Hangi güç kaynağı ile peltier çalıştırılır?

burak aksu

Hectopat
Daha fazla  
Hobi amaçlı bir şeyler yapmak istiyorum. Elimde fotoğrafta gördüğünüz iki tane güç kaynağı var. Bunlardan linkte vermiş olduğum peltieri hangisi ile daha randımanlı çalıştırabilirim? 18 volt ile yanma riski var mıdır veya önerebileceğiniz başka peltier modeli var mıdır? Şimdiden teşekkürler.
Peltier: Tec1-12708 Peltier 123,2w Termoelektrik Soğutucu GittiGidiyor'da 178841358

güçç.jpg

Siyah olan ile çalıştıramazsın. Diğeri ile de bir elektrikçi kontrolünde bağlantı ve değerleri kontrol edip dene. Yoksa ölüm riski var dikkatli ol.
Ölüm riskinin neden olabileceğini anlamadım. Açık uçlu kablolar ile power supply'dan elektrik aldığım yerlere değiyorum sıkıntı olmuyor. Peki siyah ile olmamasının nedeni volt'tan mı kaynaklanıyor?

PSU ile çalışır. Siyah olan adaptörün akımı yetmez Peltier çok güç tüketen bir parça. Ölüm riski şehir şebekesine değmediğin sürece olmaz.

Arkadaşında dediği gibi en iyisi eski bir bilgisayardan çıkardığın güç kaynağını kullanmaktır ben öyle yapıyorum 12V 15 amper ile besliyorum peltieri ve rahatlıkla buz üretebiliyorum. Ama bunu yapınca diğer tarafı çok ısındığı için sağlam bir soğutucu kullanman gerek öyle mosfet transistör soğutucu ile olmaz fan filan olmalı en iyisi yine eski bir bilgisayardan çıkma işlemci fanı kullanman olur iyi çalışmalar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı