Gyges’in Görünmezlik Yüzüğü

FCLivorno

Hectopat
Yer
Leningrad
Bu ayrıntılar Platon’un Devlet’indeki Gyges’in Yüzüğü’yle ilgili kısmı hatırlatıyor. (Yüzüklerin Efendisi genel olarak Kelt mitolojisinden esinlense de evrensel olan bu konular dünyanın çeşitli yerlerindeki mitolojilerde de geçiyor.) “Gyges, Lydia kralının hizmetinde bir çobanmış, günün birinde bir sağanak ve bir deprem yüzünden yer çatlamış, hayvanların otladığı yerde derin bir yarık açılmış. Bunu görünce, şaşakalan çoban, yarığın içine inmiş ve orada görülmedik birçok güzel şeyler arasında, içi oyuk, üstü delik deşik, tunçtan bir at görmüş. Eğilip içine bakmış atın, insan boyundan büyük bir ölü görmüş; ölünün parmağındaki altın yüzükten başka bir şeyi yokmuş. Bu yüzüğü alıp yukarı çıkmış. Çobanlar, her ay sonunda olduğu gibi, krala hesap vermek için toplandıklarında, Gyges bu toplantıya parmağında yüzükle gelmiş. Otururlarken yüzüğün taşını farkına varmadan avucunun içinde çevirmiş. Bunu yapar yapmaz da yanında oturanlar kendisini görmez olmuşlar, nereye gitti diye soruşturmaya başlamışlar. Şaşakalmış herkes. Yüzükle oynarken taşı çevirince gene göze görünür olmuş. Böylece işi çakan Gyges, yüzüğün tılsımını denemiş, bakmış ki, yüzüğün taşını içeri çevirince görünmez oluyor, düzeltince görünüyor.

...
Kafa Ayarı'nda irdelendimi bilmiyorum ama denenmediyse güzel olur. :)
@Ali Güngör

Son düzenleme:
Ah ah, bir dalamadim şu Yüzüklerin Efendisi evrenine (artik o kadar bilmiyorum özel bir ismi varsa). Zamanında başlamak için Hobbit'i aldım, sonra öncelikle Silmarillion'u okumam gerekiyormus onu öğrendim. E iyi madem onu alayım dedim, gittiğim hiç bir kitapçıda bulamadım. Kısacası okumak nasip olmadi...

Ah ah, bir dalamadim şu Yüzüklerin Efendisi evrenine (artik o kadar bilmiyorum özel bir ismi varsa). Zamanında başlamak için Hobbit'i aldım, sonra öncelikle Silmarillion'u okumam gerekiyormus onu öğrendim. E iyi madem onu alayım dedim, gittiğim hiç bir kitapçıda bulamadım. Kısacası okumak nasip olmadi...
Onu değil de Lidya bilgilerini okumak daha güzel olur gibi. :) Yazının paylaştığım linkteki kısmında altta bazı kitapları belirtmiş. Tolkien'i sonra okursun yine. :)

Onu değil de Lidya bilgilerini okumak daha güzel olur gibi. :) Yazının paylaştığım linkteki kısmında altta bazı kitapları belirtmiş.
Linki gördüm de gece gece hic gözüm almıyorum okumayı. Gözlerimi kurutuyor ve ağrıtıyor telefon ekranı, o minicik yazıları okurken. Sabah veya bilgisayardan okuyacağım, söz 🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı