Güneş enerjisi sistemi için tavsiye

l.ozgurel

Femtopat
Çanakkale'de birkaç yıl boyunca şebeke elektriği alamayacağım bir bahçem var. Bu süre içinde oradaki ihtiyacımı karşılayacak bir güneş enerji sistemi kurmak istiyorum. Amacım, burada şebeke elektriğine kavuştuğum zaman bu sistemi başka bir yere taşımak ve panel, akü takviyesiyle daha güçlü hale getirebilmek.

Bahsettiğim yer 600 metrekare. Ağırlıklı olarak yazın haftasonları gittiğim, haftada en fazla 2 gün geçirilen 50 metrekarelik bir bağ evi. Keson kuyum ve toplamda en fazla 200 metrekare sulanacak alanım var. Çatı müsait, güneşlenme durumu çok iyi. Gölge oluşturacak bir engel de yok.

İhtiyaçlarım tam olarak şunlar:
- Kuyudan 6 metre derinlikteki bu suyu çıkarmak istiyorum. 1 beygirlik bir su motorunu günde 1 saat çalıştırmak yeterli olur diye düşünüyorum. (Haftasonları)
- A+ enerji seviyesinde bar tipi buzdolabı çalışmalı (yine hafta sonu 2 gün çalışması yeterli.)
- İç aydınlatma için 5 adet 10 Watt LED ampul günde 6 saat çalışır. (Hafta sonu)
- Dış aydınlatma için 4 adet 20 Watt LED ampul her gece 8 saat görüş mesafesi yaratmak (ve güvenlik) amacıyla çalışır.
- Ayda bir 1000 Watt'lık bir elektrik süpürgesi yarım saat çalışır. (Aküye yüklenmemek için güneşin yoğun olduğu saatte kullanılabilir)
- Haftada toplam yarım saatle sınırlı olmak üzere elektrikli kettle çalışır. (Şart değil)
- Gerekli olduğunda gündüz küçük kaynak makinesi, avuç taşlama, testere vb. aletler çalışır.
- Dizüstü bilgisayar ve telefon şarjı da yine o 2 gün kullanılacak şeyler.

Sorularım şunlar:
1. Bu kullanımı tam karşılamanın ötesinde ileride; Klima, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, büyük boy buzdolabı vb. çok daha fazla yükü kaldırabilecek hangi kaliteli Inverter'i tercih etmeliyim? (Çift yönlü olması şart değil.)

2. Akü ve panel yatırımı ise şu anki ihtiyacı tam karşılasın ama ileride de çöp olmasın, yanına yeni aküler ve paneller ekleyerek sistem genişleyebilsin. Bu hesabı nasıl yapmalıyım? (Sözelciyim.)

3. Bu ihtiyaçları, mühendisliği iyi bir firmaya hesaplatmalı ve tek bir yerden mi satın almalıyım? Yoksa kendi hesabımı kendim yapıp, PC toplar gibi mi toplamalıyım?

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hazır kilitler genelde pahalı olur öncelikle hesap yapmanız gerekir. Birinci hesap yük hesabı şöyle düşünelim en yüksek güç tüketimi ne kadar olacak bunun için örneğin bir buzdolabı bir televizyon 4 dış lamba içeride birkaç lamba gece acıktık tost makinesi tost olurken evi ssüpürdük mesela gibi bir hesap yapılmalı en yüksek güçten hesaplamalı atıyorum şu an 5000 Watt çıktı diyelim en az 5500-6000 Watt inverter lazım ki kısa devreye düşmesin ve ısınması 6000 Watt aldık diyelim bunu en az 6000watt/saat güce sahip akü ile beslemek gerekir 6000/12=500 yapar 1 saatte 500 amper güce ihtiyacınız olacak bu da 50 amperlik 10 akü demek bu sizi korkutmasın çünkü bu sistem sürekli 5000 Watt tüketmeyecek neyse bu hesap 1 saat için olan hesap gece kaç saat güneş görmedik mesela 8 saat sistemi 10 saat besleyecek güç 50KW yani 50.000 Watt neden 10 saat yaptık dersek 2 saat az ışıkta güç kesilmesine yakın şarj işlemi başlasın diye 550-600 amper verebilecek sayıda güneş paneli takarsanız sistem hem hızlı aküleri doldurur hem de elektrik kesintisi olmaz kullanacağınız ekipmanları başta saydığım gibi yazarsanız yardımcı olabilirim hesap konusunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı