Hard disk kilitleniyor

Keremyeniaras

Hectopat
Öncelikle merhaba, forumda yeniyim yanlış bir yere konu açtıysam özür dilerim.

Son günlerde hard diskten ortalama 10 saniyede bir yeniden başlama sesi geliyor ve o esnada yaptığım işlem 2-3 saniyeliğine kilitleniyor. Bilgisayarı açtığımda 15 dakikada kendine geliyor. WinRAR'dan dosya çıkarırken birkaç saniyeliğine donuyor ve çok aşırı yavaş çıkartıyor ve en önemlisi USB'den format atamıyorum bu işlem başarısız hatası veriyor. Detaylı tarama yaptım sonuç yok, Memtest86 ve Windows'un kendi RAM testini yaptım onda da sıkıntı yok. Başka önerebileceğiniz program var mı? Veya ne yapmalıyım?

İşlemcim AMD Ryzen 5 1500X.
RAM 8 GB.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti.

Dosya Ekleri

• Screenshot_8.png
    18,3 KB · Görüntüleme: 43
HD Tune'da tarattım.

Quick scan tikini kapatıp tam tarama yapabilir misiniz? Sectörlerde sorun olmasa bile HDD'nin içersindeki sürücü hasar almış olabilir.
Driverlerinizin güncelliğinden de emin olun driver indirme programlarıyla taratıp kontrol edebilirsiniz.

Hiç BIOS güncellemesi yaptınız mı?

Tüm driverlarım güncel tek tek aratıp baktım booster programları kullanmadım ve 2 seçenekten de tarattım
Hiç BIOS güncellemesi yaptınız mı?
Anakartımı birkaç ay önce sıfır şekilde almıştım eski bir anakart msi a320m pro, bendeki güncel mi değil mi nasıl öğrenebilirim?

Taramaya göre sectörlerde sorun gözükmüyor HDD'nin sürücüsünde sorun olabilir. Eğer masaüstü pc kullanıyorsanız kasayı açıp HDD'nin bağlı olduğu SATA kablosunu farklı yuvaya takmayı deneyebilirsiniz.

Anakart üreticisi sitesinden Support bölümünde anakartın modelini yazarak en son yazılımı oradan indirebilirsiniz. Eğer sürüm numarasını öğrenmek istiyorsanız BIOS'a girip oradan görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_9.png
    95 KB · Görüntüleme: 24
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…