H264 ve H265 İle Canlı Yayın Yapma

ahmed ensar

Kilopat
Makaleler
7
Türkiye şartlarındayız altyapı kötü tarifeler rezalet ve bazılarımız yayın yapmak istiyor fakat interneti elverişli olmadığı için yayın yapamıyor.

Not: H264 ve H265 video sıkıştırma teknolojisi H264 daha eski bir teknoloji H265 ise nadir kullanılan bir teknoloji. Neden mi? Nadir cihazlar destekliyor. H265 daha iyi haberiniz olsun.

• Benim İsteğim H264 VE H265 ile düşük bitrate ile normal kalitede canlı yayın nasıl yapılır?
  • Hangi programlar ile yapılır?
  • Hangi [ Twitch.tv; Youtube] H265 destekliyor.?
  • Nasıl yapılır ayarlar ı nasıldır?
  • Hangi cihazlar destekler? Ör: AMD RX 460 HEVC=H265 destekliyor.
  • AMD Ve NIVIDA hangi programlar veya eklentiler gerekli?
Bu konular hakkında bilgisi olan bana ve diğer Technopat'lara yardımcı olabılır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Sorularınıza cevap vermekten ziyade, birkaç tavsiye vermek isterim.
Canlı yayın için tavsiyem, ucuz bir sunucu kiralanmasıdır. OpenVPN tarzı programlarla sunucuya bağlanıp, sunucu üzerinden yayın yapmanız daha stabil olur. Kendi bilgisayarınızda ise uygulama sayesinde Local bir IP adresine yayını göndermiş olursunuz. Ve dalgalanmalardan çok fazla etkilenmezsiniz.
2. olarak da, x265 ile yayın yapabiliyorsanız eğer, çok daha yararlı olur. Zira 2GB'lık x264 1080p bir video, x265 ile ortalama 250MB civarına geliyor. Yayın yapmak için ideal bir boyut.
Ve bildiğim kadarıyla, HEVC farklı birşey, H265 farklı birşey.
Diğer sorulara ise maalesef bilgim yok, cevap veremeyeceğim. Canlı yayın yaptım ancak, Adobe Flash Media Live Encoder kullanarak kendi sunucum üzerinden 1080p 15K bitrate ile yapmıştım. 1 saatlik bir konferans sonunda yaklaşık 50GB veri transferi olmuştu :D ancak 10Gbps indirme ve yükleme hızı vardı yayın yaptığım yerde. Kendi sunucunuz üzerinden RTMP ile yapılacaksa destek verebilirim. Ancak YouTube veya Twitch üzerinden nasıl yapılır bilgim yok maalesef.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı