Hard sentinel HDD sağlık değerleri

konkont

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Aşağıdaki ekran görüntüleri masaüstü bilgisayarımda ki bad sector görüntüsünü içermektedir. Yaklaşık1, 5 ay önce bilgisayar açılışında uyarı almamla başladı. Anladığım kısmi İngilizce ile F1 tuşu ile devam ettiğimde bilgisayarım normal açılışına devam etti. HDD Tune ve esentiel isimli programları kurdum, disk biçimlendirme gibi (şu yeşil kırmızı küçük kutucukları izlediğimiz program) programları denedim. Her şeyden önce bilgisayarımın performansından son derece memnunum.
Yani 2009 yılında aldığım bilgisayara göre şükür hiç utandırmadı beni, hala da sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Bir gün Windows güncelleme uyarısı geldi ama birçok kez kapandı açıldı vs. (güncellemeleri hiç aksatmadan yaparım) bu güncellemeden 1-2 gün sonra bu durum ortaya çıkınca emin olmamakla birlikte acaba bundan dolayı mı oldu soru işaretleri var kafamda. İlk aldığım ancaki Windows ile şu andaki hali çok farklı, artık telefonu bilgisayarıma anlık bağlıyorum, aynı telefondaki gibi sağ tarafta haber reklam bildirimleri geliyor. Bu kadar güncellemeyi kaldırmadı mı acaba diye de aklımda soru işaretleri var. Bilgisayarıma yüksek seviyeli bildiğimiz normal format dahi attım ama değişen bir şey olmadı. En son Low Level format diye bir şey duydum ama buna çözüm olmayacağına dair yorumlar da okudum. %0 sağlık %100 performans bana saçma geliyor, biçimlendirme veya sorun aramada tüm kutular yeşil geliyor, işi bilen biri olmasam da bir gariplik var diye düşünüyorum. Yardımlarınızı ve fikirlerinize ihtiyacım var. Saygılar.

Ekran Alıntısı1.JPG

Ekran Alıntısı2.JPG

Hocam harddiskinizin içindeki diskin bazı kısımları çizilmiş ya da artık bazı kısımları ömrünü yitirmiş olabilir. Bu daha çok performansa yani veri yazma okumasına/yazmasına değil de daha çok saklanan verilerin kaybolmasına sebep olur. Yeni bir HDD'ye mümkünse SSD'ye geçin ve verilerinizi yenileyin ayrıca hardisk üreticisinin disk sağlığı programıyla tekrar test yapın.
Harddisk markasını Google'da arama çubuğuna yazın ardından dashboard yazın. Örneğin WD dashboard. Bu sayede üreticinin yazılımını indirir ve diskinizin doğru sağlığını öğrenebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı