Hangi ISS seçilmeli?

Ne yazık ki bu genel bir soru olması yanlış. Her ISS her kullanıcıya aynı hizmeti sunamaz başlıca nedenleri ise her yerde alt yapı aynı değil ve herkesin POP noktasına olan uzaklığı aynı değil. Aşama aşama kendinize en uygun ISS hangisi belirlemeniz gerek.

Öncelikle bulunduğunuz dairenin alt yapısını kontrol etmeniz gerekmekte. Genelde Türk Telekom'a ait olur fakat kimi zaman SuperOnline, TurkNet veya KabloNet alt yapılarıda olabilir veya birden fazla alt yapıda olabiliyor. Eğer birden fazla alt yapı varsa alt yapının türlerini karşılaştırmak gerek.

Sizin alt yapınız Türk Telekom VDSL/VDSL 2 fakat dolaba uzaklığınız fazla olduğu için ortalama tahmini bir hız olarak 45 Mbps göstermiş. Tecrübelerime göre genelde tahmini değerden 10 Mbps aşağı alınıyor.

Sizin için uygun paketler 35 Mbps VDSL veya 24 Mbps VDSL. Şimdi ise sizin için uygun ISS ve ISS'lerin sunduğu paketlere bakalım.

Tahhütsüz Paketler: TurkNet tercih ederseniz 99.90 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 50 Mbps veya 35 Mbps olarak tanımlanacak. NetSpeed tercih ederseniz 86 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 35 Mbps olarak tanımlanacak. Millenicom tercih ederseniz 94.90 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 35 Mbps olarak tanımlanacak.

Tahhütlü Paketler: Türk Telekom tercih ederseniz şuanda olan "Evde Fiberin Gücü" kampanyasına göre 99.90 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 24 Mbps tanımlanacak. Millenicom tercih ederseniz 94.90 TL (İlk 3 ay 79.90 TL) ödeyeceksiniz ve paketiniz 35 Mbps olarak tanımlanacaktır. SuperOnline ve Vodafone net ücret belirtmediği için eklemedim.

Sonuç olarak sizin için uygun olan ISS; Tahhütsüz NetSpeed 35 Mbps (86 TL).

VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 17a
Traffic Type: PTM Mode
Link Uptime: 3 days: 9 hours: 56 minutes
============================================================================
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 4.152 Mbps 18.905 Mbps
Actual Net Data Rate: 4.069 Mbps 18.839 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 14.0 dB 16.0 dB
Actual Delay: 0 ms 0 ms
Transmit Power: 8.6 dBm 13.6 dBm
Receive Power: -5.8 dBm 0.0 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
Total Attenuation: 14.3 dB 14.1 dB
Attainable Net Data Rate: 10.456 Mbps 38.776 Mbps
VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
Line Attenuation(dB): 5.6 29.5 37.9 N/A 12.7 38.5 45.2
Signal Attenuation(dB): 5.4 29.1 37.3 N/A 12.7 38.5 45.3
SNR Margin(dB): 18.3 14.3 13.6 N/A 16.0 16.0 16.1
Transmit Power(dBm):- 0.5 4.6 5.3 N/A 12.7 6.9 4.1

VDSL Counters

Downstream Upstream
Since Link time = 56 min 31 sec
FEC: 223 0
CRC: 292 0
ES: 279 0
SES: 0 0
UAS: 0 0
LOS: 0 0
LOF: 0 0
LOM: 0 0
Latest 15 minutes time = 11 min 59 sec
FEC: 2 0
CRC: 0 0
ES: 0 0
Previous 15 minutes time = 15 min 0 sec
FEC: 2 0
CRC: 1 0
ES: 1 0
Latest 1 day time = 9 hours 56 min 59 sec
FEC: 17 0
CRC: 34 0
ES: 33 0
Previous 1 day time = 24 hours 0 sec
FEC: 72 0
CRC: 96 0
ES: 92 0
Total time = 1 days 9 hours 56 min 59 sec
FEC: 223 0
CRC: 292 0
ES: 279 0
UAS: 27 27

Altyapı değerlerim bu şekilde gözüküyor modem arayüzünde.
İç tesisatınızdan kaynaklı olabileceğini düşündüğüm bir miktar zayıflık var. 50 Mbps'e çıkabilmeniz pek olası görünmüyor. Sanıyorum ki sağlıklı bir şekilde 35 Mbps'e tanımlayabilir ve ulaşabilirsiniz.

Ne yazık ki bu genel bir soru olması yanlış. Her ISS her kullanıcıya aynı hizmeti sunamaz başlıca nedenleri ise her yerde altyapı aynı değil ve herkesin pop noktasına olan uzaklığı aynı değil. Aşama aşama kendinize en uygun ISS hangisi belirlemeniz gerek.

Öncelikle bulunduğunuz dairenin alt yapısını kontrol etmeniz gerekmekte. Genelde Türk Telekom'a ait olur fakat kimi zaman Superonline, TurkNet veya Kablonet alt yapıları da olabilir veya birden fazla alt yapıda olabiliyor. Eğer birden fazla altyapı varsa alt yapının türlerini karşılaştırmak gerek.

Sizin alt yapınız Türk Telekom VDSL/VDSL 2 fakat dolaba uzaklığınız fazla olduğu için ortalama tahmini bir hız olarak 45 Mbps göstermiş. Tecrübelerime göre genelde tahmini değerden 10 Mbps aşağı alınıyor.

Sizin için uygun paketler 35 Mbps VDSL veya 24 Mbps VDSL. Şimdi ise sizin için uygun ISS ve ISS'lerin sunduğu paketlere bakalım.

tahhütsüz paketler: TurkNet tercih ederseniz 99.90 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 50 Mbps veya 35 Mbps olarak tanımlanacak. Netspeed tercih ederseniz 86 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 35 Mbps olarak tanımlanacak. Millenicom tercih ederseniz 94.90 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 35 Mbps olarak tanımlanacak.

tahhütlü paketler: Türk Telekom tercih ederseniz şu anda olan "evde fiberin gücü" kampanyasına göre 99.90 TL ödeyeceksiniz ve paketiniz 24 Mbps tanımlanacak. Millenicom tercih ederseniz 94.90 TL (ilk 3 ay 79.90 TL) ödeyeceksiniz ve paketiniz 35 Mbps olarak tanımlanacaktır. Superonline ve Vodafone net ücret belirtmediği için eklemedim.

Sonuç olarak sizin için uygun olan ISS; tahhütsüz Netspeed 35 Mbps (86 TL).

Herhangi bir şekilde problem yaşar mıyım Netspeed'te?

Herhangi bir şekilde problem yaşar mıyım Netspeed'te?
Müşteri hizmetleri gayet donanımlı ve telefon üzerinden istediğin işlemi yaptırabiliyorsun. Eğer POPnoktasına uzak isen seni kendi POP noktasından değil de Türk Telekom POP noktasından internete çıkarabiliyor bu da ping için güzel bir şey.

Müşteri hizmetleri gayet donanımlı ve telefon üzerinden istediğin işlemi yaptırabiliyorsun. Eğer pop noktasına uzak isen seni kendi pop noktasından değil de Türk Telekom pop noktasından internete çıkarabiliyor bu da ping için güzel bir şey.

Çok teşekkür ederim Netspeed ISS'ye geçeceğim.

Bazıları TürkTelekom'u kötülüyor. Bu, konum ile alakalı. Benim bulunduğum konumda kendileri mükemmel hizmet veriyor. Mahallemde, hiç bir Allah'ın kulu TürkTelekom kadar iyi hizmet vermiyor. Öncelikle mahallende kim ne ISS kullanıyor araştır. Sonra "memnun musunuz?" diye sor. Ona göre sonuca var.
Kesinlikle doğru bir açıklama 👍🏻

Açıkçası ben TT fiber kullanıyorum neredeyse mükemmel bir hizmet var ancak 35 Mbps ile yetinmek istemiyorum 1Gbps altyapı varken TurkNet denemek isterdim.

Açıkçası ben TT fiber kullanıyorum neredeyse mükemmel bir hizmet var ancak 35 Mbps ile yetinmek istemiyorum 1Gbps altyapı varken TurkNet denemek isterdim.
Şöyle söyleyeyim sana hızın 35 te olsa 1000 de olsa sitelerin sana kullandirttigi kadar hız kullanabilirsin ve birçok sitede zaten sınırlama var o yüzden cok kafana takma su anki internetten memnunsan problem yasatmiyorsa devam et 35 gayet yeterli bir hız

Geri
Yukarı