Hastalık kafamdan çıkmıyor

Geçen haftalarda da buna benzer konular açmıştım ama ne yaptıysam fayda etmedi. Artık hayatım yok gibi bir şey ne olacaksa olsun moduna girmeye başladım. 2 hafta önce kalbim ağrıyordu şimdi o geçti ama baş ağrısı ve uyuşmalar başladı. Ama bu çok daha fazla korkutuyor doğal olarak. Doktorlar ve sağlıkla yakından alakalı tanıdıklarım beyninde tümör olsa elini kaldırmazsın doğru dürüst yuruyemezsin ve zaten sende böyle bir şey olsa (Allah korusun) biz zaten fark ederiz hemen hastaneye gideriz diyorlar ama ben inanmıyorum bir türlü.

O kadar beynimin içine kazınmış ki bu mesele rüyamda bu hastalığın tam da bana uyduğuna dair makaleler okuyordum geçen. Peki sizce de ailem ve doktorlar doğru mu söylüyor öyle bir şey olması durumunda (Allah korusun) kesin belli eder miydi kendini?

Benim şikayetlerim baş ağrısı/dönmesi, nadiren kulak çınlamas/ağrısı ve ara sıra vücudumun farklı yerlerinde uyuşma kafa derisi ayak vs. ama bunların hepsi bana engel değil sadece varlar yani baş ağrısından kafamı kaldıramayacak ya da baş dönmesinden ayağa kalkamayacak durumda değilim uyuşmalar da genelde belli belirsiz gelip geçiyor sanki ignelenme gibi.

Bir de mesela doktorla bu meseleyi görüştüğüm de kan testinde çıkar demişti ama o kan testi 1 hafta önce alınmıştı bunu bile kafama takıyorum yani sanki bir haftada her şey değişecek gibi. Ne yapacağımı şaşırdım haftalardır uykum yok yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Benim bacağımda şişlik var, acıyor gibi şeyler söylüyordum ve en sonunda iyi huylu tümör çıktı ve ameliyat oldum. @ChaosBoost arkadaşın dediği gibi psikolojik olur ancak işi garantiye almak lazım. Hocam sizi korkutmak istemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Garantiye almak istiyorsanız siz bilirsiniz. Bir ara kuyruk sokumum acıyor diye aile hekimine gittim kedinin şeyine bakıp yaram var dediği gibi bir şey soruyorsun diyor😄

Son düzenleme:
Fiziksel tüm tetkiklerinizi yaptırdıktan sonra fiziki bir sorun bulunamaz ise anksiyete bozukluklarına işaret eder ve yazdıklarınıza baktığımda büyük ihtimal obsesif-kompülsif bozukluk yaşıyorsunuz. Youtube'dan Psikolog İzzet Güllü'nün OKB videolarını izleyerek tamamen iyileşebilirsiniz.
Hipokondiryak kavramını araştırmanızı tavsiye ederim.
Gidebildiğiniz kadar doktora gidin. Ama doktora giderken de en kötüsünü düşünme alışkanlığınızı yenmeye çalışın. En kötüsü de olabilir ama olmamışken enerjinizi en kötüsüne odaklayarak sömürmeyin.
Doktora gittim ama ne olursa olsun inanmıyorum doktorlara, bir hafta sonra çıktı kesin gibi cümleler kurmayın. Böyle düşünmeyin demiyorum çünkü ben böyle düşünmeyin gibi bir cümle kurduğumda siz böyle düşünmemeliyim demeyeceksiniz biliyorum. İnsan hayatını önemsemeseler doktor olmazlardı, bu konuda Türk doktorlarına güvenim tam. Ama senin de sana güvenin olsun. Hastalıklı olsan da hayat devam edecek. Sen kaldı ki, hastalıklı olabilirim ihtimali yüzünden hayatına devam edemiyorsun. Bizi biz yapan şey fiziksel hastalıklarımız değil, psikolojimiz. Ve aynı psikoloji seni hasta olduğuna ikna edip hayatını da karartabilir. Son cümle konusunda birden fazla deneyimim var. Maalesef ben de hastalık hastasıydım ve hayatımın bir dönemini kalbimde hiç sıkıntı olmamasına rağmen acil bölümünde geçirdim. Şimdi biliyorum ki; toparlanmak ve iyi olduğuma inanmak benim elimde.

Son düzenleme:
Hipokondiryak kavramını araştırmanızı tavsiye ederim.
Gidebildiğiniz kadar doktora gidin. Ama doktora giderken de en kötüsünü düşünme alışkanlığınızı yenmeye çalışın. En kötüsü de olabilir ama olmamışken enerjinizi en kötüsüne odaklayarak sömürmeyin.
Doktora gittim ama ne olursa olsun inanmıyorum doktorlara, bir hafta sonra çıktı kesin gibi cümleler kurmayın. Böyle düşünmeyin demiyorum çünkü ben böyle düşünmeyin gibi bir cümle kurduğumda siz böyle düşünmemeliyim demeyeceksiniz biliyorum. İnsan hayatını önemsemeseler doktor olmazlardı, bu konuda Türk doktorlarına güvenim tam. Ama senin de sana güvenin olsun. Hastalıklı olsan da hayat devam edecek. Sen kaldı ki, hastalıklı olabilirim ihtimali yüzünden hayatına devam edemiyorsun. Bizi biz yapan şey fiziksel hastalıklarımız değil, psikolojimiz. Ve aynı psikoloji seni hasta olduğuna ikna edip hayatını da karartabilir. Son cümle konusunda birden fazla deneyimim var. Maalesef ben de hastalık hastasıydım ve hayatımın bir dönemini kalbimde hiç sıkıntı olmamasına rağmen acil bölümünde geçirdim. Şimdi biliyorum ki; toparlanmak ve iyi olduğuma inanmak benim elimde.
Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı