Hackintosh yasal mı?

En iyisi Apple Macintosh almak en yasalı o oluyor...

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Tolunay Tomruk, şirketlerinin büyüklüğü ne olursa olsun tüm yöneticileri lisanslı yazılım kullanmaya çağırıyor .Toplumumuzda lisanssız yazılım kullanma eğilimi, holdingleşmiş büyük firmalardan en küçük şirketlere ve hatta bazı devlet kurumlarına kadar hemen her sektörde görülüyor. Büyük kuruluşlarda lisanssız yazılımlara rastlanmasının en önemli nedeni buralarda kullanılan bilgisayar ve yazılımların çokluğu. Bunun dışında, genellikle kurumsal kimliği oturmamış orta ölçekli kuruluşlar, kopya yazılımlara sıkça rastlanan yerler arasında.

Küçük ölçekli kuruluşlara gelince, diğerlerine oranla daha fazla kopya kullanıyorlar. Donanım satın alırken parasal sorunlarını aşmayı başarabilen bu şirketler, ne yazık ki aynı dürüst hassasiyeti yazılım alırken göstermiyorlar. BSA Türkiye katılımcıları, tüm yöneticileri lisanslı yazılım kullanmaya çağırıyor ve eğitici materyaller aracılığı ile bilinçlendiriyor.

BSA Türkiye katılımcılarının girişimleriyle bugüne kadar gerçekleştirilen arama çalışmalarının hedefini oluşturan kişi ve kuruluşlar lisanssız yazılım türlerine göre gruplandırılıyor. Bunlar arasında "sabit diske yükleme yapan PC satıcıları", "BBS gibi birtakım hizmet ağları üzerinden yazılım kopyalayan lisanssız yazılımcılar", "kurumsal son kullanıcı olarak adlandırılan ve lisanssız yazılımlar ile profesyonel faaliyetlerini sürdüren büyük ve/veya küçük ölçekli firmalar" ve "firmaların lisanssız yazılım kullanan çalışanları" yer alıyor.

Bilgisayar kullanıcıları bilerek ya da bilmeyerek lisanssız yazılım kullanmakla yasalar karşısında suç işlemiş sayılıyor. Yönetimi altında çalışan personelin lisanssız yazılım kullanması veya bulundurması halinde, bunu bilmeseler dahi işveren ve yöneticiler yasalar karşısında sorumlu oluyorlar.

bsa-yenilogo.gif

Bunun dışında BSA'ya göre yasal olan birşey Apple firmasına göre yasal olmayabilir... Özetle Hackintosh olayının yasallığı konusunda Apple'ye göre yasal değil... Üzerinde görmediğiniz hiçbir ürüne OSX yada ios işletim sistemi kurulamaz.

Uygun olan her bileşenli PC, Macosx işletim sisteminin güzelliklerinden faydalanmalıdır... Deneyin, kullanın farkı görün beğenin ve lisanslanın :)

O kadar para verip "Mac" almak yerine hackintosh yapmak daha mantıklı gibi gözüküyor.
Hackintosh'ta herşey çalışacak ve sistem stabil olacağının garantisi yok. Mac alırken sadece işletim sistemi almıyorsun. O işletim sistemi özel olarak hazırlanmış donanımı da alıyorsun. O yüzden Mac cihazlar uzun yıllar sorunsuz kullanılabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı