Guild Wars 2, Türkiye'de neden tutmuyor?

SUSAMLI ÇUBUK

Hectopat
Makaleler
1
Türk MMORPG zevkine en uygun global oyunlardan olduğunu düşündüğüm Guild Wars 2, Türk kitlesi neden çok az?

Oyun hakkında fikri olmayanlara;

Reddit Yorumu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dungeon:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

World War:

Örnek Binek Videosu:

*En iyi binek sistemine sahiptir*

Türkiye'de tutmayan çok kaliteli oyunlar var. Liste bile yapabilirim.
En basitinden 15 yaş 18 yaş kitleye sorsan Dragon Age bilmez.
Divinity Original Sin bilmez. Pillars of Eternity bilmez. Bu oyunlara kaka yakıştırmasında bulunurlar. Şahit oldum. Türünün en iyi örneklerine o 3 harfli dışkı kelimesini kullandı ya. Küçük çaplı sinir krizi geçirdim.

MMORPG'ler çok fazla zaman talep ediyor. Yerelleştirme anladığım kadarıyla yok o da bir etken. İnsanın grup oluşturup böyle slotlara karşı savaşası gelmiyor değil. Biraz özledim MMORPG oynamayı.

Türkiye'de tutmayan çok kaliteli oyunlar var. Liste bile yapabilirim.
En basitinden 15 yaş 18 yaş kitleye sorsan Dragon Age bilmez.
Divinity Original Sin bilmez. Pillars of Eternity bilmez. Bu oyunlara kaka yakıştırmasında bulunurlar. Şahit oldum. Türünün en iyi örneklerine o 3 harfli dışkı kelimesini kullandı ya. Küçük çaplı sinir krizi geçirdim.
Maalesef, Aynısını yaşıyorum. Ben ona Gw2, Dragon Nest vs. diyorum Adam bana Lost Ark, Metin 2 diyor.

Tamamen reklam. Lost Ark mesela bir süre sonra kendini tekrarlayan ve amacı olmayan bir oyun. Başlarda zevkli ama End Game kısmı bayıyor fakat yayıncı Amazon olduğu için reklamını iyi yaptı bir ara oynamayan yayıncı yoktu herkes oynuyordu. Bu iyi olduğu anlamına mı geliyor hayır. GW2 ben de çok oynamak istedim fakat Knight Online, Silkroad, Cabal gibi oyunlar ile başladığım için karışık olan oyunlarla (Yapamadığımdan değil) uğraşmak istemiyorum. Genel olarak zaten Türkiye'de MMORPG'nin en tepe noktası Knight Online, Silkroad, Cabal, Metin 2 gibi oyunların zamanıydı. Şuan başta BDO olmak üzere çok az kişi oynuyor diyebiliriz eskiye göre. Mesela KO, MT2, Cabal, Silkroad gibi oyunların hem orjinalleri olsun hem de PvP serverları olsun çok fazla oynayan kişi var gerçekten oynayanların da yaşı büyük insanlar. Bu zamanda genellikle artık Lol, Valorant, Cs Go gibi oyunlar oynanıyor artık MMO- MMORPG bir ara bitti demiştim ben fakat New World, Lost Ark gibi oyunlarla birlikte tekrar canlandı. Ama artık bizim ülkemizde WoW, GW2, Final Fantasy gibi oyunların oynanacağımı zannetmiyorum.

Tamamen reklam. Lost Ark mesela bir süre sonra kendini tekrarlayan ve amacı olmayan bir oyun. Başlarda zevkli ama End Game kısmı bayıyor fakat yayıncı Amazon olduğu için reklamını iyi yaptı bir ara oynamayan yayıncı yoktu herkes oynuyordu. Bu iyi olduğu anlamına mı geliyor hayır. GW2 ben de çok oynamak istedim fakat Knight Online, Silkroad, Cabal gibi oyunlar ile başladığım için karışık olan oyunlarla (Yapamadığımdan değil) uğraşmak istemiyorum. Genel olarak zaten Türkiye'de MMORPG'nin en tepe noktası Knight Online, Silkroad, Cabal, Metin 2 gibi oyunların zamanıydı. Şuan başta BDO olmak üzere çok az kişi oynuyor diyebiliriz eskiye göre. Mesela KO, MT2, Cabal, Silkroad gibi oyunların hem orjinalleri olsun hem de PvP serverları olsun çok fazla oynayan kişi var gerçekten oynayanların da yaşı büyük insanlar. Bu zamanda genellikle artık Lol, Valorant, Cs Go gibi oyunlar oynanıyor artık MMO- MMORPG bir ara bitti demiştim ben fakat New World, Lost Ark gibi oyunlarla birlikte tekrar canlandı. Ama artık bizim ülkemizde WoW, GW2, Final Fantasy gibi oyunların oynanacağımı zannetmiyorum.
Bende o reklam ile girmiştim ve hüsran... O neydi öyle, o kadar övülen ve reklamları dönen oyun bildiğin Legends Online'ın günümüze uyarlanmış versiyonu tarzında birşey çıktı :D

Ben şahsen mmorpg oynamak istesem daha önce oynadığım ve bildiğim oyunları tercih ederim çünkü yeni bir oyuna başlayıp sıfırdan öğrenmek gerçekten zor oluyor özellikle böyle eski oyunlarda.

Türkiye de MMPORG türü tutmamasından ziyade bu türe olan ilginin az olması. Aslında sadece Türkiye de değil tüm dünyada böyle. Mesela şu an Türkiye de en çok tutulan oyun Knight Online, çünkü hem oynaması basit anlaşılabilirliği kolay hem de işin içinde ticaret dönüyor. Mesela Black Desert, çok ayrıntılı inanılmaz detaylı bir oyun, fakat Knight Online kadar kitlesi yok. Çünkü giren oyunu anlamıyor çözemiyor. Yani sizin çok severek oynadığınız türleri başkaları sevmiyor diye onlara oyun bilmiyor yaftalaması yapmakta çok doğru bir hareket değil. Ben büyük bir Witcher 3 hayranıyım mesela, ama Witcher 3'ü beğenmeyen birçok insan var. Kendi çevremden bile 10 kişiye oyna dediysem 8'i beğenmemiş sıkılmış bırakmıştır. Kalan 2 side benim gibi aşırın beğenmiştir, çünkü türe aşinalar. Bir de şöyle bir olay var ki benim de ucundan kıyısından hak verdiğim bir şey, mesela Online tabanlı bir MMPORG oynadığınız zaman işin içinde diğer oyuncularla yaptığınız bir rekabet ve daha iyi yere gelebilme çabası oluyor, bu da sizi oyuna daha çok bağlıyor. Fakat tek kişilik bu tür oyunlarda ben yan görev yapayım karakteri geliştiriym falan gibi şeylerle uğraşmaya pek kafa yormuyorum, neticede bir hikaye var ve hikayenin sonunda oyun bitecek. İster karakterim son seviye son itemlere gelsin isterse de oyunun bana sunduğu hikayede ilerleyerek ortalama düzeyde bitireyim aynı şey. Buna Assassin's Creed'in son serilerini örnek gösterebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı