Güç kaynağı ekran kartını yakar mı?

lancestroll

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Eski sistemime Sapphire Pulse RX570 almıştım. 1 ay gibi kısa bir süre daha kullanıp yeni kasaya geçiş yapacaktım. Fakat asıl sıkıntı eski kasanın güç kaynağı Everest 700W olan modeldi :/ 10-15 gün kullandıktan sonra görüntü gelmeme ve anakarttan iki bip sesi (kısa veya uzun hatırlamıyorum) çıkan sıkıntılar başıma geldi. Ekran kartının normalde kendini korumaya alması gerekeceği için ilk başta çok korkmamıştım. Ürün şu an serviste fakat malum virüs sıkıntısından dolayı çok geç geri dönüş yapılacağı için bu sürede korkmaya başladım. Birkaç arkadaş anakart sıkıntı görmüştür büyük ihtimal dedi ama ben yine de bilen arkadaşlara da sormak istedim. Dandik PSU ekran kartını yakar mı?

Bildiğim kadarıyla yeni nesil ekran kartları kendini direk korumaya alıyor. PSU ne olursa olsun yanacağını sanmıyorum. Umarım yanmamıştır. Ayrıca garanti kapsıyor diye biliyorum, fazla kafana takmana gerek yok. Anakartında sorun olabilir arkadaşlarının dediği gibi.

(Alıntıdır) not: Birazdan gelir, "PSU idare eder ama bir sefer göçtü mü sistem gider" diyen tayfa. Bunu da araştırabilirsiniz. Artık orta seviye anakartlarda dahi pek çok akım koruma, ekran kartlarında voltaj koruma, hatta işlemcilerde dahi düzenleyiciler mevcut. Hiçbir şey olacağı yok, en fazla PSU'nun kendisi gider. PSU calculatordan hesaplayın, 50 Watt üstünü alın takın geçin.

Siz çok fazla ürün reklam broşürü okumuşsunuz. Ben bizzat elektrik kesintisinde GTX 1070 yakmıştım. Öyle hebele hübele yok falan koruması yok falan koruması 3 kulhuvallah 1 elham ile ekran kartı kurtulmuyor. İsterse skynet gelsin korumaya voltajı bolca yediği gibi kartın çöp.

Buraları ben yönetsem sizin gibi insanlara direk yapıştırırım cezayı. Sağda solda ürün reklamlarına kanıp yalan yanlış yönlendiriyorsunuz insanları. PSU'nun ekran kartını yakması için patlamasına gerek yok voltaj korumaları regulatörleri işini bir kere yapamasın yeterli olabilir parçaları yakmaya.

Doğru yeni parçalar daha dirençli voltaj dengesizliklerine ama bu demek değil ki PSU'nun voltaj regulasyonu ve korumaları önemsiz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı