Hangi MacBook Air alınmalı?

Simien

Hectopat
Katılım
7 Aralık 2019
Mesajlar
47
Merhaba web programlama ile uğraşıyorum ve halihazırda masaüstü bilgisayar kullanıyorum fakat taşınılabilirlik açısından ve belki mobil uygulama işine girerim diye MacBook almaya karar verdim.

Pro model düşünmüyorum o kadar ağır işlerim olacağını sanmıyorum. Mac tarafına giriş için Air almayı düşünüyorum.
Ekranı muhtemelen 15.3" tercih edeceğim(mağazada denedikten sonra belki fikrim değişebilir)
256 GB SSD düşünüyorum. Çok bir depolama ihtiyacım olmuyor. Olması durumunda harici SSD düşünüyorum.
Takıldığım asıl nokta şöyle M.2, M3, 8 GB RAM, 16 GB RAM nasıl bir kombinasyon yapmalıyım? M3 8 GB düşünüyordum daha önce izlediğim incelemeler de yeterli olacağını söylüyordu fakat bugün izlediğim bir incelemede 6 GB'ın sadece sistem tarafından kullanıldığı, yetersiz olabileceği söyleniyordu. Az önce mesut çeviğin inelemesini izlediğimde M3 ile M.2 arasında çok da bir fark olmadığından bahsediyordu. Bunlar dışında M.2'li versiyonda 256 GB tek olduğu için(sanırım RAID gibi bir şeyden bahsediyorlar) daha yavaş olduğu söyleniyor M3'te de aynı mı bu durum? Nasıl bir kombinasyon önerirsiniz?
 
Bildiğim kadar yazayım:

RAM tarafında kesinlikle 16 GB tercih edilmeli.
M2-M3 arasında aşağı yukarı %20-30 civarı bir fark var.
Depolama tarafında okuma yazma hızı farkı bir dönem vardı ama M3'lerle beraber kaldı mı o durum benim de fikrim yok.
 
Disk alanını taşınabilir disklerle v.s çözebilirsin. Yani ihtiyacın olursa bu şekilde çözebilirsin ama Ram konusunda elinden birşey gelmez. Ben kesinlikle 16gb ram tercih etmelisin diyorum. Bendede 1 macbook pro ve 1 mac mini var ikisinde de 16gb tercih ettim.
 
Disk alanını taşınabilir disklerle vs çözebilirsin. Yani ihtiyacın olursa bu şekilde çözebilirsin ama RAM konusunda elinden bir şey gelmez. Ben kesinlikle 16 GB RAM tercih etmelisin diyorum. Bende de 1 MacBook Pro ve 1 Mac mini var ikisinde de 16 GB tercih ettim.

8 GB'ın yeterli olmayacağını düşünüyorsunuz o halde yazılım için. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Bildiğim kadar yazayım:

RAM tarafında kesinlikle 16 GB tercih edilmeli.
M.2-M3 arasında aşağı yukarı %20-30 civarı bir fark var.
Depolama tarafında okuma yazma hızı farkı bir dönem vardı ama M3'lerle beraber kaldı mı o durum benim de fikrim yok.

%20-30 azımsanacak bir fark değil ancak bütçeye göre M.2'de tercih edilse sorun olmaz sanırım. Fakat performans farkı ve güncellik açısından M3 almaya çalışacağım. Teşekkür ederim.

15.3” için mağazadaki görevli güzel yorumlar yapmadı. Tam ne dediğini anlamadım açıkçası ama. Arkadaşlar da 13 inc öneriyor. Ben de tarz olarak seviyorum 13 ama 15 ile daha rahat çalışılır gibi. Ne düşünüyorsunuz.
 
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı