H310M PRO-VDH Plus anakart HDD'yi görmüyor

DonutGuy

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, sisteme yeni bir HDD aldım. Ek bir depo alanı olarak kullanmak için. Sistemde normalde, bir adet SSD bulunmakta. macOS ve Windows 10 işletim sistemleri de bu SSD içinde kurulu.

Aldığım HDD'nin montajını yaptım, güç ve SATA girişlerini taktım. Fakat ne BIOS üzerinde, ne de işletim sistemlerinin disk yönetiminde de görünmüyor HDD.

Anakartta dört adet SATA girişi var. Her SATA girişinde tek tek denedim fakat sonuç değişmedi. Bilgisayar ilk açıldığı zaman, sanki HDD'den yavaş güçsüz bir şekilde disk dönüyor gibi bir ses geliyor kısa bir süre, sonra kesiliyor. Bu bir sorun mu, emin değilim.

SSD ve HDD'yi bağladığım SATA kablolarını değiş tokuş ederek denedim kabloda bir sıkıntı var mı diye. SSD sistemde gözükmesine rağmen HDD yine görünmedi. SATA kablosu anakart kutusunda vardı. Üzerinde 6 GB/s yazıyor. Bununla alakalı olabilir mi? Anakart SATA III destekli ve aldığım HDD SATA II. Fakat geriye dönük uyumlu diye biliyorum. Acaba HDD'ye güç mü yetmiyor diye düşündüğüm için, SATA'ya giden güç kablolarını sadece HDD'ye bağladım yine değişen bir şey olmadı.

Elimdeki sistem:

Anakart: MSI H310M PRO-VDH Plus.
İşlemci: Intel Core i3-9100F.
Ekran kartı: MSI Radeon RX 580 8 GB.
SSD: Kioxia 240 GB.
Bellek: Apacer Panther 8 GB.
Kasa: Ranker virgo RGB tempered glass.
PSU: High Power 500W eco 80+ Bronze.

Aldığım HDD: WD 320 GB 7200 RPM.

HDD mi bozuk, yoksa sorun başka bir şeyden mi kaynaklı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskiniz işletim sistemi üzerinde iken elinizi diskin üzerine koyunuz. Hafif bir titreşim, hafif bir ısı hissediyorsanız, yazılımsal bir sorun olduğunu varsayarak bu kısma yönelebiliriz. Değil ise direk HURDA.

Aynı sorun için dün ve önceki gün uğraştım. Yeni HDD'den ses gelmesi pek hayra alamet değildir. Benim HDD lerim kafa atıyordu ondan hiçbirini çalıştıramadım sen de aldığın yere tekrar sormayı dene.
Diskiniz işletim sistemi üzerinde iken elinizi diskin üzerine koyunuz. Hafif bir titreşim, hafif bir ısı hissediyorsanız, yazılımsal bir sorun olduğunu varsayarak bu kısma yönelebiliriz. Değil ise direk HURDA.
Böyle çalışan HDD lerimi bilgisayara bağlayamadım takır takır ses geliyor ya da bilgisayarı kastırıyor ya da gördükten sonra sistemden yok oluyor.

Suçu HDD'de arayın. O HDD kalitesiz @Staj Yapan Donanımcı da aynı sorunu yaşamıştı. @55superx de benzer bir sorun yaşamıştı.
Marka olarak mı kalitesiz? Başka bir marka öneriniz var mıdır? Yoksa bu kapasitedeki HDD'ler mi genelde sıkıntılı oluyor?
Şuan bütçem 320 GB karşılıyabildiği için bu HDD'yi alabildim.

İade etmeyi düşünüyorum.

Aslında disk kızağı içinde montaj yaptıktan sonra, elimle herhangi bir titreşim var mı diye baktım. Herhangi bir titreşim hissetmedim HDD'de.

Fakat diskin altındaki yeşil kart kısmında, yani güç ve SATA bağlantılarının olduğu kısıma elimi koyduğumda ısı hissettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı