Ali Altun

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle esenlikler dilerim. 2 gün önce 2.el 2 TB taşınabilir harddisk aldım, 100 GB kadar film vs. attım fakat dalgınlığıma geldi, düşürdüm. Düşürdükten sonraki gün taktığımda harddiskin ışığı yandı fakat bilgisayar harici harddiski algılamadı. İnternetten çözümlerini araştırıp her şeyi denedim fakat en son sorunun harddiski düşürdükten sonra oluştuğunu farkettim. Harici harddiski söktüm, içinden sabit disk olan (Samsung) model HD204UI çıktı, birkaç aparatla (?) harici harddiske çevirmişler. Neyse, sonuç olarak soruma geliyorum, bunların önemli olduğunu düşündüğüm için anlattım. Şimdi ben bu harddiski taktım fakat "NTLDR is missing" hatası aldım. Ben bu harddiske nasıl işletim sistemi yüklerim, ve sorunun harddiskte mi yoksa aparatlarda mı olduğunu nasıl anlarım? (Bence aparatlarda, çünkü baktığımda aparatlardan birisinin ufak bir dişi kırıktı) Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim, cevapları bekliyorum.

Diskiniz 3.5" sanırım ve 5400 RPM dönüş hızına sahip. USB 3.0 destekli harici disk kutularından alabilirsiniz. 50 - 100 TL arası değişmekte. Elinizdeki HDD'yi bu şekilde harici olarak çalıştırıp kullanabilirsiniz. Hatta ben elimdeki birçok diski böyle değerlendirdim.

Onun haricinde, bilgisayara kasa içinden normal sata + güç kablosu şeklinde bağlayıp işletim sistemi kurup kullanabilirsiniz. Veya ikinci sabit disk olarak ayarlayabilirsiniz. (Boot ayarlarından en sona getirerek)

Benim tavsiyem, çok elzem bir durum yoksa 5400 RPM diske işletim sistemi kurmayınız, sadece depolama olarak kullanınız. Çünkü belirgin bir biçimde hızı düşük olacaktır. Bu arada diskinizi HD Tune programı ile de taramanızı öneririm.

Elinizdeki aparatın bozuk olup olmadığını, farklı bir 3.5" disk takarak teyit edebilirsiniz.

Diskiniz 3.5" sanırım ve 5400 RPM dönüş hızına sahip. USB 3.0 destekli harici disk kutularından alabilirsiniz. 50 - 100 TL arası değişmekte. Elinizdeki HDD'yi bu şekilde harici olarak çalıştırıp kullanabilirsiniz. Hatta ben elimdeki birçok diski böyle değerlendirdim.

Onun haricinde, bilgisayara kasa içinden normal sata + güç kablosu şeklinde bağlayıp işletim sistemi kurup kullanabilirsiniz. Veya ikinci sabit disk olarak ayarlayabilirsiniz. (Boot ayarlarından en sona getirerek)

Benim tavsiyem, çok elzem bir durum yoksa 5400 RPM diske işletim sistemi kurmayınız, sadece depolama olarak kullanınız. Çünkü belirgin bir biçimde hızı düşük olacaktır. Bu arada diskinizi HD Tune programı ile de taramanızı öneririm.

Elinizdeki aparatın bozuk olup olmadığını, farklı bir 3.5" disk takarak teyit edebilirsiniz.
Hocam direk olarak öbür sata diskindeki kabloların aynısını bağladım ve sorunum çözüldü. USB şeklinde görünüyor şu an, kullanabiliyorum. Bende de HD502HI (500 GB) vardı da, hangisi daha iyidir? (Windows kurmak için)

HD502HI > 5400RPM > Sata3 > 16 MB Önbellek
HD204UI > 5400RPM > Sata2 > 32 MB Önbellek

Burada Sata3 daha iyi olduğu için HD502HI olana sistem kurmanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Onun haricinde, bilgisayara kasa içinden normal SATA + güç kablosu şeklinde bağlayıp işletim sistemi kurup kullanabilirsiniz. Veya ikinci sabit disk olarak ayarlayabilirsiniz. (Boot ayarlarından en sona getirerek)

Konuyu hortlatıyorum ama bir şey sormam gerek. Ben de harici hard disk kutusu alıp, ona taktım, hard diske işletim sistemi kurdum anca bilgisayar kapanırken hard disk birden kapanıyor gibi ses çıkartıyor. Hard diski bilgisayara dahili olarak taktığımda böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. Bunun sebebi nedir ve hard diske bir zararı var mı?

Geri
Yukarı