Hangi programlama dili öğrenilmeli?

The GuarDian0

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben yazılımda kendimi geliştiren biriyim ve liseliyim. (Lise 3)
Söylemek istediğim ben HTML ve CSS'de orta ve ileri seviyede denebilecek kadar biliyorum JS, Bootstrap, PHP, Jquery'de de temellerim var. Hatta istersem 2-3 saatte de MySQL öğrenebilir çok çabuk öğreniyorum ve çok çalışıyorum kursları çok hızlı bitiriyorum. Saaatlerimi kurs aramakla harcıyorum bana bu söylediklerim üzerinde gidişatımın yorumunu yapıp kurs önerilerinde bulunursanız sevinirim. Ayrıca hangi programlama diline gireyim? Şu an JavaScript öğreniyorum orta ve ileri seviyede. Ayrıca forumlardaki diğer yazılan benzer konuları okudum.

Benim anlamadığım. Ezbere mi gidiyorsunuz? Eğer öyleyse uygulamalı olarak deneyin. Ezber ile bir yere varilmaz.

Önerdiğim Programlama Dilleri;

- C#
- JavaScript
-
Node.Js

Önerdiğim Uygulamalar;

- Microsoft Visual Studio Ya Da Code 2019 (Community And Proffessional)
- Microsoft Visual Studio 2012 (Proffessional)

Son düzenleme:
Bence seviyeniz orta ise JavaScript ile başlayın, daha yeni iseniz Python öğrenin. Python öğrenirseniz diğer dilleri rahatlıkla öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum çünkü kodlama mantığı diğerleriyle aynı ama biraz daha basit.

Evet python kolaydır. Syntaxın kolaylığı akılda kalıcı olmasını sağlar. Kolay bir dil olmasına rağmen kullanım alanları geniştir.

Dil öğrenmek yerine teknoloji ve platformu öğrenmek önemli. Programlama dilleri öyle sadece öğrenmek için öğrenilmez. Ne yapak istiyorsun onu bilmen gerekiyor?

Web uygulaması mı geliştireceksin Node.JS, Python(Flask), ASP.NET
Windows/Linux masaüstü uygulaması mı geliştireceksin: C#, Python, Java, Node.JS
Makine öğrenmesi, derin öğrenme algoritmaları mı geliştireceksin: Python, ML.NET
vs vs vs

Tabi her dille aslında bazı istisnalar hariç her şeyi yapmak mümkün. Önemli olan şey ne yapmak istediğin. Dil sadece bir araç. Her zaman her koşulda öğrenilir.

Yazılımı öğreniyorsunuz ama ne için? Yukarıda bazı arkadaşlar da bahsetmiş. Dil öğrenmek pek bir işinize yaramaz. Önemli olan ürün geliştirebilmek ya da teknolojiye hakim olmak. C#'ı derinlemesine biliyor olsan da Unity'de oyun geliştiremezsin. Çünkü Unity'e hakim değilsin. Bunun gibi düşün. Önceliğin ne öğrenmek değil ne yapmak istediğin olmalı.

Geri
Yukarı