Gusül nasıl alınır?

azzentor

Decapat
Daha fazla  
Ben normalde gusül alırken namaz abdesti de alıyordum. Çünkü nereden baksam öyle yazıyordu ama forumda herkes sadece farzların uygulanan yeter demiş. Şimdi gusül abdesti nasıl alınıyor? Anladığım kadarıyla ben sünnetleri de yapıyormuşum sanırım. Namaz abdesti almasam sadece ağız, burun ve vücut yıkaması yapsam kabul olur mu? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben normalde gusül alırken namaz abdesti de alıyordum. Çünkü nereden baksam öyle yazıyordu ama forumda herkes sadece farzların uygulanan yeter demiş. Şimdi gusül abdesti nasıl alınıyor? Anladığım kadarıyla ben sünnetleri de yapıyormuşum sanırım. Namaz abdesti almasam sadece ağız, burun ve vücut yıkaması yapsam kabul olur mu? Teşekkürler.
Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar internette bunu buldum.

Ağıza su verilmeli. Burna su çekilmeli. Daha sonra kuru yer kalmayacak şekilde vücudun her yeri yıkanmalı. Bunlar farzlar. 3 defa yapmak sünnet oluyor. Tabi yapmakta fayda var.

Vücüdunun her yerini yıka, 3 ağza 3 burna su ver yeterli. (3 olması sünnet mi emin değilim ancak zarar gelmez.) Güsulden sonra normal abdest de alabilirsin isteğe bağlı.

Guslün farzı suyla ağıza iyice gargara yapmak burna iyice su çekmek daha sonra iğne ucu kalmayacak şekilde her yerini yıkamaktır bu ağız ve burnu 3'e çıkarırsanız ve abdest alırsanız sünnetini de yapmış olursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı