Günlük kullanım ve video render için 4000 serisi GPU gerekli midir?

• Konuyu başlatan Lemon
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 426

Lemon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Yaklaşık 1 aydır laptop arayışı içindeyim. 2050, 3050 ve en son 4050'ler arasında gidip geliyorum.

Oyunla, en azından laptop üzerinde oyunla pek aram yok. En son oynadığım oyun LoL, siz düşünün. Ben bu yeni almak istediğim laptopu, günlük işler ve büyük ölçüde Premiere Pro kullanmak için alacağım. Dji Osmo Action 4 ve cep telefonumdan aldığım 4k, 2k videoları Premiere Pro'da editleyeceğim.

Bu koşullar içinde ekran kartı benim için çok mu önemli? Yoksa işlemci ve RAM'i iyi olan bir modele mi yönelmeliyim? Bugüne kadar bana önerilen laptoplar hep 40 serisi oldu ama üzülüyorum o paralara çünkü dediğim gibi oyun oynamak gibi bir amacım yok laptop üzerinde.

Bu bağlamda bana önerebileceğiniz laptop tavsiyeleri olur mu? GPU video edit, render için hayati önemli midir? İlla 40 serisine mi çıkmalıyım? Yoksa herhangi bir 2050, 3050 vs. işimi de görür mü? Hatta belki harici ekran kartı olmayan modeller de işimi görür mü?

Düşüncelerinizi söyleyip yönlendirirseniz çok mutlu olurum.

Son düzenleme:
Merhaba. Yaklaşık 1 aydır laptop arayışı içindeyim. 2050, 3050 ve en son 4050'ler arasında gidip geliyorum.

Oyunla, en azından laptop üzerinde oyunla pek aram yok. En son oynadığım oyun LoL, siz düşünün. Ben bu yeni almak istediğim laptopu, günlük işler ve büyük ölçüde Premiere Pro kullanmak için alacağım. DJI osmo Action 4 ve cep telefonumdan aldığım 4K, 2K videoları Premiere Pro'da editleyeceğim.

Bu koşullar içinde ekran kartı benim için çok mu önemli? Yoksa işlemci ve RAM'i iyi olan bir modele mi yönelmeliyim? Bugüne kadar bana önerilen laptoplar hep 40 serisi oldu ama üzülüyorum o paralara çünkü dediğim gibi oyun oynamak gibi bir amacım yok laptop üzerinde.

Bu bağlamda bana önerebileceğiniz laptop tavsiyeleri olur mu? GPU video edit, render için hayati önemli midir? İlla 40 serisine mi çıkmalıyım? Yoksa herhangi bir 2050, 3050 vs. işimi de görür mü? Hatta belki harici ekran kartı olmayan modeller de işimi görür mü?

Bütçe ne kadar?

Oyunla, en azından laptop üzerinde oyunla pek aram yok. En son oynadığım oyun LoL, siz düşünün. Ben bu yeni almak istediğim laptopu, günlük işler ve büyük ölçüde Premiere Pro kullanmak için alacağım. DJI osmo Action 4 ve cep telefonumdan aldığım 4K, 2K videoları Premiere Pro'da editleyeceğim.

2050, 3050, 4050; bunları iPhone 13, 14, 15 olarak düşünebilirsiniz. Seri olarak 2000, 3000, 4000 diye geçiyorlar. Daha üst seri daha iyi olacaktır. 10 dakikada biten render mesela alt seride 20 dk 30 dk sürebilir. Tabii ki önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe önemli.

Sonu 50 ile biten kartlar giriş altı seviyede oluyorlar, güçsüz kalıyorlar ama eleştirimizi 4000 serisi öznelinde yaptığımızda bu serideki 4060 ve 4080 harici karta sahip laptop almak israf sayılır.

3000 serisi laptoplarda 3070 ve 3080 tercih edilebilir.

Laptop zorunlu değilse şöyle bir ikinci el 3090 alıp, DDR 5 sistem alsan yıllarca götürür seni.

@ZCPS21 @Memocukk Yukarıda da dediğim gibi 20, 24.000 aralığı benim için ideal. Daha fazlasına çıkmak istemiyorum. Ve bana en çok tavsiye edilen laptop'ta şuydu:

Benim için render süresi önemli değil. Günde 3, belki 4 edit yapıcam süre de önemli değil. Ama kasmaması önemli bu işleri yaparken aletin.

Yani tüm bunların ışığında dediğim gibi işlemcisi daha iyi olan ama gpu'su düşük bi laptop işimi görmez mi? İlla pahalı bi şeyler mi almam gerek ekran kartlarının iyi olduğu?

Yani tüm bunların ışığında dediğim gibi işlemcisi daha iyi olan ama gpu'su düşük bi laptop işimi görmez mi? İlla pahalı bi şeyler mi almam gerek ekran kartlarının iyi olduğu?
Ben render işinden anlamam, teknolojik cihaz hususunda en azından belirli bir ömür, kalite ve fiyat dengesi standartların olması gerektiği kanaatindeyim.

Giriş seviyes bir şey bakıyorsan 3060 veya 4050 söz konusu olabilir.

25 bin bandında güçlü bir şey bakıyorsun masaüstü tarafı da var, 13400F ile DDR5 kasa dizip üzerine ikinci el 3060 kart alsan hem oyun oynatma hem de render konusunda dahâ başarılı bir tercih olur eğer laptop şart değilse.

Render yapacaksan laptopla filan olmaz o iş. Şöyle düşün bazen render 1 saat sürüyor diyelim masaüstü bile 360mm sıvı soğutma ile ısınıp güç düşürürken(i9 işlemci için) laptoptan aynı performansı bekleyemezsin. Ya da ekran kartı laptopta 145W ile çalışırken masaüstü 300W çekiyor ve ısınmıyor ama laptop ısınıyor uzun sürelerde ve güç kesiyor. Render filan için laptop alma. Laptop dışarıda mail atayım toplantıda sunum yapayım filan için çıkmış cihaz bence göçebe dönemde değiliz sonuçta eve dönüyoruz günün sonunda.

25 bin bandında güçlü bir şey bakıyorsun masaüstü tarafı da var, 13400F ile DDR5 kasa dizip üzerine ikinci el 3060 kart alsan hem oyun oynatma hem de render konusunda dahâ başarılı bir tercih olur eğer laptop şart değilse.
Bu çok mantıklı 3060 bile alsan daha iyi yapar laptopa göre işini. Köye götürürüm filan diye alan oluyor o zaman bile zaten 2-3 gün gidiyorsan hiç gerek yok uzun gidersende kasayıda alır gidersin.

Yıllarca masaüstü kullandım beni inanılmaz bunaltıyor sabit bi yerde oturma, durma zorunda kalmak. Laptop alıcam mutlaka, bu kesin. Ama dediğim gibi fazla etkili olur, olmaz. 3050-3060-4050 olur, olmaz bilemiyorum.

Belki de gözümü kapatır macbook m1 alırım fiyat bandı bu kadar uçmuşken ve bu fiyatlara yaklaşmışken.

Bugün yarın geçerim siparişi. Yorumlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

5-6 senedir video edit ile uğraştım birçok firma da çalıştım ve birçok influencer ile çalıştım. Şu an da hala aynı bilgisayar üzerinden çalışıyorum freelance olarak. 16 GB RAM AMD RX580 ekran kartı Ryzen 5 1600 var sistemde toplayalı bayağı oldu ama video montajlarken herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Çalıştığım kişiye bağlı ham görüntüler de 4K 60FPS çekildiği için epey bir yük biniyor bilgisayara. Şu ana kadar çalıştığım en uzun video süresi 12 saat ham görüntü ve sadece 4.30 saatini kullandık videoda render alması bayağı uzun sürdü tabii ama yine de almayı başardım. Sana tavsiyem eğer fazla bir bütçen yoksa RTX 2080 - 2090 serilerine bir göz atabilirsin.

Geri
Yukarı