olarak da FullHD'de (DSR kapalı olmak şartı ile) hiçbir oyunda bir takılma veya düşüş göremezsiniz.

Evet, Gtx 480, Gtx 580 gibi kartların 1.5 gb modellerini gördük. Mesela Gtx 580'den 1.5 gb ve 3 gb olarak 2 farklı model üretildi. Fakat bu kart %100 yük altında 2 gb vram'dan fazla bellek kullanabiliyordu. Benim birinci öncelikli tahminime göre Gtx 970'i test ederken %100 vram'i baskı altına almadılar. Ya da bu sorunu gördüler ama bir takım ticari olaylardan dolayı 4 gb olarak piyasaya sürdüler. Sonuç olarak şuan 1080P'de 2 gb vram çoğu oyunda yeterli gelmektedir. Gtx 770 kullanıyorum ve ayarları sonuna kadar getirip oynayamadığım oyun yok.

Ben de msi gtx 970 kullanıyorum ama hiç bi sıkıntı yaşamadım. 3K ultrada 110 FPS altına düşmedim. Zaten nvidia sürekli güncellenen yazılımlarıyla geliştiriyo. Geforce experienceda aldıgın güncellemelerde geliştirmelere bakabilirsin ama illa ki 4k diyorsanda SLI şart. Tek gpu da bir yere kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
1080p için sorun yok o zaman. Zaten GTX 970 direk 4 GB olsa bile 4K çözünürlükte, diğer tek GPU'lu kartlarda olduğu gibi 30 FPS'nin üstüne zor çıkar.

Evet, Gtx 480, Gtx 580 gibi kartların 1.5 gb modellerini gördük. Mesela Gtx 580'den 1.5 gb ve 3 gb olarak 2 farklı model üretildi. Fakat bu kart %100 yük altında 2 gb vram'dan fazla bellek kullanabiliyordu. Benim birinci öncelikli tahminime göre Gtx 970'i test ederken %100 vram'i baskı altına almadılar. Ya da bu sorunu gördüler ama bir takım ticari olaylardan dolayı 4 gb olarak piyasaya sürdüler. Sonuç olarak şuan 1080P'de 2 gb vram çoğu oyunda yeterli gelmektedir. Gtx 770 kullanıyorum ve ayarları sonuna kadar getirip oynayamadığım oyun yok.
Bir de böyle düşünelim. Mesela coil whine olduğunu bile-bile çoğu kişi aldı. Kartın üzerine 3500 yazsalar, daha önceden bunu söyleseler yine de satılacaktı. Neden yapmadılar aceba? Bunu düşünüyorum ve cevap bulamıyorum (n).

Bir de böyle düşünelim. Mesela coil whine olduğunu bile-bile çoğu kişi aldı. Kartın üzerine 3500 yazsalar, daha önceden bunu söyleseler yine de satılacaktı. Neden yapmadılar aceba? Bunu düşünüyorum ve cevap bulamıyorum (n).
Bence @JaroxJamaica arkadaşımızın ilk yaptığı yorumdaki gibi GTX 970'i bitirmeye yakın farketmişlerdir ve masraflı olacağı için GPU'yu geriye dönüp 4 GB olarak düzeltmemişlerdir diye düşünüyorum. Kutunun üzerine 3.5 GB yazmamalarının nedeni ise kartı 4 GB olarak duyurmalarıdır.

Bence @JaroxJamaica arkadaşımızın ilk yaptığı yorumdaki gibi GTX 970'i bitirmeye yakın farketmişlerdir ve masraflı olacağı için GPU'yu geriye dönüp 4 GB olarak düzeltmemişlerdir diye düşünüyorum. Kutunun üzerine 3.5 GB yazmamalarının nedeni ise kartı 4 GB olarak duyurmalarıdır.

Fark eden NVIDIA değil kullanıcılar oldu. NVIDIA'nın bence haberi vardı durumdan ama çoğu oyun 3.5 GB VRAM kullanmadığından fark edilmez diye düşünmüş olabilirler.

Her halükarda kartın performansını oyunların %99'unda etkilemiyor 1080p'de oynuyorsanız. 1440p'de bile sorun teşkil etmiyor. Üstüne çıkıyorsanız zaten SLI alın. GTX 970 halen daha tavsiye ettiğim ve halen daha rakibi olmayan bir kart.

Satış yapmak için tabi ne için olucak. Nvidia bunu daha öncedende yaptı ve yapmaya da devam edicektir. Directx 12 ve Vulkan gibi low-level apilerin fazla VRAM kullanıcağı ortaya çıkınca ve NVIDIA AMD'nin 4 GB modelli kartlarını görünce onlarda böyle bir strateji uyguladı. 224 bit olmasının yanında GTX 970'de 56 rop bulunması ve 0.5 gb kısmının normal bandwithin 1/7'sine eş değer hızla çalışması elbette 4K çözünürlükte sorunlara yol açar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı