Hard diskten güçlü çarpışma sesleri gelmesi normal mi?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
SSD veya HDD modeli
WD Green 1 TB SATA HDD
Anakart
ASUS Prime H310M-F R2.0
Güç kaynağı, masanın üzerinde. Uzay montaj kullandığım için güç kaynağının üzerine hard disk koydum. Sabit disk çalıştığında öyle sesler çıkıyor ki sanki çarpışma oluyor. Örneğin bir masayı sürtünce zeminden çıkan ses gibi güçlü bir ses oluşuyor. Bu normal mi? Yankı yapıyor olabilir mi? Öyle bir ses var ki masayı titretiyor.

Hard diskler RPM özelliğine göre ses çıkarmaları normaldir fakat bu kadarı fazla bad sector taraması yapın. Ölümü yakın sanırım. Çünkü bende 15 senelik WD markasının hard diski var ve sadece titreme sesi geliyor oda plakanın üstüne direkt vidalar ile sabitlediğim için kutu içerisine koysam ses bile gelmez sizde bir sorun var.

Sabit olması o kadar gerekli değil bence disk ölmeye başlamış artık yazma kafası çalışmıyor diye düşünüyorum.
Hiçbir sıkıntı görünmüyor. Dosyalar hızlı açılıyor. Hatta 3,5 yıllık SSD'den daha düşük gecikmeye sahip. Sadece sanırım birkaç bad sector var. Onun dışında performansı güzel.
Sabit diski sabitlemediğiniz zaman çok daha fazla ses çıkartır. Adı üstünde sabit disk. Sabit olması gerekiyor. :)
Sabit disk ayaklanıp gidecek değil ya, onu bağlamama gerek yok. :)

Hiçbir sıkıntı görünmüyor. Dosyalar hızlı açılıyor. Hatta 3,5 yıllık SSD'den daha düşük gecikmeye sahip. Sadece sanırım birkaç bad sector var. Onun dışında performansı güzel.

Yazma/okuma kafası disk plakası dönükçe bad sectora geldikçe ses çıkar. O zaman normaldir.

Eskiden kullandığım bir HDD bu tür sesler çıkarıyordu. Bir gün bazı testlere sokup ömrüne, hızına vb baktım, bad sector taraması yaptım fakat bir sorun görünmedi. Ses yönünden rahatsızlık verse de, Windows 10'a geçip SSD alana kadar kullanmaya devam ettim. Yani gürültülü olması, bozuk veya yakında bozulacağı anlamına gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı