Gürcistan'dan iPhone 12 alırsak bir sorun çıkar mı?

Duman_TR

Hectopat
Daha fazla  
Babamla birlikte Gürcistan'a gideceğiz ve ben oradan iPhone 12 almak istiyorum telefonu babamın üzerine olacak mesela telefonu aldım oradan Türkiye'ye getirebildim sonra kayıt için nereden yapmam gerekli babamın üstü için ve kayıt için kaç yaş olmamız gerek 3 yıl sonra 18 yaşında oluyorum bu işlerden pek anlamıyorum bilgi verirseniz sevinirim. Neler gerekli ve ne yapmalıyım?

Babamla birlikte Gürcistan'a gideceğiz ve ben oradan iPhone 12 almak istiyorum telefonu babamın üzerine olacak mesela telefonu aldım oradan Türkiye'ye getirebildim sonra kayıt için nereden yapmam gerekli babamın üstü için ve kayıt için kaç yaş olmamız gerek 3 yıl sonra 18 yaşında oluyorum bu işlerden pek anlamıyorum bilgi verirseniz sevinirim. Neler gerekli ve ne yapmalıyım?

Babanız alacaksa onun T.C. kimliği ve pasaportuna kaydettireceksiniz. Babanızın T.C. kimliğine kayıtlı bir hat ile kullanacaksınız.

Ülkeye girerken kimin pasaportuna kaydettiysen o cihazı, 3 Yıl boyunca da onun üzerine olan SIM Kartı kullanabilirsin. Yani 3 Yıl boyunca o cihazı kimseye satamayacaksın. Bildiğim tüm konu bu, diğer konuları da (Kaydetme işi, ücret vs.) diğer kişiler yardımcı olursa da iyi olur. Birde yılbaşından önce bu işi hallet ki, pasaport ücreti 2732 Liradan 6091 Liraya çıkacak deniliyor.

Ülkeye girerken kimin pasaportuna kaydettiysen o cihazı, 3 Yıl boyunca da onun üzerine olan SIM Kartı kullanabilirsin. Yani 3 Yıl boyunca o cihazı kimseye satamayacaksın. Bildiğim tüm konu bu, diğer konuları da (Kaydetme işi, ücret vs.) diğer kişiler yardımcı olursa da iyi olur. Birde yılbaşından önce bu işi hallet ki, pasaport ücreti 2732 Liradan 6091 Liraya çıkacak deniliyor.
Hocam 3 yıl kuralı konusunda bazı sıkıntılar var, net bir açıklama yok fakat 3 yıl sonra satıldığı zaman başka hat ile çalışabilecek mi bilinmiyor. Şöyle bir açıklama da var diyorlar, 3 yıl sonra sattıktan sonra alan kişinin hattını kullanabilmesi için tekrar kayıt işlemi yapması gerekecek diyorlar. (tekrar kayıttan kastığım, cihazın kayıtlı olduğu kişiyi değiştirme işlemi) Çok garip bir yasa geçirdiler neyin ne olduğu belli değil.

Hocam 3 yıl kuralı konusunda bazı sıkıntılar var, net bir açıklama yok fakat 3 yıl sonra satıldığı zaman başka hat ile çalışabilecek mi bilinmiyor. Şöyle bir açıklama da var diyorlar, 3 yıl sonra sattıktan sonra alan kişinin hattını kullanabilmesi için tekrar kayıt işlemi yapması gerekecek diyorlar. (tekrar kayıttan kastığım, cihazın kayıtlı olduğu kişiyi değiştirme işlemi) Çok garip bir yasa geçirdiler neyin ne olduğu belli değil.
Bende sırf bu yüzden Türkiye'den aldım geçenler de iPhone'u. Artık yurt dışı devri zaten bitti bence. Birde alacak olan iPhone 12 Alacak. Şu anda 14 Çıkmış, ileri de 17 bile çıkacak. O zaman yine 12 Kullanıyor olacak. 3 Yıl konusu biraz sıkıntılı maalesef.

Kayıt yaptığınız kişinin adına olan hatlar (SIM kartları) ile kullanılabilir sadece. Başka bir sıkıntı yok.

Şu an kullandığım SIM kartı babamın üzerine.

Babanız alacaksa onun T.C. Kimliği ve pasaportuna kaydettireceksiniz. Babanızın T.C. Kimliğine kayıtlı bir hat ile kullanacaksınız.

3 yıl süresi varmış doğru mu?

e-Devlet üzerinden kayıt yapabiliyorsun.

Bunu telefonu Gürcistan'dan alıp Türkiye'ye getirdikden sonramı yapacağım yoksa alıp hemen yapabilir miyim? Ve yaş kaç olmalı 18 yaş üzerimi.

Ülkeye girerken kimin pasaportuna kaydettiysen o cihazı, 3 yıl boyunca da onun üzerine olan SIM kartı kullanabilirsin. Yani 3 yıl boyunca o cihazı kimseye satamayacaksın. Bildiğim tüm konu bu, diğer konuları da (kaydetme işi, ücret vs.) Diğer kişiler yardımcı olursa da iyi olur. Bir de yılbaşından önce bu işi hallet ki, pasaport ücreti 2732 liradan 6091 liraya çıkacak deniliyor.

Şu an kullandığım telefon SIM kartı babama ait zaten. Ancak şöyle bir sıkıntı var kardeşimede alacağız yani 2 adet telefon alıp gelebilir miyiz? Yoksa sadece 1 telefon alıp babamın üstüne yapıp mı getirebiliyorum. Ve yaş kaç olmalı 18 yaş üzerimi.

Son düzenleme:
Şu an kullandığım SIM kartı babamın üzerine.

3 yıl süresi varmış doğru mu?

Bunu telefonu Gürcistan'dan alıp Türkiye'ye getirdikden sonramı yapacağım yoksa alıp hemen yapabilir miyim? Ve yaş kaç olmalı 18 yaş üzerimi.

Şu an kullandığım telefon SIM kartı babama ait zaten. Ancak şöyle bir sıkıntı var kardeşimede alacağız yani 2 adet telefon alıp gelebilir miyiz? Yoksa sadece 1 telefon alıp babamın üstüne yapıp mı getirebiliyorum. Ve yaş kaç olmalı 18 yaş üzerimi.

Şöyle bir durum var sanıyorum ki. Türkiye'ye giriş yapmış olmanız gerekiyor sanırım kayıt için. Yani babanız orada kalacaksa sorun olabilir. Kendi pasaportunuza yapabilirsiniz belki. Fakat pasaporta kayıt yapılırken yaş sınırı var mi hiç araştırmadım bu konuda bir bilgim yok. Yaş sınırı yoksa kardeşiniz de sizde kendi pasaportlarıniza kaydettirebilirsiniz. Ama kullanacağınız hattında size ait olmasi gerekiyor. Biraz karışık bir durum.

Bence pahalı bir telefonun getiren kişi tarafından kullanımı ile sınırlı olması nedeni ile hiçbir avantajı yok. Telefonu belki 1 sene sonra satacaksın ama bu nedenden dolayı satamazsın telefon sende kilitleniyor. Bence mantıksız. Ben Samsung S20 almıştım biraz kullandım, sonra pazaryeri sitelerinden birinde eskiyi getir yeniyi götür de başka telefon aldım. Bu durumu yurt dışı telefonda yapamazsın, sıkışsan paraya çeviremezsin, bilmiyorum biraz ileriyi düşünerek hareket etmek lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı