H110M-K anakartta 4 ve 16 GB RAM beraber kullanılır mı?

Hüseyin1806

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Anakart
H110m-k
İşlemci
İntel Pentium g4400
2x8 RAM almayı düşünüyordum ve baktım ki 1x16 daha ucuz ve daha geleceğe yatırımlı geliyor. Bende 4 GB RAM var ve 4+16 yapıp 20 GB geçici süre ile yapabilirim diye düşünüyorum. Ama bazı videolar izledim YouTube'dan ve eğer RAM MHz'si anakarttan yüksek olursa çalışmayacağı söyleniyor. Ve yüksek MHz almamın bir amacının kalmadığı söyleniyor. Anakartım H110M-K 2133 MHz desteklıyor. Eğer ben 3000 MHz 16 GB alırsam ve diğer 4 GB ile kullanırsam herhangi bir sorun çıkar mı? Bilemiyorum yardım eder misiniz? Sağ olun şimdiden. İlla aynı MHz aynı CL olması şart değil diye biliyorum. Az olanın mhzsinde çalışır ikisede diye tahmin ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı MHz, aynı CL, aynı voltaj olması şart. Bana kalsa 16 GB'ı tek kullan, 4'ü sat. 4'ten kurtulamam diyorsan 16'nın parasıyla git zar at, şanslıysan 2 tane RAM alırsın.

Uyum olması için aynı markayı bile öneriyoruz. Aynı MHz ve CL olmaz ama voltaj olursa eğer uyum sağladıkları bir nokta varsa düşük olanla uyumda çalışırlar ama yoksa? 4 GB elde durur.

Bu arada 8x2, 2 katı performans verir 16'dan.

Hocam bire bir aynı değerlere sahip fakat farklı partide üretilmiş RAM'lerde bile revizyon farkında sorun yaşanabiliyor. Farklı MHz ve CL değerlerine sahip RAM'lerde sorun yaşamanız daha yüksek ihtimal ki ben 1600MHz RAM yanına bilinçsiz olarak 1333MHz RAM taktım, sistem otomatik olarak RAM'i hız aşırtmış ve ilerleyen dönemde RAM'in veri yollarında kalıcı hasara sebep oldu. RAM'ler birbirleri ile uyum sağlarsa sistem çalışır ancak sorun yaşama ihtimali yüksek bir durum.

Geri
Yukarı