H410M RAM çıkar tak sonrası 5 bip

Paladynee

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sakarya Üni. Öğrenci
Merhabalar.
Güç kaynağımı ilk satın aldığımda işlemci güç girişini yan taktığım için biraz yanmıştı, ancak sonrasında hiç problem çıkmadi.
Konudaki olay şöyle yaşandı:
Bugün arkadaşlarimla GTA 5 Online oynarken bilgisayarim critical process corruption hata kodu ile 2 defa çöktü. Bu çökmelerin ardından ben de Memtest yapmaya karar verdim. Memtest yapmadan once RAM'leri çıkar tak yapayım dedim, taktım takmasına ancak biraz zorlamak zorunda kaldim ve bilgisayarı açtığımda bilgisayar açılmadı. 5 kısa bip verdi. İşlemci arızasi demekmiş.

Ekteki resimde, elimde tuttugum girişin sol alttaki pini, anakarttaki girişin sağ üstteki pinine geliyor.

i3 10100F.
H410M.
High Power ECO Bronze 500W +80
CMK16GX4M2D3000C16 X2.
GTX 1050 Ti 4 GB.

Dosya Ekleri

• H410M.jpg
    H410M.jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, işlemci güç besleme kablosunda dediğiniz gibi bir hasar oluşmuş. İşlemci, güç almayabilir. RAM takarken normalde zorlamak gerekmez. Hasar vermiş de olabilirsiniz. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. PC açılırsa, Minidump dosyalarını paylaşın. Açılmazsa, dediğim gibi donanımsal olarak zarar görme olasılığı da var.

Hocam, işlemci güç besleme kablosunda dediğiniz gibi bir hasar oluşmuş. İşlemci, güç almayabilir. RAM takarken normalde zorlamak gerekmez. Hasar vermiş de olabilirsiniz. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. PC açılırsa, minidump dosyalarını paylaşın. Açılmazsa, dediğim gibi donanımsal olarak zarar görme olasılığı da var.

Hocam dediğinizi yaptim. Bir degisme olmadi. 2 RAM'i da çıkarıp tek tek calistirmayi denedim. Bir şey degismedi. İşlemcimi cikartip baktim fiziksel hasar gormedim. Termal macununu yenileyip tekrar taktim. Calismadi. Farkli bir guc kaynagi ile denesem calisabilir mi?

Deneyebilirsiniz. Mevcut PSU'nun CPU besleme kablosunda hasar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı