Hangi alandan üniversite sınavına girmeliyim?

Dün bakacaktım unutmuşum, aklıma yeni geldi kusura bakmayın.

İİBF mezunları iş bulamıyor çünkü özeldeki işler bile artık torpille ya da büyük eforla alım yapıyor. Bir de "network" denilen bir kavram var özel sektör için şart. Ben buna torpilin şirinleştirilmiş kullanımı diyorum. Tamamen ne kadar insan tanıdığınıza bağlı oluyor. Çevrenize zamanı gelince staj ve iş aradığınıza dair haber salıyorsunuz ve "network" yani "tanıdığınız kişiler" size "Gel bir şey buldum." ya da "Bizim şirkette yer var." diyerek alım yapıyor. Saçmalık olarak görüyorum ama günümüz özel sektörü böyle işliyor. Kamuda yok mu? Onu buradan söylemesem daha iyi olur gibi. Tek diyeceğim bu bölümlerin atamalarını araştırmanız gerektiği. KPSS B ve A'dan kaç kişi alıyorlar? Ne gibi kadrolara girilebiliyor? Zaten genel atamalarda 90 almadan kolayca atanılacak bölümler değil ve kurum için atamalarda mülakat girince "network" olmadığı için direkt emekleriniz çöp edilebiliyor. Kararınızdan pişman olabilirsiniz. Her türlü çok çalışmak ve kendinizi geliştirmek için o sertifikadır, bu sertifikadır, bu stajdır koşmak zorunda kalacaksınız. İşin komiği, tanıdığım en aktif olan kişi bile onlarca sertifika, birkaç sağlam staj ve Erasmus sonrası dahi staj bulamaz hale geldi. İstanbul'da değil çünkü. İstanbul ve Ankara dışı bu bölümlerin iş imkanları kan kusuyor ancak. Asgari ücret ile 12 saat çalışıp üstüne patrondan mobbing bile görürsünüz. Küçük aile şirketine girip "Neden böyle oldu?" diye sabahtan akşama kadar ağlarsınız. Ya da gerçekten kamu sınavlarına elenemeyecek kadar süper çalışıp atanırsınız. Mezuniyet sonrası imkanları her türlü zor yani ve bunları insanların yazdıklarını okuyup, deneyimleri dinleyip, iş ilanlarını kurcalayarak anlayabilirsiniz. Mesela bu bölümlerin mezunlarının özel sektör iş ilanlarında ne gibi yetkinlikler istiyorlar? Dil mi? Satış için sertifika mı? İkamet mi? Ehliyet mi? Hepsini düşünmek gerek.

Üstteki cevabım bunun için de geçerli sayılır. Eğer öğretmen olursanız ve güzelce KPSS çalışırsanız sorun yok. Ama Japonca öğretmenliği okursanız yine işsizsiniz çünkü ülkede kaç tane Japonca öğreten okul var ki? Bölümden bölüme değişiyor yine. Üstteki eşit ağırlık bölümleri gibi atamalara bakmak lazım. Sözelden özelde işe girmek neredeyse imkansız gibi görünüyor ama dilden tercüman olarak hukuki ya da sağlık alanındaki belgeleri çevirerek ya da havaalanında vs. çalışarak güzel bir kariyer yapma imkanınız olabilir. Bu da tamamen becerinize bağlı.

Denizcilik ve havacılık bölümleri şu sıralar çok tutuyor. Özellikle havacılık. TUSAŞ gibi şirketler fazla fazla alım yapıyorlar tabii sizin kendinizi süper geliştirmeniz gerekiyor öyle kolay almıyorlar. Yine de yolun sonunda kafanız daha rahat olabilir. Dolarla maaş kazanacak noktaya da gelebilirsiniz. Kaptan ya da pilot olmak sizin hayatınızı sigortalar. İlginizi çekiyorsa deneyin fakat özellikle kaptanlık ve denizcilik için sağlam psikoloji gerekiyor. Örneğin, 6 ay hiç gemiden çıkamayacak olsanız ve internetiniz çoğu zaman çekmese kafanız buna dayanır mı? Bunu sorun. Yapamayacaksanız hava alanına yönelin.

Ön lisans bölümlerinden ataması bol olanlar düşünebilir. Ataması olmayan bölümler yine işsiz bırakır. Özel sektörde de bölümden bölüme durum çok değişken.
Cevap için çok teşekkür ederim. Sizin söylediklerinizi dikkate alarak kendi araştırmamı yapacağım. En son buraya bir güncelleme paylaşırım. Umarım o zaman da yardımcı olursunuz. İyi forumlar.

Ders olarak "sevmediğim" yok ama hepsiyle ilgilenmekten keyif almıyorum. Mesela matematik benim için sıkıcı dahi olsa ihtiyacım olduğunu düşündüğüm için hep önem vermişimdir.

Fiziki, kimya ve biyolojiye yatkınlığım var mı, varsa ne kadar yatkınım hiçbir fikrim yok. Bu derslerin aksine sözel derslerin hepsini çözerken keyif alıyorum diyebilirim.

Keyif aldıklarımdan yola çıkarsak bilgisayar, insan ilişkileri, tarih ve edebiyat dörtlüsünden tavsiyeniz ne olur?

O zaman ben en merak ettiğim soruları sorayım ve sizin de zamanını pek harcamış olmayalım. Umarın cevap verirsiniz.

EA'da ekonomi, hukuk, işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler, psikolji, felsefe, YBS gibi bölümler var. İnternette çoğu iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezununun iş bulamadığını okuyorum. Bu neye göre ve ne kadar doğrudur? Yukarıda saydıklarımdan bölüm içeriğini ve mezun sonrasını hiç bilmediklerim var, nasıl öğrenebilirim?

Sözel veya dilden bölüm tercih etmek yanlış bir karar mı olur? Bunları okuma, işsiz kalırsın diyen çok var. Çünkü zorlarsam yüksek sıralama yapabileceğimi biliyorum ve asıl ilgimi çeken bölümlerden bazıları burada.

Say'da arkadaşlarımdan çok fazla duım tavsiyesi aldım, bana ne kadar mantıklı olur veyahut gerçekten bu kadar yüksek say sıralama yapabilir miyim emin değilim. Aynı zamanda bilgisayarla alakalı bir bölüm de okumak istesem yine say tercih etmek gerekiyor.

Ön lisans okumak ne kadar mantıklı? Buradan meslek sahibi olabilir miyim veya kendime göre bir bölüm bulmam mümkün olur mu? Çünkü ön lisans bu zamana kadar hiç düşünmemiştim, bu konuda bilgilenmem çok iyi olur.

Bende gemi kaptanlığı istiyorum, ve eğer ki ben 6 ay sevdiğimi görmem karaya ayak basmam internetsiz kalırım tüm gün gemide iş yaparım risk alırım diyorsanız olabilirsiniz maaşı iyi.

Olurum elbet. İyi forumlar.
Merhaba, 1 haftalık süreden sonra tekrardan size birkaç soru sormak istiyorum.

YDT + TYT ile yüksek bir sıralama yapabileceğimi düşünüyorum. Dil tarafındaki bölümlere baktığımda kafama en çok yatan İngilizce Öğretmenliği oluyor, ailemdeki herkes de memur olduğu için bana da sürekli sırtını devlete yasla muamelesi yapıyorlar.

Dil'den Öğretmenlik dışında nasıl bir bölüm okumam iş hayatı için mantıklı olur? Öğretmenlik okumak mantıklı mıdır? Dilbilimi, Çeviribilimi veya karşılaştırmalı edebiyat gibi bölümlerin olanakları nasıldır? Çok yüksek sıralamada öğretmenlik okumak puanımı harcamak olur mu? Daha önce KPSS çalışıp kazanırsam sıkıntı olmayacağını söylemiştiniz ki ben de aynı şekilde düşünüyorum. Yine de puan açısından sormak istedim. Sonuçta öğretmenlik okuduğunda hangi üniversiteyi okuduğunun önemi yok, asıl olay KPSS'den yüksek puan almak. Atamalara baktığımda da en mantıklısının İngilizce Öğretmenliği olduğunu düşünüyorum.

EA'da aklımı çelen bölümler ise Yönetim Bilişim Sistemleri ve Hukuk. Hukuk'dan ne kadar ilerleyebilirim (bana uyumlu olur mu emin değilim) veya YBS'de mühendis sayılmadığımız için nasıl bir iş imkanım olur bilmiyorum. Bu bölümler sizce ne kadar mantıklıdır?

SAY'ı hala düşünemiyorum çünkü AYT'de kapatman gereken çok şey var ve bu kısıtlı zamanda bitirebileceğimden emin değilim.

Merhaba, 1 haftalık süreden sonra tekrardan size birkaç soru sormak istiyorum.

Merhaba. Yanıtlayalım bakalım.

YDT + TYT ile yüksek bir sıralama yapabileceğimi düşünüyorum. Dil tarafındaki bölümlere baktığımda kafama en çok yatan İngilizce Öğretmenliği oluyor, ailemdeki herkes de memur olduğu için bana da sürekli sırtını devlete yasla muamelesi yapıyorlar.

İngilizce öğretmenliği atanması en garanti dil bölümü. Kamuya atanmanız şart elbette. Özel sektörde İngilizce öğretmenleri sürünüyor tabiri caizse. Dolayısıyla TYT geçti diye Türkçe, tarih, coğrafya ve matematik çalışmayı bırakmayın, vereceğim en iyi tavsiye bu olur. Açıp soru çözün ki KPSS'ye hazırlık olsun. Garanti atanırsınız. Kafanız rahat olur.

Dil'den Öğretmenlik dışında nasıl bir bölüm okumam iş hayatı için mantıklı olur? Öğretmenlik okumak mantıklı mıdır? Dilbilimi, Çeviribilimi veya karşılaştırmalı edebiyat gibi bölümlerin olanakları nasıldır? Çok yüksek sıralamada öğretmenlik okumak puanımı harcamak olur mu? Daha önce KPSS çalışıp kazanırsam sıkıntı olmayacağını söylemiştiniz ki ben de aynı şekilde düşünüyorum. Yine de puan açısından sormak istedim. Sonuçta öğretmenlik okuduğunda hangi üniversiteyi okuduğunun önemi yok, asıl olay KPSS'den yüksek puan almak. Atamalara baktığımda da en mantıklısının İngilizce Öğretmenliği olduğunu düşünüyorum.

Açıkçası tercümanlık gibi mesleklerde çok geniş iş olanağı oluyor. Özel sektörde mesela, hukuki veya tıbbi metinleri ya da yüksek mertebedeki insanların sözel konuşmalarını anında çeviri yapabilirseniz gerçekten aranan kişi olursunuz. Yayımlanan makaleleri bir dilden diğerine çevirip evde otururken istediğiniz zaman çalışarak çok iyi paralar da kazanabilirsiniz. O gerçi biraz gelirde dalgalanmaya sebep oluyor, sorun olmayacaksa eğer düşünebilirsiniz. Tabii bu da pratik, pratik ve daha fazla pratik demek. İşsiz de kalabilirsiniz, tamamen size ve dil bilginize bağlı. Karşılaştırmalı edebiyat gibi bölümlerde gerçekten sonrasında ne yapabilirsiniz hiçbir fikrim yok, bana çok boş bölüm gibi geliyor doğrusu. Tabii bir şey katıyor ama ileride ne olacak? Soru işareti. Dediğiniz de doğru. Ne özelde ne de kamuda kimse sizin İngilizce öğretmenliğini nerede okuduğunuzu umursamıyor. Çok rahat.

EA'da aklımı çelen bölümler ise Yönetim Bilişim Sistemleri ve Hukuk. Hukuk'dan ne kadar ilerleyebilirim (bana uyumlu olur mu emin değilim) veya YBS'de mühendis sayılmadığımız için nasıl bir iş imkanım olur bilmiyorum. Bu bölümler sizce ne kadar mantıklıdır?

Hukuk biraz çevre ve "elitlik" gerektiriyor bence artık. Ne kadar insan tanırsanız o kadar çok işiniz olur ve o kadar fazla itibarınız olur ve insanlar size yönelir. Şirket için de çalışabilirsiniz elbet, bu da biraz düşük maaş oluyor. Savcılık gibi mesleklere yükselmek de oldukça zor. Eğer ezberim iyidir, açar saatlerce okuma yaparım hiç sorun olmaz diyen biriyseniz neden olmasın? Ama gerçekten yorucu ve insanı bitiren bir süreç. Artık yolun sonuna sınav da koydular, her hukuk mezunu avukat olamıyor. Bunu da bilin. İşler biraz zorlaştı. YBS de işletme ve PC programcılığı karması bir bölüm yani ucu çok açık. Mühendis olmadığınız için çoğu staj ve iş imkanlarından uzak kalacağınız gibi işletme ile ilgili olan yerlere başvurabileceksiniz. Yani orada da hangi alana yönelmek istediğiniz önemli. İşletme kısmına mı bilişim kısmına mı? Ve iş imkanları da çok farklı, 4 yıl sonra iş imkanları ne kadar olur bilemeyiz. Herkes yazılımcı oluyor bu devirde. Belki de çok yığılma olacağından işsizlik artacak.

SAY'ı hala düşünemiyorum çünkü AYT'de kapatman gereken çok şey var ve bu kısıtlı zamanda bitirebileceğimden emin değilim.

Eğer seçiminiz tatmin etmezse ve yeniden bölüm değiştirmek isterseniz bu yol da açık, tercih edebilirsiniz.

Merhaba. Yanıtlayalım bakalım.

İngilizce öğretmenliği atanması en garanti dil bölümü. Kamuya atanmanız şart elbette. Özel sektörde İngilizce öğretmenleri sürünüyor tabiri caizse. Dolayısıyla TYT geçti diye Türkçe, tarih, coğrafya ve matematik çalışmayı bırakmayın, vereceğim en iyi tavsiye bu olur. Açıp soru çözün ki KPSS'ye hazırlık olsun. Garanti atanırsınız. Kafanız rahat olur.

Açıkçası tercümanlık gibi mesleklerde çok geniş iş olanağı oluyor. Özel sektörde mesela, hukuki veya tıbbi metinleri ya da yüksek mertebedeki insanların sözel konuşmalarını anında çeviri yapabilirseniz gerçekten aranan kişi olursunuz. Yayımlanan makaleleri bir dilden diğerine çevirip evde otururken istediğiniz zaman çalışarak çok iyi paralar da kazanabilirsiniz. O gerçi biraz gelirde dalgalanmaya sebep oluyor, sorun olmayacaksa eğer düşünebilirsiniz. Tabii bu da pratik, pratik ve daha fazla pratik demek. İşsiz de kalabilirsiniz, tamamen size ve dil bilginize bağlı. Karşılaştırmalı edebiyat gibi bölümlerde gerçekten sonrasında ne yapabilirsiniz hiçbir fikrim yok, bana çok boş bölüm gibi geliyor doğrusu. Tabii bir şey katıyor ama ileride ne olacak? Soru işareti. Dediğiniz de doğru. Ne özelde ne de kamuda kimse sizin İngilizce öğretmenliğini nerede okuduğunuzu umursamıyor. Çok rahat.

Hukuk biraz çevre ve "elitlik" gerektiriyor bence artık. Ne kadar insan tanırsanız o kadar çok işiniz olur ve o kadar fazla itibarınız olur ve insanlar size yönelir. Şirket için de çalışabilirsiniz elbet, bu da biraz düşük maaş oluyor. Savcılık gibi mesleklere yükselmek de oldukça zor. Eğer ezberim iyidir, açar saatlerce okuma yaparım hiç sorun olmaz diyen biriyseniz neden olmasın? Ama gerçekten yorucu ve insanı bitiren bir süreç. Artık yolun sonuna sınav da koydular, her hukuk mezunu avukat olamıyor. Bunu da bilin. İşler biraz zorlaştı. YBS de işletme ve PC programcılığı karması bir bölüm yani ucu çok açık. Mühendis olmadığınız için çoğu staj ve iş imkanlarından uzak kalacağınız gibi işletme ile ilgili olan yerlere başvurabileceksiniz. Yani orada da hangi alana yönelmek istediğiniz önemli. İşletme kısmına mı bilişim kısmına mı? Ve iş imkanları da çok farklı, 4 yıl sonra iş imkanları ne kadar olur bilemeyiz. Herkes yazılımcı oluyor bu devirde. Belki de çok yığılma olacağından işsizlik artacak.

Eğer seçiminiz tatmin etmezse ve yeniden bölüm değiştirmek isterseniz bu yol da açık, tercih edebilirsiniz.
Peki İngilizce Öğretmenliğini veya farklı bir dil bölümünü kazanırsam ne kadar çift anadal imkanım oluyor, bir bilginiz var mı?

Bu arada Dil'den yüksek sıralama yapıp Boğaziçi İngilizce Öğretmenliğini okumayı düşünüyorum. İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bölümlere gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü planım direkt KPSS'den atanıp öğretmen olmak. Formasyonla da uğraşmamış olurum.

Bu bölümü okurken de kendimi geliştirebileceğim uğraşlar edinebilirsem çok iyi bir 4 sene geçirebilirim gibi geliyor.(veya imkan varsa ve mantıklı ise çap)

Peki İngilizce Öğretmenliğini veya farklı bir dil bölümünü kazanırsam ne kadar çift anadal imkanım oluyor, bir bilginiz var mı?

Okuldan okula değişir. Hiç bile olabilir.

Bu arada dilden yüksek sıralama yapıp Boğaziçi İngilizce Öğretmenliğini okumayı düşünüyorum. İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bölümlere gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü planım direkt KPSS'den atanıp öğretmen olmak. Formasyonla da uğraşmamış olurum.

Çok rahat olur. Formasyon uzun iş. En temizi direkt öğretmenlik. Hedefiniz olması da çok güzel. Başarırsınız elbet.

Bu bölümü okurken de kendimi geliştirebileceğim uğraşlar edinebilirsem çok iyi bir 4 sene geçirebilirim gibi geliyor. (veya imkan varsa ve mantıklı ise çap)

Okurken tabii kendinizi geliştirin, bırakmayın. Alternatif yollarınız olsun.

Geri
Yukarı