Güvenli modda CMD'den virüs bulaşır mı?

İllaki hocam güven olmaz.

Aslında olay şu: Ben ESET antivirüs virüsü silmek için güvenli modda girdim. Bayağı uğraştım silemedim. En son ESET dosya klasörünü CMD'ye attım siler mi diye hemen başkalarının eline geçebilir diye uyarı aldım ve CMD yi kapattım. Bundan bir sorun çıkar mı?

Not: Şu anda Kaspersky yüklü bir sorun gözükmüyor.

Olmaz, yaptığınız işlemi siz tetiklemişsiniz zaten zararlı bulaşmaz. Fakat doğru kaldırma yolu bu değil ESET'i.

Kendi kaldırma aracını deneyin.

Güvenli modda çalıştırdığınız bir komut istemi (Command Prompt) ya da bir batch dosyası, sistemdeki birçok dosya ve ayarı erişemez. Bu nedenle, bir virüs ya da benzeri bir zararlı yazılım, güvenli modda çalıştırdığınız bir komut isteminden etkilenemez.

Ancak, güvenli modda çalıştırdığınız bir komut isteminde, bir virüs ya da benzeri bir zararlı yazılım tarafından oluşturulmuş dosyalara erişebilir, bunları kopyalayabilir veya silinebilir. Bu nedenle, güvenli modda çalıştırdığınız bir komut isteminde bir virüs ya da benzeri bir zararlı yazılımın dosyalarını silerek, o virüsün etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

Ancak, güvenli modda çalıştırdığınız bir komut isteminde yapabileceğiniz işlemler sınırlı olduğu için, bir virüs ya da benzeri bir zararlı yazılımı tamamen ortadan kaldırmak için, genellikle normal modda çalışan bir antivirüs yazılımı kullanılır. Bu nedenle, güvenli modda çalıştırdığınız bir komut isteminden bir virüs ya da benzeri bir zararlı yazılımı tamamen ortadan kaldırmak için, normal modda çalışan bir antivirüs yazılımını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı