GTX1650 Ekran kartlı laptop 2 GB mı 4 GB mı?

bitkinbirisi

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. HP’den bir Gaming laptop aldım. GTX1650 ekran kartı var, pek anlamıyorum bu konulardan ama bildiğim kadarıyla bu modelin 4 GB kapasitesi olması lazım. Şimdi bakıyorum 2 GB gösteriyor, paylaşımlı 3GB diyor. Bu ne diyor? Ben pek anlayamadım, şu görüntüden cahile anlatır gibi anlatabilir misiniz? Paylaşılan belleği diğer “Görüntü belleği (VRAM)” e atabilir miyiz? Ekran kartının paylaşımlı olması ne gibi dezavantaj getirir. Yani aslında kısacası sormak istediğim; bu laptopu almakla hata mı etmişim?

Dosya Ekleri

• E06AE4CC-444B-4B5D-A7C4-777A16A6E79A.jpeg
    E06AE4CC-444B-4B5D-A7C4-777A16A6E79A.jpeg
    3,5 MB · Görüntüleme: 52
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. HP’den bir Gaming laptop aldım. GTX1650 ekran kartı var, pek anlamıyorum bu konulardan ama bildiğim kadarıyla bu modelin 4 GB kapasitesi olması lazım. Şimdi bakıyorum 2 GB gösteriyor, paylaşımlı 3GB diyor. Bu ne diyor? Ben pek anlayamadım, şu görüntüden cahile anlatır gibi anlatabilir misiniz? Paylaşılan belleği diğer “Görüntü belleği (VRAM)” e atabilir miyiz? Ekran kartının paylaşımlı olması ne gibi dezavantaj getirir. Yani aslında kısacası sormak istediğim; bu laptopu almakla hata mı etmişim?
Baktığın şey işlemcinin içindeki Vega 8 grafik birimi. Büyük ihtimalle R5 3550H işlemcin var 😀

1650 modelin standart olarak 4GB belleği vardır.

6GB RAM oyunlarda sorun yaratabilir. Onu ilerde yükseltirsen iyi olur. Bence sistemin gayet iyi.

Bu 1650'nin VRAM'i değil. İşlemciniz Ryzen bir işlemci. İşlemcinizin içinde ayrı bir ekran kartı var RAM'den 2 GB kendine almış. 1650'nin VRAM'i 4 GB'dır.

Bilgisayarınızda AMD işlemcinin içerisinde olan Vega grafik birimi ve harici olarak GTX 1650 ekran kartı var.

Masaüstünde sağ tıklayıp NVIDIA kontrol panelinden bilgisayarınızın sadece yüksek performanslı 1650 ekran kartı kullanmasını seçebilirsiniz. Bu sayede oyunlarda dahili Vega ekran kartı yerine GTX 1650 ekran kartını kullanırsınız ve oyunlarda daha yüksek FPS alırsınız.

Geri
Yukarı